• Innowacja pt. „Teatr z klasą!”

• Innowacja pedagogiczna prowadzona jest przez Wioletę Drabik – Wąsacz. Adresatami innowacji są uczniowie klas IV - VII. Czas realizacji innowacji obejmuje okres od 01.09.2023 r. do 14.06.2024 r..

Innowacja pedagogiczna pn. „Teatr z klasą” to propozycja rozszerzenia oferty edukacyjnej w szkole, wyjścia naprzeciw potrzebom i zainteresowaniom uczniów, a tym samym wzbogacenie ich wiedzy i umiejętności z zakresu sztuki teatralnej, literackiej i artystycznej. Wprowadzenie innowacji przewiduje dodatkową godzinę w tygodniu dla zainteresowanej grupy uczniów.

Głównym celem innowacji jest nabywanie przez uczniów doświadczeń i umiejętności wyrażania swoich potrzeb i myśli w sposób werbalny i niewerbalny, przełamywanie barier strachu i nieśmiałości podczas wystąpień na forum grupy i szerszej widowni, rozwijanie indywidualnych zdolności, zainteresowań oraz aktywności twórczej, rozwijanie twórczej ekspresji słownej, ruchowej, muzycznej, rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem literackim, konstruowania poprawnych wypowiedzi pod względem gramatycznym i fleksyjnym, umożliwienie częstego kontaktu ze sztuką teatralną, przygotowanie do odbioru dzieła literackiego, wyrabianie nawyków i motywacji do świadomego uczestnictwa w kulturze, wzbogacenie zasobu słownictwa i wiedzy o teatrze, wzmacnianie poczucia własnej wartości, wiary w swoje możliwości, zintegrowanie zespołu, stworzenie atmosfery akceptacji i zaufania, rozwijanie umiejętności pracy w zespole.

Założeniem innowacji jest rozbudzenie zainteresowań uczniów sztuką teatru, świadomy odbiór tej formy kultury, przybliżenie im zagadnień związanych z teatrem. Teatr tworzy idealne podłoże ekspresyjnych i twórczych działań uczniów. Ważnym wymiarem podejmowanych działań innowacyjnych ma być wzbogacenie ucznia w takie wartości, jak: wrażliwość, wyobraźnia, aktywność, kreatywność i otwartość.