• Międzynarodowy Dzień Matematyki

          • W dniu 14 marca w naszej szkole odbyło się Święto Matematyki. Było to wydarzenie pełne matematycznych przygód i kreatywności! Dzieci miały okazję rozwiązywać matematyczne rebusy, co pomagało im rozwijać umiejętności logicznego myślenia. Co więcej, każda klasa stworzyła oryginalny plakat z hasłem "Matematyka jest jak kurz, jest wszędzie i już", przedstawiając obecność matematyki nie tylko w szkole, ale również np.: na zakupach, w kuchni, w banku. Za wykonane prace, komisja przyznała następujące miejsca:

            I miejsce - klasa V i VI,

            II miejsce - klasa IV

            III miejsce - klasa VII.

            To było naprawdę inspirujące zobaczyć, jak dzieci odkrywają, że matematyka jest obecna w naszym codziennym życiu.

            Gratulacje dla wszystkich uczestników tego wyjątkowego wydarzenia!

             

            Joanna Kubicka

            Justyna Turek

          • Spotkanie z podróżnikiem – Kenia

          • Dzisiaj gościliśmy w naszej szkole pana Grzegorza Chachurę, podróżnika z grupy TRZASK. Tym razem wybraliśmy się wraz z nim w egzotyczną podróż do Kenii. Z wielkim zaciekawieniem słuchaliśmy o tym wschodnioafrykańskim kraju.

            Opowieść pełna humoru, wspaniałych zdjęć i ciekawostek przykuła naszą uwagę i rozbudziła ciekawość poznawczą. Wielu wrażeń dostarczyła relacja z safari oraz zdjęcia z parku narodowego Masaj Mara, gdzie można podziwiać żyjące na wolności zwierzęta Wielkiej Afrykańskiej Piątki - lwa, żyrafę, bawoła, lamparta i nosorożca. Wspólnie odwiedziliśmy również sierociniec dla słoni oraz wioskę Masajów.

            Dziękujemy za ciekawą lekcję geografii. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

            Justyna Turek

          • PODSUMOWANIE AKCJI "KOCIOPSIE SMUTECZKI”

          • W dniu 7 marca 2024 r.  w naszej szkole odbyło się podsumowanie zbiórki na rzecz Przeworskiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami „Kociopsie Smuteczki”, działającego na rzecz pomocy potrzebującym zwierzętom. Z tej okazji gościliśmy panią Halinę Wajdę, która jako przedstawiciel Stowarzyszenia przedstawiła naszym uczniom cel i zakres jego działań.

            Nasi uczniowie chętnie zaangażowali się w zbiórkę karmy suchej i mokrej, zabawek, legowisk i innych psich i kocich gadżetów.

            W tym dniu również szeregi naszego Szkolnego Koła Wolontariatu „Alberciki” poszerzyły się o ośmiu nowych wolontariuszy z klasy IV.

             

            DZIĘKUJEMY UCZNIOM, RODZICOM I NAUCZYCIELOM

            ZA POMOC OKAZANĄ POTRZEBUJĄCYM CZWORONOGOM

             

            Monika Kościńska

            Katarzyna Rolska - Michno

          • 7.03.2024r - Podsumowanie IV edycji Programu "Złote Szkoły NBP"

          •      W obecnym roku szkolnym nasza szkoła - uczniowie klasy VII wraz z opiekunami - panią Joanną Kubicką i panią Justyną Turek już po raz kolejny przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu - "Złote Szkoły NBP". 

            Tegoroczna – IV  edycja programu, przebiegała pod hasłem: „Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna”. 

            W dniu dzisiejszym odbyło podsumowanie działań Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej oraz całej społeczności szkolnej, która włączyła się do realizacji tego przedsięwzięcia.

            Oto krótka relacja Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej z wykonanych działań.

                 Realizując pierwsze zadanie pt. „Lekcja z ekonomią” uczestniczyliśmy w lekcjach ekonomi prowadzonych przez naszych opiekunów: panią Joannę Kubicką oraz panią Justynę Turek. Na zajęciach tych poznaliśmy historię polskiej waluty – złotego oraz Polskiego Banku Centralnego. Dowiedzieliśmy się też jaka jest rola pieniądza w gospodarce; poznaliśmy formy pieniądza, jego cechy oraz funkcje.

