• Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

•      Inauguracja nowego roku szkolnego rozpoczęła się od Mszy Św. pod przewodnictwem proboszcza parafii Żurawiczki - ojca Dariusza Roga.

Dalsza część uroczystości miała miejsce na sali gimnastycznej, gdzie spotkały się nie tylko nasza społeczność szkolna, ale także społeczność Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Maćkówce, która w tym roku będzie wspólnie z nami dzielić szkolne korytarze. Zarówno pani dyrektor Monika Sosnowska, jak i pani dyrektor Maria Sopel powitały zgromadzonych i oficjalnie otworzyły nowy rok szkolny, życząc wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom pomyślności, sukcesów oraz udanej pracy.

Jak co roku, w związku z przypadającą kolejną rocznicą wybuchu II wojny światowej, oddaliśmy również cześć jej bohaterom i ofiarom. Uczennica Lena Szczepańska zaprezentowała wiersz Władysława Broniewskiego pt. „Żołnierz polski”, a uczniowie: Aleksandra Świerk, Weronika Harpula i Jakub Ziółkowski wykonali piosenkę „Dziewczyna z granatem”.

Następnie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą płk. Wojciecha Szczepańskiego - uczestnika kampanii wrześniowej, urodzonego w Żurawiczkach, podczas gdy pozostali uczestnicy uroczystości minutą ciszy uczcili pamięć wszystkich obrońców wolności naszej Ojczyzny. W nawiązaniu do tych tragicznych dziejów historycznych zaprezentowana została także wystawa nt. niosącej pomoc Żydom Rodzinie Ulmów z Markowej, którzy stanowią wzór heroizmu i w dn. 10 września zostaną beatyfikowani.

Po oficjalnej części uroczystości uczniowie poszczególnych klas spotkali się z wychowawcami, by zapoznać się z planami zajęć i na dobre rozpocząć  nowy rok szkolny.

I. Węglowska

• Projekt „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki”

•     W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klasy II i III wzięli udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki” realizowanym przez Wydawnictwo MAC Kompleksowe Rozwiązania dla Edukacji.

Obie klasy pod opieką swoich wychowawców Małgorzaty Stępak i Małgorzaty Kocur podjęły comiesięczną realizację poszczególnych modułów.

W semestrze I były to moduły o tematyce  Matematyka na drodze, Matematyka u krawca, Matematyka na święta i Matematyka w muzyce.

W drugim semestrze realizowały Matematyka w architekturze, Matematyka w zoo, Matematyka w kinie i Matematyka w parku.

Głównym celem projektu było zaprzyjaźnienie dzieci z matematyką. Budowanie świadomości, że jest ona obecna we wszystkich dziedzinach życia i otacza nas na co dzień. Natalka i Antek (bohaterowie projektu) zachęcali uczniów do poznawania matematyki poprzez wykonywanie zadań, ale nie tych z podręcznika, ale przygotowanych w scenariuszach i dopasowanych do każdego realizowanego modułu. Dzięki temu zaspakajali dziecięcą ciekawość i przenikliwość oraz odpowiadali na pytania dotyczące zastosowania matematyki w codziennym życiu.

Efektem każdego modułu było wykonanie podanego zadania, wykonanie fotorelacji i przesłanie jej do zatwierdzenia. Uczniowie klas II i III za wykonanie dziesięciu modułów otrzymali Certyfikat Wzorowych Matematyków.

Gratulujemy uczniom i życzymy im, by nabyte wiadomości wykorzystywali z sukcesem w dalszej edukacji.

M. Stępak

• Środowiskowy Dzień Dziecka i Festyn rodzinny!

TO BYŁ RADOSNY DZIEŃ DLA WSZYSTKICH DZIECI!

W dniu 3 czerwca najmłodsze dzieci i nieco starsi uczniowie naszej szkoły wspólnie ze swoimi rodzinami świętowali niedawno obchodzony Dzień Dziecka połączony z Dniem Rodziny. Przy pięknej, słonecznej pogodzie dla rodziców odbyły się występy artystyczne przedszkolaków, dzieci z „zerówki” oraz uczniów klas I-III.

Dzień ten obfitował również w liczne atrakcje! Nie zabrakło loterii fantowej oraz rodzinnych konkurencji sportowych. Odbył się również mecz Młodzieżowej Szkółki Orlik "Żuraw" Żurawiczki, pokaz motorów, a także pojazdów uprzywilejowanych. Zaproszone animatorki zorganizowały malowanie twarzy.  Dzieci bawiły się na świeżym powietrzu, a dodatkową atrakcją były zjazdy na dmuchanym zamku.

Zarząd LKS-u "Żuraw" Żurawiczki zadbał, także o grillowane kiełbaski, ale nie zabrakło też słodkości i lokalnych przysmaków przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz Radę Rodziców.

Ciekawą atrakcją dla wszystkich chętnych okazał się quest, przygotowany w ramach realizowanego projektu edukacyjnego #ETNOMISJAzbohateremwtle.

I choć dzieci codziennie otrzymują wiele miłości i serca od dorosłych, w tym czasie czuły się naprawdę wyjątkowo, a uśmiech nikomu nie schodził z twarzy. Jednak i taki wyjątkowy dzień, dzień pełen wrażeń - szybko się skończył, ale mamy nadzieję, że wspomnienia pozostaną na długo w sercach dzieci i rodziców.

Nasze świętowanie uświetnili swoją obecnością władze gminy: Pan Wójt Gminy, Pani Przewodnicząca Rady Gminy, Pan Sekretarz Gminy, Proboszcz Parafii w Żurawiczkach, Radni wsi Żurawiczki oraz nasz Pan sołtys.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Gościom, Sponsorom, Rodzicom i tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie tak pięknego czasu dla dzieci.

M. Stępak