• 23.01.2024r. - Zaelektryzowani

          •    W dniu 23. stycznia 2024 r. odbyły się w naszej szkole pokazy doświadczeń fizyczno – chemicznych.
            W pokazie wzięli udział wychowankowie przedszkola oraz „zerówki”, jak również uczniowie klas I-III oraz IV-VII.

               Tematem przewodnim zajęć było wszechobecne powietrze i właściwości gazów, wchodzących w jego skład, przedstawione przez grupę „Zaelektryzowani” z Lublina.
            Uczestników zainteresowały efekty wizualne jak i dźwiękowe przeprowadzonych doświadczeń.
            Prowadzącym udało się w umiejętny sposób połączyć elementy humorystyczne i edukacyjne, zachęcając obserwujących do wspólnego i bezpiecznego eksperymentowania.

               Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z zakresu chemii i fizyki. Świetnie się bawili. Miło
            i pożytecznie spędzili czas.

             

            Dziękujemy grupie „Zaelektryzowani” za ciekawy pokaz doświadczeń chemiczno-fizycznych.

            Katarzyna Rolska - Michno

          • 16.01.2024 r. – Międzypowiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek

          •     Międzypowiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek zorganizowany przez Centrum Kultury w Zarzeczu oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Zarzeczu cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży, także naszej szkoły. Patronat nad konkursem objęli – Wójt Gminy Zarzecze – Tomasz Bury oraz Przewodnicząca Gminy Zarzecze – Małgorzata Byrwa. Partnerem wydarzenia było Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie.

               Celem Międzypowiatowego Konkursu było upowszechnianie i kultywowanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek, promowanie wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży z terenu powiatu przeworskiego i jarosławskiego oraz wyłonienie utalentowanych wykonawców poprzez stworzenie możliwości zaprezentowania ich uzdolnień. Komisja konkursowa, w składzie – przewodnicząca - Ewa Czarnecka - nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. M. Karłowicza w Przeworsku oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kańczudze, członkowie - Piotr Kaplita – prezes Stowarzyszenia Muzyka Dawna w Jarosławiu oraz Jakub Mirkiewicz – pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury im. O. Kolberga w Przeworsku, podczas przesłuchań wysłuchała i oceniła w pięciu kategoriach wiekowych 76 prezentacji wokalnych. Szczególną uwagę zwrócono na opanowanie tekstu, walory głosowe, interpretację kolędy/pastorałki, a także na dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny.

                 W Konkursie Kolęd i Pastorałek w kategorii oddziały przedszkolne naszą szkołę reprezentowała grupa „Mali kolędnicy”, w kategorii klas I – III komisja mogła usłyszeć – Lilianę Sowę, Antoniego Wąsacza, Amelię Lomper oraz Oliwię Dyndał, jako soliści w kategorii klas IV – VI wzięli udział uczniowie – Jakub Pieniążek, Anna Stępak, Marcel Bielec. Do występu uczniowie zostali przygotowani przez  nauczycieli – Wioletę Drabik–Wąsacz, Małgorzatę Kocur, Monikę Kościńską oraz Małgorzatę Stępak.

                 W grupie laureatów Międzypowiatowego Konkursu znaleźli się nasi uczniowie, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Dodatkowym zaszczytem było zaprezentowanie kolęd podczas koncertu laureatów, jaki odbył się w nowej siedzibie Centrum Kultury i Gminnej Biblioteki w Zarzeczu.

                 Nie sposób sobie wyobrazić Świąt Bożego Narodzenia bez kultywowania śpiewu kolęd i pastorałek, które w swojej treści przekazują radość z Narodzin Syna Bożego, przesyłając życzenia szczęścia i pomyślności w rozpoczynającym się Nowym Roku. Chęć wspólnego przeżywania z uczniami ważnych wydarzeń, w tym również tych osadzonych w tradycji chrześcijańskiej, przyczynia się nie tylko do przetrwania obyczajów, ale, co ważniejsze poprzez ukazanie przywiązania do własnych wartości kulturowych, umacniania świadomości narodowej młodego pokolenia.  

            Wioleta Drabik - Wąsacz