                 Podczas realizacji drugiego zadania zaprosiliśmy do współpracy pana Marka Pieniążka -  mieszkańca naszej wsi, numizmatyka, pasjonata starych monet i banknotów, który przybliżył naszej społeczności szkolnej historię polskiego złotego na przykładzie swojej kolekcji. Wziął również udział w debacie szkolnej pt. „Czy warto kolekcjonować monety i banknoty?”

                Najwięcej pracy włożyliśmy w realizację trzeciego zadania, które polegało na przeprowadzeniu warsztatu uczniowskiego dotyczącego przewodniego tematu obecnej edycji.

            Przedstawiliśmy historię polskiego złotego na osi czasu, którą można oglądać w umieszczonej na sztaludze antyramie.

            Wykonaliśmy prezentację pt. Banknoty z serii „Władcy Polski”, dzięki której nasi koledzy dowiedzieli się jacy władcy znajdują się na poszczególnych banknotach oraz poznali ich zabezpieczenia. Następnie na jej podstawie wzięli udział w interaktywnej zabawie na platformie LearningApps polegającej na dopasowaniu  władcy polski do odpowiedniego  banknotu.

            Swoją wiedzę mogli sprawdzić również biorąc udział w grze korytarzowej. - memory.

            Przygotowaliśmy również grę  pt. „Barter – gospodarka bez pieniądza”, która pozwoliła naszym młodszym kolegom doświadczyć sytuacji, w której bez pieniędzy chcieli nabyć pożądane przez siebie dobra. Zadanie to okazało się dla nich nie lada wyzwaniem, gdyż tylko trzem uczniom (na 16) udało się to wykonać w określonym czasie. 

            Chcąc zaangażować w nasze działania całą społeczność szkolną przygotowaliśmy folder zawierający informacje o  wydanej 22 lutego 2024 roku okolicznościowej monecie poświęconej Pamięci Rodziny Ulmów, która mieszkała we wsi Markowa, oddalonej zaledwie 16 kilometrów od naszej wsi Żurawiczki. Bazując na informacjach zawartych w folderze uczniowie mieli możliwość wziąć udział w szkolnym  konkursie wiedzy pt. „ Kolekcjonerska moneta poświęcona Pamięci Rodziny Ulmów”. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: klasy I -III oraz IV – VI. Uczniowie klas I – III rozwiązywali test wiedzy, natomiast uczniowie klas IV – VI sprawdzili swoją wiedzę rozwiązując Quiz na platformie Kahoot. 

            W nasze działania zaangażowaliśmy również naszych najmłodszych kolegów i koleżanki, a mianowicie dzieci z przedszkola i zerówki, których zadaniem było pokolorowanie rewersu i awersu tejże monety. Ich prace zaprezentowaliśmy na tablicach.

                 Podsumowując – Program Złote Szkoły NBP to super przygoda, świetny przykład nauki przez zabawę. W trakcie przygotowania zadań mieliśmy możliwość rozwijania swoich kompetencji, odkrywania talentów oraz dzielenia się wiedzą z rówieśnikami.

            Praca w zespole pozwoliła nam kształtować poczucie odpowiedzialności za działania własne oraz całego zespołu a także rozwijać umiejętności skutecznego komunikowania się.

            Będziemy miło wspominać czas spędzony wspólnie podczas realizacji tego programu.

             

            Na zakończenie Pani Dyrektor - Monika Sosnowska, wręczyła nagrody laureatom szkolnego konkursu wiedzy pt. "Kolekcjonerska moneta poświęcona Pamięci Rodziny Ulmów".

             

            Joanna Kubicka

            Justyna Turek

             

          • „NIEZŁOMNYM... WYKLĘTYM... NIEPOKORNYM” OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

          •       W dniu 5 marca w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, połączone z uhonorowaniem płk. Wojciecha Szczepańskiego, komendanta Jarosławskiego Obwodu AK.

