Załącznik 5 - Program mobilności
PROGRAM MOBILNOŚCI MIĘDZYNARODOWEJ
TERMIN 28.03.2022 – 8.04.2022
Pierwszy krok w kierunku umiędzynaradawiania SP Żurawiczki szansą dla uczniów na podniesienie
kompetencji kluczowych
realizowany przez
Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach (Polska) i
Gymnasio Litochoro (Grecja)
Dzień 1
Zbiórka w umówionym miejscu i podróż do Grecji ustalonym środkiem transportu. Zakwaterowanie w hotelu, czas na odpoczynek i poznanie najbliższej okolicy. Wieczorem spotkanie informacyjne z uczniami.
Dzień 2 – 6 godzin – zajęcia w Gymnasium Litochoro
Po śniadaniu transfer do Gymnasium Litochoro. Zapoznanie się z uczniami i kadrą pedagogiczną szkoły greckiej, oraz z miejscem realizacji mobilności. Zajęcia integracyjne, czas na swobodą rozmowę między uczestnikami w celu przełamania pierwszych barier komunikacyjnych. Następnie przeprowadzenie szkolenia z zakresu BHP. Przedstawienie regulaminów i zasad pracy. Omówienie szczegółowego programu działań, oczekiwanych efektów oraz wykorzystywania zasobów i narzędzi przygotowanych przez szkołę przyjmującą. Podział uczniów na międzynarodowe zespoły projektowe oraz dobór opiekunów co pozwoli wzmacniać słabsze obszary kompetencyjne grup projektowych. Przydział zadań projektowych opartych na ocenie kompetencji i umiejętności uczniów, które będą wcześniej zweryfikowane w trakcie działań przygotowawczych w obu szkołach. Podsumowanie dnia i omówionych tematów. Czas na odpoczynek. Po południu zajęcia sportowe i animacje.
Dzień 3 – 6 godzin – zajęcia w Gymnasium Litochoro
Po śniadaniu transfer do Gymnasium Litochoro. Dzisiejszego dnia uczniowie rozpoczną pracę w zespołach projektowych, w których przedstawią materiały zgromadzone w ramach przygotowań do projektu oraz wyselekcjonują z nich te niezbędne i potrzebne do dalszej pracy. Członkowie zespołów podzielą się rolami i zadaniami.
Kontynuacja zajęć od wprowadzenia do tematyki przedsięwzięcia w formie prezentacji w języku angielskim przygotowanej przez nauczycieli dotyczącej przyrody, uwarunkowań społecznych i atrakcji turystycznych regionów Podkarpacia i Pieria. Przedstawione i omówione zostaną również informacje na temat mediów społecznościowych, w tym aplikacji Instagram jako ważnego i skutecznego narzędzia przekazywania treści marketingowych i informacyjnych oraz dane statystyczne dotyczące użytkowników social media w kontekście międzynarodowym. Uczniowie zostaną wprowadzeni zestaw podstawowych pojęć z zakresu marketingu w mediach społecznościowych. Poruszony również zostanie temat dobrych i złych praktyk komunikacyjnych. Podsumowanie zajęć. Po południ czas wolny dla uczestników. Wspólny spacer po najbliższej okolicy szkoły, w celu wdrożenia się w grecką codzienność, która będzie m.in. elementem wykorzystanym w kolejnych zadaniach projektowych.
Dzień 4 – 6 godzin – zajęcia terenowe – Litochoro.
Po śniadaniu przejazd do Litochoro. Zajęcia dzisiejszego dnia przybiorą różnorodną formę. Uczniowie wybiorą się na spacer do Olimpijskiego Parku Narodowego trasą prowadzącą wzdłuż kanionu rzeki Enipeas, aż do Łaźni Zeusa kompleksu wodospadów i utworzonych przez spadającą wodę rzeki kotłów erozyjnych. Obserwacja zjawisk krasowych oraz procesów orogenicznych skał, bogatej roślinności parku narodowego. Następnie odwiedzą muzeum Olimpijskiego Parku Narodowego w Litochoro gdzie zapoznają się z bogactwem przyrodniczym regionu. Spacer po miasteczku, malowniczo zbudowanym na zboczach Olimpu. Zwiad terenowy na temat życia, przyrody i atrakcji turystycznych w okolicy Litochoro. Kompletowanie materiałów do publikowania na Instagramie zdjęć, filmów, obserwacji, informacji i ciekawostek. Zajęcia teoretyczno-praktyczne, na których uczniowie dowiedzą się jak stworzyć konta na Instagramie. Poznają ich rodzaje, niezbędne elementy ułatwiające odbiór, wymogi formalne i dostępne narzędzia wspomagające skuteczność komunikacji marketingowej. Stworzenie i publikacja pierwszych postów z wykorzystaniem zdobytych informacji oraz treści. Po zajęciach czas wolny dla uczestników. Zajęcia sportowe i animacje.
