• Ferie z ekonomią 4 – Dzień czwarty (17.02.2022)

Na czwartkowym spotkaniu uczestnicy projektu realizowali zajęcia z modułu „Moja firma”.

W pierwszej części zajęć uczniowie zbierali argumenty „za” i „przeciw” prowadzeniu własnej firmy. Wśród zalet prowadzenia własnego biznesu młodzież wskazywała m.in. niezależność, pewność zatrudnienia, możliwość samorealizacji oraz własną satysfakcję. Jako wady prowadzenia własnego biznesu wymieniali najczęściej: dużą odpowiedzialność, nieustanne ryzyko, nienormowany czas pracy oraz nieregularność dochodów.

Następnie młodzież wzięła udział w grze stanowiącej adaptację symulacji „Kupując więcej lub zużywając mniej”. Uczniowie pracując w „Fabryce książek” mieli okazję przekonać się jak podział obowiązków oraz dostęp do odpowiednich narzędzi w firmie wpływa na proces produkcji oraz koszt otrzymanego produktu. Zadanie wzbudziło w uczniach dużo emocji ze względu na ograniczony czas, który dla niektórych grup okazał się zbyt krótki oraz kontrolę jakości, która nie każdy produkt akceptowała do sprzedaży.

W tym dniu odwiedziliśmy również lokalnego przedsiębiorcę – Pana Andrzeja Miazgę. Zanim udaliśmy się z wizytą do zakładu pomyśleliśmy o pytaniach, jakie będziemy mogli zadać będąc  na miejscu. Przed zakładem przywitał nas Pan Miazga. Zaprosił nas do środka
          i oprowadzając po hali opisał proces powstawania mebli
          - od przyjęcia materiału na stan magazynu, do wyjazdu gotowych mebli do odbiorców.

Mieliśmy również okazję porozmawiać z pracownikami, którzy przedstawili nam na czym polega ich praca. Na koniec Pan Miazga opowiedział nam o powstaniu oraz rozwoju zakładu. Uczniowie chcieli  dowiedzieć się od jak dawna działa firma, ilu zatrudnia pracowników oraz czy prowadzenie takiego zakładu sprawia, że jest się dumnym ze swoich osiągnięć.
          Pan Miazga cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał na wszystkie pytania. Na koniec zaprosił na słodki poczęstunek.

Serdecznie dziękujemy Panu Andrzejowi za poświęcony czas i ogromną ilość przekazanej wiedzy oraz słodki poczęstunek.

Joanna Kubicka - koordynator projektu