• 25.01 - 29.01 Skok w Nowy Rok

• 01.02.2021 18:48
          • Co ty dasz nam Nowy Roku?
            Dam wam cztery pory roku.”

•      Kolejny  tydzień  w  naszej  szkolnej  świetlicy  upłynął w towarzystwie  liczb. Myślą przewodnią podjętych z uczniami działań były słowa Roger’a Bacon’a - „Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki”.

Zajęcia rozpoczęliśmy od czytania oraz wyjaśniania przysłów i porzekadeł na Nowy Rok. Później pojawiły się zagadki związane z miesiącami. „Każdy na pewno odpowie mi, który to miesiąc ma najmniej dni?”, czy „On dziesiąty jest w kolejce, gdzie stoi dwanaście miesięcy”.

Kiedy w młodszej grupie, dzieci utrwalały liczby i nazwy miesięcy oraz pór roku, w grupie starszej – mnożenie i dzielenie w zakresie 100. Podczas rozwiązywania działań matematycznych bezbłędne okazały się – Kornelia i Weronika, które obiecały, że wkrótce matematyczną pasją „zarażą” także swoich rówieśników.

Nie zabrakło również gier i zabaw logicznych. Tu przyszła nam z pomocą Szkolna Wypożyczalnia Gier Planszowych, z której zbiorów wybraliśmy imprezową grę zręcznościową Mistakos. Dominik i jego koledzy wiele się natrudzili, zanim zbudowali stabilną konstrukcję. Ale – opłacało się!

Celem podjętych przez szkołę zadań jest rozwijanie u dzieci logicznego rozumowania, rozwiązywania różnych problemów, skutecznego wykorzystania różnych strategii i procedur matematycznych, a także zdolności do poznawania rzeczywistości. Świetlica, jak widać jest dobrym miejscem na rozwijanie tego typu umiejętności!