Dzień 5 – 6 godzin – zajęcia w Gymnasium Litochoro
Po śniadaniu przejazd do szkoły. Omówienie jakości pierwszych opublikowanych postów. Rozpoczęcie zajęć teoretyczno-praktycznych dotyczących wymogów technicznych oraz rodzajów publikowanych treści, sposobów oraz funkcji możliwych do ich tworzenia: układ, filtry, dźwięk, edycja. Przedstawienie i praktyczne zajęcia na programach i aplikacjach do obróbki grafiki: Canva, Gimp. Praca zespołowa polegająca na opracowywaniu zgromadzonych materiałów i ich obróbki. Publikacja kolejnych postów, z użyciem zdobytej wiedzy i wiadomości. Podsumowanie dnia i czas wolny uczestników – rozmowy, zajęcia sportowe.
Dzień 6 – 6 godzin – zajęcia terenowe – Paleos Panteleimonas.
Po śniadaniu wjazd na zbocza Olimpu i wizyta w górskiej, zabytkowej wiosce nazywanej „zielarską”. Spacer między kamiennymi, starymi zabudowaniami charakterystycznymi dla architektury greckiej. Degustacja lokalnych potraw i produktów spożywczych w tym miody, marmolady, herbaty, przyprawy. Zapoznanie się z ofertą naturalnych, lokalnych produktów kosmetycznych oraz wyrobów rzemieślniczych. Zwiedzanie cerkwi pod wezwaniem św. Panteleimona. Gra terenowa polegająca na dotarciu do konkretnych osób i miejsc na podstawie otrzymanych informacji z profilu na Instagramie prowadzącego. Następnie pozyskanie zadanych informacji oraz stworzenie dokumentacji fotograficznej o degustowanych i testowanych produktach, zabytkach i historii tego miejsca. Na koniec stworzenie treści, która będzie wykorzystana do publikacji na Instagramie w formie postów i relacji w „stories”. Rozmowy z mieszkańcami miejscowości, producentami produktów, hotelarzami i restauratorami. Tworzenie kolejnych treści z wykorzystaniem zdobytej wiedzy i umiejętności z poprzednich dni. Czas wolny dla uczestników, animacje i odpoczynek.
Dzień 7 – 8 godzin – Program kulturowy
Dzień wolny od zajęć dydaktycznych na rzecz realizacji projektu kulturowego. Całodniowa wycieczka do jednej z atrakcji Riwiery Olimpijskiej, podczas której zbierane będą informacje oraz materiały graficznych wykorzystane później do przygotowywania treści do publikacji na Instagramie. Po południu czas na zajęcia integracyjne i zawody sportowe.
Dzień 8 – 8 godzin – Program kulturowy
Dzień wolny od zajęć dydaktycznych na rzecz realizacji projektu kulturowego. Całodniowa wycieczka do jednej z atrakcji Riwiery Olimpijskiej, podczas której zbierane będą informacje oraz materiały graficznych wykorzystane później do przygotowywania treści do publikacji na Instagramie. Po południu czas na zajęcia integracyjne i zawody sportowe.
Dzień 9 – 6 godzin – zajęcia w Gymnasium Litochoro
Po śniadaniu przejazd do szkoły Gymnasium Litochoro. Zajęcia dotyczące pojęć z zakresu marketingu w social media – content. Omówione zostaną funkcje grupowania i organizowania treści, działania i zasięgu #hashtagów, zasady funkcjonowania @wzmianek oraz zastosowanie QR kodów na Instagramie. Szkolenie z pisania skutecznych treści do zdjęcia, filmu czy relacji. Praca zespołowa nad omówieniem i selekcją materiałów zebranych przez uczniów w trakcie zajęć warsztatowych oraz w trakcie realizacji programu kulturowego. Opracowywanie materiałów (filmów i zdjęć) i publikacja ich na Instagramie. Podsumowanie i czas wolny uczestników – rozmowy, zajęcia sportowe, animację
Dzień 10 – 6 godzin – warsztaty terenowe - Katerini.
