• ZEJDŹ Z FOTELA !

        •  

          Innowacja organizacyjna prowadzona jest przez Wioletę Drabik – Wąsacz. Adresatami innowacji są uczniowie klasy IV. Czas realizacji obejmuje okres od 1.02.2021 r. do zakończenia zdalnego nauczania.

          Celem innowacji jest kształtowanie właściwej postawy ciała podczas pracy przy komputerze oraz wspieranie prawidłowego rozwoju uczniów.

          Aby skutecznie motywować uczniów do pracy podczas lekcji, należy przede wszystkim pamiętać, aby na co dzień w pracy z dziećmi, mieć na uwadze efektywne nauczanie, w którego w centrum uwagi jest uczeń i jego potrzeby. Zadaniem nauczyciela jest konieczność stwarzania określonej przestrzeni dla aktywności uczniów. Aby nauczanie było efektywne ta przestrzeń powinna być wypełniona siłami witalnymi uczących się. Stąd propozycja wprowadzenia i zastosowania krótkotrwałych, ale różnorodnych ćwiczeń gimnastycznych, które przy swojej regularności wdrożą uczniów w systematyczne ich stosowanie, szczególnie podczas nauki przy biurku.

          Od 1.02.2021 r. wprowadzony zostanie jeden zestaw ćwiczeń gimnastycznych na każdej przeprowadzonej lekcji z uczniami klasy IV, kiedy zauważone zostaną objawy zmęczenia i znużenia niepozwalające uczniom na skupienie uwagi i aktywny udział w lekcji. Ćwiczenia te będą trwały od 2 do 3 minut. Innowacja trwała będzie do końca zdalnego nauczania.

        • LET'S TALK

        •  

          Innowacja metodyczna prowadzona przez Iwonę Żurawską w klasach VI i VII szkoły podstawowej, w terminie od marca do czerwca 2021r.

          Celem głównym innowacji jest zmotywowanie uczestników do praktycznej komunikacji w języku angielskim oraz do samokształcenia w zakresie praktycznej znajomości języka angielskiego.

          Co dwa tygodnie będą prowadzone zajęcia skupiające się wyłącznie na komunikacji. Uczniowie będą się wcielać w różne role i w różnorodnych kontekstach sytuacyjnych starać się reagować adekwatnie do sytuacji. Zostaną zapoznani z różnymi strategiami komunikacyjnymi, które będą mogli przetestować w praktyce oraz dopasowywać do swoich możliwość, tak aby w kontakcie z żywym językiem umieli poradzić sobie z wyrażeniem komunikatów.

          Zajęcia będą przygotowywały uczniów do udziału w projekcie POWER, w ramach którego uczestnicy wyjadą z wizytą do szkoły partnerskiej w Grecji.

        • EDUKACJA WYPRZEDZAJĄCA NA LEKCJACH BIOLOGII

        •  

          Innowacja metodyczna prowadzona przez Katarzynę Rolską - Michno na lekcjach biologii z klasą VIII, w terminie luty - marzec 2021.

          Głównym celem innowacji jest poprawa aktywności uczniów na zajęciach.

          Innowacja zakłada możliwość realizacji zaplanowanych działań zarówno podczas pracy zdalnej, jak również nauki stacjonarnej.

          Każda nowa lekcja rozpocznie się od pracy ucznia w domu. Nauczyciel z tygodniowym wyprzedzeniem przygotuje dla uczniów materiał potrzebny do lekcji – ćwiczenia interaktywne, prezentacje, filmy, grafikę - z wykorzystaniem dostępnych aplikacji internetowych wyćwiczonych z uczniami na zajęciach zdalnych. Uczniowie otrzymają także kryteria sukcesu.

          Uczniowie zyskają możliwość pracy w wybranym przez siebie tempie i odpowiednim dla nich czasie. Nauczą się planowania i organizacji. Metoda ta uczy w jaki sposób skutecznie przyswajać wiedzę. Wyrabia także samodzielność, umiejętność krytycznego myślenia oraz kreatywność. Nabyte umiejętności cyfrowe będą natomiast przydatne do funkcjonowania w przyszłości.
          Myślenie zadaniowe i współpraca w zespole umożliwi wzrost aktywności uczniów.

        • GIGANCI FINANSÓW OSOBISTYCH

        •  

          Innowacja metodyczna prowadzona przez Joannę kubicką i Justynę Turek w terminie luty - kwiecień 2021. Działaniami innowacyjnymi objęci zostaną uczniowie klas VII i VIII.

          Głównym celem innowacji jest nauka zarządzania wlasnymi pieniędzmi.

          Finanse osobiste to sztuka zarządzania własnymi pieniędzmi. Umiejętność kontrolowania wydatków tak, by zawsze wystarczało na wszystkie potrzeby. Świadome korzystanie z narzędzi pomnażania tego, co udało się odłożyć. Mądre budowanie bezpieczeństwa finansowego, które umożliwia planowanie przyszłości. Te umiejętności procentują przez całe życie, dlatego warto je doskonalić od najmłodszych lat.

          Zagadnienia realizowane w ramach innowacji będą dotyczyć finansów osobistych i poruszać zagadnienia dotyczące m.in.: planowania i kontroli wydatków, sztuki odkładania pieniędzy na wyznaczony cel, sposobów na pomnażanie oszczędności, pierwszego konta bankowego i karty płatniczej czy umiejętności zarządzania ryzykiem.

        • HAŁAS? NIE DLA NAS!

