• Procedury

        • PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

           

          1. Procedura przyjmowania uczniów do świetlicy szkolnej:

          1. Przyjęcie dziecka do świetlicy następuje na podstawie pisemnego zgłoszenia rodziców/prawnych opiekunów (Wniosek rodziców o objęcie ucznia zajęciami świetlicowymi), składanego corocznie w świetlicy do 5 września danego roku szkolnego.

          2. Rodzice / prawni opiekunowie mogą zgłosić dziecko do świetlicy w uzasadnionych przypadkach również w późniejszym terminie.

          3. Wnioski rodziców są pobierane u nauczycieli świetlicy.

          4. Do świetlicy przyjmowane są dzieci z klas I-III.

          5. W pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci, których oboje rodzice pracują zawodowo. Akceptacji dokonuje Komisja składająca się z Dyrektora szkoły i wychowawców.

          6. Rezygnację z miejsca w świetlicy rodzic zobowiązany jest zgłosić do nauczyciela świetlicy z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

           

          II. Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci ze świetlicy szkolnej przez rodziców:

          1. Dzieci zapisane do świetlicy szkolnej odbierane są osobiście przez rodziców/prawnych opiekunów z sali świetlicowej w godzinach pracy świetlicy.

          2. Rodzice/prawni opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za dziecko, które zostało przyprowadzone do szkoły, a nie zgłosiło się do świetlicy.

          3. Dziecko przychodząc do świetlicy zgłasza nauczycielowi swoją obecność.

          4. Rodzice i opiekunowie zobowiązani są osobiście odbierać dziecko ze świetlicy, informując o tym fakcie nauczyciela świetlicy.

          5. Dziecko ze świetlicy powinno być odbierane przez osobę dorosłą wskazaną przez rodziców, opiekunów we wniosku. W przypadku odbierania dziecka przez osobę nie wskazaną we wniosku, dziecko musi posiadać upoważnienie pisemne czytelnie podpisane przez rodziców, opiekunów. Gdy upoważnienie znajduje się w dzienniczku ucznia i nie ma możliwości skserowania go, dzienniczek pozostaje w świetlicy do dnia następnego.

          6. W wyjątkowych sytuacjach losowych nauczyciel może po uprzednim kontakcie z rodzicem (telefonicznym) wydać pozwolenie na odebranie dziecka przez osobę wskazaną przez rodzica. Osoba ta zobowiązana jest napisać oświadczenie o odbiorze dziecka, podpisując się pod nim czytelnie. Wychowawca legitymuje osobę odbierającą z dowodu potwierdzającego jej tożsamość, spisując przy tym wszystkie dane z tego dokumentu.

          7. Jeżeli dziecko samodzielnie wraca do domu musi posiadać pisemne oświadczenie tego faktu od rodzica, który wyraża zgodę na wyjście oraz deklaracje, iż ponosi całkowitą odpowiedzialność za dziecko.

          8. Rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są przestrzegać godzin pracy świetlicy. W wyjątkowych przypadkach można pozostawić dzieci pod opieką wychowawców w przedszkolu w godzinach popołudniowych: 15.30 – 16. 30. Po godz. 16.30 nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy szkoły nie zapewniają dzieciom opieki i nie ponoszą odpowiedzialności za nie.

           

          III. Procedura w przypadku nieodebrania dziecka w wyznaczonym czasie ze szkoły:

          1. Nauczyciel kontaktuje się z rodzicami/opiekunami prawnymi ucznia.

          2. Zawiadamia się dyrektora placówki i dzwoni się do innej osoby uprawnionej do odbierania dziecka.

          3. Wzywa się policję, która odwozi dziecko do pogotowia opiekuńczego. Dla pojedynczych losowych przypadków jest zeszyt, w którym rodzic podpisuje, o której dziecko zostało odebrane ze świetlicy/przedszkola. Jeżeli sytuacja się powtarza, informuje się o tym fakcie dyrektora szkoły i pedagoga szkolnego w celu przekazania sprawy zaniedbywania opieki nad dzieckiem do sądu rodzinnego.

          W przypadku nie odebrania dziecka kolejno:

          1. Wychowawca świetlicy kontaktuje się z rodzicami bądź opiekunami dziecka, wskazanymi we wniosku zapisu dziecka do świetlicy szkolnej. Ustala jak najszybszy czas odbioru dziecka nie przekraczający 30 minut. Gdy taka sytuacja powtarza się rodzic zostaje pouczony, iż w przypadku dalszego nieterminowego odbierania dziecka, może ono zostać przekazane pod opiekę odpowiednim organom (policja).

          2. W sytuacji gdy nauczyciel nie może nawiązać kontaktu z rodzicami bądź opiekunami dziecka, nauczyciel informuje dyrektora szkoły.

          3. Nauczyciel jest zobowiązany do wezwania policji, w celu ustalenia miejsca pobytu opiekunów prawnych ucznia i zapewnienie uczniowi dalszej opieki. Do czasu ustalenia miejsca pobytu dziecko pozostaje pod opieką nauczyciela i funkcjonariusza policji. Po ustaleniu miejsca pobytu opiekunów, policja w obecności nauczyciela przekazuje ucznia opiekunowi/rodzicowi. W przypadku braku możliwości niezwłocznego ustalenia miejsca pobytu rodziców/opiekunów dziecko przekazywane jest policji, w celu zapewnienia opieki przez właściwy ośrodek opiekuńczo-wychowawczy.