Założenia projektu
„Pierwszy krok w kierunku umiędzynaradawiania SP Żurawiczki
szansą dla uczniów na podniesienie kompetencji kluczowych”.
Przedstawiamy najważniejsze założenia projektu
ponadnarodowej mobilności uczniów w naszej szkole!
Wiosną tego roku uczniowie naszej szkoły wezmą udział w wyjątkowej inicjatywie, która będzie stanowić ogromny krok w rozwoju nie tylko dla nich, ale i dla całej placówki i społeczności lokalnej! Dzięki środkom pozyskanym z Europejskiego Funduszu Społecznego 20 śmiałków pod opieką kadry pedagogicznej odbędzie międzynarodową mobilność uczniów do Grecji!
Finansowanie
Realizacja przedsięwzięcia, w tym zwłaszcza mobilność uczniów i działania przygotowawcze, które będą ją poprzedzać, możliwa jest dzięki środkom, które szkoła pozyskała w ramach konkursu z Europejskiego Funduszu Społecznego. Łączne dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło aż 169 530, 00 zł! Dzięki tej kwocie, która została przyznana szkole w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój:
- Udział uczniów w projekcie jest całkowicie bezpłatny
- Możemy zagwarantować specjalne wsparcie dla uczniów o zmniejszonych szansach edukacyjnych
- Podnosimy wymiar naszych działań na poziom europejski – co przełoży się na większe kompetencje młodzieży i atrakcyjniejszą ofertę szkoły!
Cele projektu
Przystępując do opracowania wniosku, szkoła przyjęła, że w przypadku realizacji projekt ponadnarodowej mobilności uczniów powinien mieć wielowymiarowy wpływ na instytucję: na samych uczniów, na kadrę pedagogiczną, zarządzającą oraz ich kompetencje, na renomę placówki, a nawet na motywację klas młodszych i potencjalnych kandydatów. Realizacja po 2 latach pandemii sprawia też, że tak unikalna inicjatywa otwiera przed nami szanse dodatkowego wsparcia rozwoju młodzieży w tych obszarach, które zostały szczególnie zagrożone przez nauczanie zdalne.
Wśród przyjętych celów projektu możemy wymienić:
- Jako cel główny: zwiększenie poziomu kompetencji kluczowych wśród uczestników. Nowoczesne szkolnictwo powinno być nastawione nie tylko na zwiększanie wiedzy, ale także praktycznych umiejętności i potencjału młodych ludzi. Wielojęzyczność, kompetencje kulturowe czy cyfrowe mają coraz większe znaczenie we współczesnym świecie.
- jako cele szczegółowe natomiast:
- Zwiększenie kompetencji w zakresie porozumiewania się w języku obcym.
- Zwiększenie kompetencji informatycznych.
- Zwiększenie kompetencji społecznych i w zakresie uczenia się.
- Zwiększenie kompetencji w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
- jako cele pośrednie:
7. Wzrost umiejętności kadry pedagogicznej zaangażowanej w działania projektowe.
8. Wzrost potencjału i atrakcyjności szkoły w regionie.
9. Zwiększenie potencjału do współpracy międzynarodowej.
10. Wdrażanie nowych, efektywnych form kształcenia.
Założenia ponadnarodowej mobilności uczniów
Jak widać, inicjatywie przyświecają ambitne cele – jednak dzięki temu, że na projekty ponadnarodowej mobilności uczniów składa się szereg etapów, jesteśmy pewni, że uda się nam je osiągnąć! Sama mobilność to niespełna 2-tygodniowy wyjazd edukacyjny, w trakcie którego uczestnicy projektu będą realizować program merytoryczny projektu wspólnie z uczniami z greckiej szkoły partnerskiej, czyli Gymnasio Litochoro. Wspólnie młodzież pozna tajniki związane z profesjonalnym wykorzystaniem Instagrama w celu promocji regionalnej w odniesieniu do Pierii (Grecja) oraz powiatu przeworskiego. Zajęcia przyjmą formę wykładów, warsztatów, zajęć terenowych, pracy w grupach międzynarodowych, a językiem wiodącym będzie angielski. Okazja do bezpośredniej kooperacji z rówieśnikami wspomoże przełamywanie bariery językowej i z pewnością dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń! Oprócz tego na dzieci czeka program kulturowy, w trakcie którego odkryją najpiękniejsze zakamarki Riwiery Olimpijskiej, zwiększając jednocześnie swoją wiedzę na temat kraju przyjmującego.
Szczegóły inicjatywy
Ze strony Szkoły Podstawowej w Żurawiczkach w projekcie weźmie udział 20 uczniów oraz 4 przedstawicieli kadry pedagogicznej. Wyjazd planowany jest na 27 marca, a powrót na 9 kwietnia br. Mobilność obejmie 12 dni oraz 2 dni przeznaczone na podróż.
Aby wziąć udział w przedsięwzięciu, uczniowie będą musieli zgłosić się w ramach procedury rekrutacyjnej.