• Ferie z ekonomią 4 – Dzień pierwszy (14.02.2022)

Dzisiaj dla naszych uczniów rozpoczęły się ferie zimowe. Mimo tego, nie próżnują.
          Grupa młodzieży z klas 7 i 8 rozpoczęła realizację projektu „Ferie z ekonomią 4”.

Głównym celem projektu jest kształtowanie wiedzy, podstaw przedsiębiorczych i rozwój umiejętności w zakresie bankowości.

Przygodę z projektem uczniowie rozpoczęli udziałem w grze integracyjnej i przywitaniem Pani Edyty Kościelskiej – studentki III roku ekonomii, która towarzyszyła młodzieży podczas całego tygodnia zajęć. Miała wiele pomysłów, wspierała we wszystkich ich działaniach, wyjaśniała w przystępny sposób znaczenie pojęć ekonomicznych oraz zarażała pozytywną energią.

Pierwszego dnia uczniowie realizowali zajęcia z cyklu: "Moja przedsiębiorczość".

Pierwszym zadaniem, które czekało na naszych uczniów było wypisanie cech osób przedsiębiorczych oraz ustalenie, które z nich są potrzebne bardziej, a które mniej. Młodzież postarała się również określić swoje mocne i słabe strony, które w przyszłości mogą im pomóc zarówno w pracy, jak i w życiu.

Następnie przyszedł czas na poznanie kilku pojęć ekonomicznych. Młodzież starała się samodzielnie wyjaśnić czym jest rynek, cena, konkurencja, podaż i popyt. Zadanie nie było proste, dlatego też w trakcie jego wykonywania z pomocą przyszły animowane filmy NBP.

Kolejne zadanie, które bardzo przypadło naszej młodzieży do gustu to gra symulacyjna "Rynek jabłek". Uczniowie wcielili się w rolę sprzedających oraz kupujących i starali się zarobić jak najwięcej pieniędzy. Dzięki temu ćwiczeniu, mogli zobaczyć, jak kształtują się ceny oraz jak ilość sprzedających i kupujących wpływa na podaż i popyt, jak również zmiany cen.

Tego dnia młodzież zapoznała się również z ofertami na regionalnym rynku pracy. Sprawdziła jacy pracownicy są obecnie poszukiwani oraz przeanalizowała, na które ze stanowisk mogliby aplikować po skończeniu szkoły.

Dzisiejszego dnia młodzież rozpoczęła również rywalizację w konkursie indywidualnym, który będzie trwał przez cały tydzień i rozstrzygnie się na ostatnim spotkaniu. Na zwycięzców czekają nagrody! Życzymy wszystkim powodzenia.

Joanna Kubicka - koordynator projektu