• 17.05 - 21.05 Z wizytą w szkolnej bibliotece

• 23.05.2021 18:45
          • „Kto czyta książki, żyje podwójnie.”

•    Tydzień w świetlicy rozpoczęliśmy od wspólnej nauki ortografii. Jeśli ktoś miał problemy z prawidłowym zapisaniem wyrazów z trudną pisownią, mógł skorzystać ze słowników ortograficznych zgromadzonych w świetlicowej biblioteczce.

Oliwia od ortografii bardziej wolała geografię! Przyjemność sprawiało jej wyszukiwanie różnych miejsc na mapie, powtarzanie nazw geograficznych, porównywanie kolorów i charakterystycznych znaków flag różnych krajów.

Zaplanowaną wizytę w szkolnej bibliotece poprzedziły zajęcia, podczas których czytaliśmy bajki i wiersze znanych poetów i pisarzy. A potem do wybranych wierszy naszego ulubionego poety Jana Brzechwy wykonywaliśmy rysunki. Dziewczynki od razu chciały rysować portrety samochwał, a kaczka dziwaczka w interpretacji Antka z pierwszej klasy zdziwiła wszystkich.

W końcu przyszedł czas na zajęcia w bibliotece. Pani bibliotekarka opowiedziała nam w jaki sposób powstały książki czyli historię „od karteczki do książeczki”, wyjaśniła także zasady korzystania z księgozbioru. Poznaliśmy budowę książki i znaczenie pojęć, takich jak „druk”, „autor”, „pisarz”, „ilustrator”, „okładka”, „ilustracja”.

Teraz już wiemy, dlaczego warto czytać książki! Zarażeni pasją czytania, sięgnęliśmy więc po książki z najwyższej półki. Marcel wybrał „Całą prawdę o średniowieczu”, a Filip zgodnie ze swoimi zainteresowaniami pozycję o czasach II wojny światowej.

Podsumowaniem naszych zajęć było wykonanie ściennych gazetek.

Na koniec tygodnia nie zabrakło też dobrej zabawy, podczas której urządziliśmy zawody w ułożeniu najwyższej wieży z klocków.