        •  

          Innowacja matodyczna prowadzona przez nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej Małgorzatę Stępak, Annę Zawiszę i Małgorzatę Kocur, w terminie luty - marzec 2021. Adresatami innowacji są uczniowie klas I - III szkoły podstawowej.

          Głównym celem innowacji jest poprawa zachowania uczniów klas I – III na przerwach i umożliwienie odreagowania niepożądanych emocji i napięć.

          W dobie pandemii, gdy założenia sanitarne wymagają od uczniów dostosowania się do wymogów sanepidu zauważa się potrzebę wprowadzenia nowych metod wychowawczych stymulujących zachowanie dzieci. Niniejsza innowacja ma na celu szerzenie idei kulturalnego zachowania, koleżeństwa oraz współdziałania w zabawach z wykorzystaniem muzyki relaksacyjnej i zabaw uspakajająco – wyciszających. Ma ona zachęcać i motywować uczniów do kontrolowania swojego zachowania oraz panowania nad negatywnymi emocjami. Założeniem innowacji jest też umożliwienie uczniom odreagowywania emocji i napięć, zminimalizowanie problemów wychowawczych, sprawniejsze funkcjonowanie dzieci w czasie przerw oraz nauki w klasie, rozwój osobisty ucznia i uatrakcyjnienie pobytu w szkole, a przez to poprawa jakości pracy w szkole.

        • GEOMETRYCZNIE ZAKRĘCENI

        •  

          Innowacja metodyczna prowadzona przez nauczycielki matematyki Joannę Kubicką i Justynę Turek w terminie wrzesień - grudzień 2020r. Działaniami innowacyjnymi objęci zostaną uczniowie klas VII i VIII. 

          Głównym celem innowacji jest podnoszenie umiejętności matematycznych uczniów, ukazanie atrakcyjności matematyki, wskazywanie jej praktycznego zastosowania w życiu codziennym oraz podejmowanie twórczych działań.

          Program ma charakter innowacyjny, opiera się na nowoczesnych metodach nauczania: zajęciach warsztatowych, grach dydaktycznych i logicznych, konkursach, działaniach praktycznych, nauce przez zabawę oraz wykorzystaniu aplikacji matematycznych i platform edukacyjnych. Uczniowie w ramach zajęć pozalekcyjnych wezmą udział w warsztatach, przygotują wystawę fotograficzną z wielokątami foremnymi w otaczającym nas świecie, oraz wystawę szkolną z przedmiotami codziennego użytku w kształcie wielościanów foremnych, zaprojektują i uszyją pufy z sześciokątów foremnych dla świetlicy szkolnej, upieką ciasteczka w kształcie wielokątów, oraz przygotują "Matematyczny Escape Room".

        • PROGRAMOWANIE Z PIX BLOCKS

        •  

          Innowacja prowadzona przez nauczyciela informatyki Justynę Turek, od listopada 2020 do maja 2021 w klasach II i III szkoły podstawowej.

          Głównym celem innowacji jest nauka programowania poprzez zabawę.

               W ramach zajęć lekcyjnych, ale także samodzielnie w domu, uczniowie pracują nad rozwiązywaniem zadań w bezpłatnej aplikacji Pix Blocks. Pix Blocks to język blokowy. Zadaniem dzieci jest układanie różnorodnych skryptów, opierając się w dużej mierze na algorytmach, w których uwzględniony został stopień trudności. Szereg ćwiczeń, wykonywanych podczas każdej lekcji, wprowadza naszych uczniów w szerszy obszar zagadnień związanych z programowaniem, rozwija umiejętność logicznego myślenia, przygotowuje do aktywnego, odpowiedzialnego życia w społeczeństwie informacyjnym.

           

        • TECHNIKI NAUKI

        •  

          W świecie dynamicznych zmian i nieustannych nowych odkryć umiejętność skutecznego uczenia się jest niezwykle cenna.

               Wprowadzona przez Monikę Kościńską – pedagoga szkolnego innowacja metodyczna miała na celu przekazanie uczniom klasy VII wiedzy o konkretnych metodach i technikach uczenia się, a treści innowacji wpisują się w cele kształcenia ogólnego i sprzyjają rozwijaniu u uczniów kompetencji społecznych. Innowacja była prowadzona w formie zajęć on-line od dnia 30 listopada 2020r. do 22 grudnia 2020r. Po przeprowadzonych zajęciach każdy z uczestników ma świadomość siebie, swoich możliwości i rozumie własne motywacje do nauki. Wie, jak dobrać metodę uczenia się odpowiednią do danego przedmiotu i adekwatną do swoich zdolności i potrzeb.

        • MY PHONE - MY EDUFRIEND

        •  

          Nasi uczniowie na co dzień nie rozstają się z telefonami komórkowymi używając przeróżnych aplikacji. Dlaczego nie wykorzystać tego do nauki?

               Głównym założeniem innowacji pedagogicznej wdrożonej przez nauczycielkę języka angielskiego Iwonę Żurawską jest wykorzystywanie narzędzi multimedialnych w procesie uczenia się tak, aby w jak największym stopniu indywidualizować nauczanie języka angielskiego. Innowacja ma przyczynić się do wzrostu efektywności pracy na lekcjach oraz zwiększyć percepcję uczniów klasy VII podczas słuchania dialogów czy uczeniu się nowego słownictwa. Powinna również poszerzyć zasób słownictwa i utartych zwrotów w języku angielskim przy jak największej indywidualizacji procesów pamięciowych. Uczniowie zostaną zapoznani ze sposobami efektywnego zarządzania czasem i wykorzystywania aplikacji oraz telefonu komórkowego do nauki. Działania innowacyjne zaplanowane są na cały rok szkolny.