Po śniadaniu wyjazd do największego miasta regionu – Katerini. Wizyta w centrum promocji regionu oraz instytucjach zajmujących się promocją turystyki, prowadzenie wywiadów, rozmów z mieszkańcami, przedstawicielami branży turystycznej, wzmacnianie kompetencji językowych i kompetencji w zakresie pozyskiwania i przetwarzania informacji. Wprowadzenie pojęć celów strategicznych i komunikacyjnych w marketingu regionów i oferty turystycznej. Tworzenie i publikacja relacji na żywo z wykorzystaniem #hashtagów, @wzmianek, informacji o lokalizacji w celu praktycznego zastosowania zasięgów na Instagramie. Narzędzia te będą stosowane wzajemnie pomiędzy kontami pozostałych zespołów tak, by w szczegółowy sposób, można było poddać analizie zasięgi jakie się uzyskało tym zabiegiem. Zwiedzanie miasta i jego zabytków, czas wolny uczestników. Po południu czas na animację i zajęcia integracyjne.
Dzień 11 – 6 godzin – warsztaty terenowe – Dion i Skotina
Ostatni dzień zajęć terenowych. Po śniadaniu przejazd do muzeum archeologicznego w Dion, gdzie uczniowie przespacerują się po zabytkowych ruinach antycznego miasta greckiego zapoznając się z jego infrastrukturą i architekturą. Wizyta w tłoczni oliwy z oliwek oraz w zakładzie produkującym grecki ser Feta. Degustacja produktów regionalnych oraz obserwacja procesu ich wytwarzania. Przygotowywanie treści z odwiedzanych miejsc, w tym zabytków, która będzie wykorzystana do publikacji na Instagramie. Omówienie i zastosowanie w praktyce poprzez grę terenową zabiegów w formie zabaw i gier na Instagramie wpływających na zwiększenie zasięgu publikowanego postu. Po południu czas na odpoczynek i zajęcia rekreacyjne.
Dzień 12 – 8 godzin – zajęcia w Gymnasium Litochoro
Po śniadaniu przejazd do szkoły. Omówienie i analiza funkcji statystyki, promocji i grupy dedykowanych kontaktów na koncie profesjonalnym. Omówienie zjawiska „shadowban”, przyczyn blokady konta oraz ograniczenia widoczności i zasięgu treści. Zasady uczciwego publikowania, obserwowania, „lajkowania”, komentowania i stosowania #hashtagów. Analiza osiągniętych zasięgów oraz reakcji na treści publikowanych w poprzednich dniach. Praca zespołowa polegająca na przygotowaniu do prezentacji opracowanych kont na Instagramie oraz publikowanych postów i relacji. Przygotowanie wielojęzycznych postów oraz relacji dokumentujących przebieg mobilności oraz efektów swojej pracy. Publikacja treści Instagramie projektowym jako relacji uczestników z przebiegu projektu. Po zajęciach czas na odpoczynek i animacje.
Dzień 13 – 6 godzin – zajęcia w Gymnasium Litochoro
Ostatni dzień zajęć projektowych. Po śniadaniu przejazd do szkoły. Prezentacja przez zespoły projektowe efektów pracy na forum pozostałych uczestników, oraz zaproszonych gości. Omówienie, ocena i dyskusja wszystkich uczestników na temat wypracowanych rezultatów, ocena i analiza treści, formy i osiągniętych wyników wymiernych. Ewaluacja efektów uczenia się całej grupy dokonana przez opiekunów. Wspólne omówienie zrealizowanych działań, nowo zdobytą wiedzę i poziom rozwinięcia kompetencji. Wręczenie certyfikatów, uroczyste zakończenie projektu i pożegnanie się uczestników obu stron.
Dzień 14
Po śniadaniu, wykwaterowanie i powrót do Polski.