                Uroczystości rozpoczęły się pod domem rodzinnym Pułkownika. Następnie pod budynkiem szkoły w obecności zaproszonych Gości przy udziale pocztu sztandarowego naszej szkoły, warty honorowej i pocztu sztandarowego Zespołu Szkół im. W. Witosa odbył się Apel Pamięci oraz złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą naszego Bohatera. W budynku szkoły odbyła się prelekcja poświęcona pamięci płk. Szczepańskiego, którą wygłosił dr Tomasz Bereza z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, część artystyczna poświęcona żołnierzom podziemia antykomunistycznego w wykonaniu naszych uczniów, a także odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród laureatom II Wojewódzkiego Konkursu Poświęconego Pamięci płk. Wojciecha Szczepańskiego i Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia Niepodległościowego z terenu województwa podkarpackiego.

            Współorganizatorem uroczystości był Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu.

               W uroczystości uczestniczyło wielu znamienitych gości. Obecni byli m.in. Państwo Małgorzata i Wacław Wajdowie - córka i zięć płk. W. Szczepańskiego, p. Tomasz Bury – Wójt Gminy Zarzecze, p. Anna Huk – wicemarszałek województwa podkarpackiego, dr hab. Dariusz Iwaneczko – dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej o/ Rzeszów, dr Tomasz Bereza – historyk Instytutu Pamięci Narodowej, mjr Maciej Broda z 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej, o. Dariusz Róg – proboszcz Parafii Żurawiczki, p. Małgorzata Byrwa – przewodnicząca Rady Gminy Zarzecze, p. Henryk Cząstka – działacz opozycyjny, p. Mirosław Jarosz – sołtys wsi Żurawiczki, p. Małgorzata Magoń – przewodnicząca Rady Rodziców, dyrektorzy i kierownicy szkół i jednostek samorządowych z terenu Gminy Zarzecze: p. Maria Sopel, p. Anna Zając, p. Krzysztof Majkowski, p. Anna Krzeszowska-Gwóźdź, p. Barbara Szczygieł, p. Tomasz Piątek, radni wsi Żurawiczki – p. Piotr Siupik, p. Krzysztof Szabowski, p. Lucyna Piątek – przewodnicząca Koła Gospodyń w Żurawiczkach, p. Andrzej Miazga – prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Żurawiczkach oraz laureaci II Wojewódzkiego Konkursu poświęconego Żołnierzom Antykomunistycznego Podziemia Niepodległościowego wraz ze swoimi opiekunami.

             

            Konkurs został objęty honorowym patronatem:

            • Instytutu Pamięci Narodowej o. Rzeszów;
            • Małgorzaty i Wacława Wajdów, córki i zięcia płk Wojciecha Szczepańskiego;
            • Wójta Gminy Zarzecze – p. Tomasza Burego;
            • Przewodniczącej Rady Gminy – p. Małgorzaty Byrwy
            • prof. Janiny Marciak- Kozłowskiej - inicjatorki odsłonięcia tablicy płk Szczepańskiego, laureatki nagrody IPN „Świadek Historii”.

             

            Wśród jego laureatów znaleźli się:

             

            I KATEGORIA: praca plastyczna

            I miejsce – Martyna Cieśla, kl. VI Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Przeworsku

            II miejsce – Jakub Pieniążek, kl. IV Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach

            III miejsce – Amelia Wolańczyk, kl. IV Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Majdanie Sieniawskim

            Wyróżnienia:

            • Emilia Biały, kl. VI, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zarzeczu
            • Zofia Zając, kl. V, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Siennowie;
            • Fabian Kurek, kl. VI, Szkoła Podstawowa im. Św. Królowej Jadwigi w Maćkówce;
            • Krzysztof Adamczak, kl. VI, Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Studzianie;
            • Joanna Skrzypska, kl. V, Szkoła Podstawowa nr 1 im. KEN w Pruchniku;
            • Amelia Przybek, kl. VI, Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Cieszacinie Wielkim;
            • Hubert Skrzypek, kl. IV, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Piwodzie z filią w Cetuli;
            • Oskar Lewko, kl. VI, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Siennowie.

             

            II KATEGORIA: opowiadanie

            I miejsce – Mateusz Aleksander, kl. VIII, Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Cieszacinie Wielkim;

            II miejsce – Iga Kamińska, kl. VII, Szkoła Podstawowa im. Św. Królowej Jadwigi w Maćkówce;

            III miejsce – Zuzanna Mucha, kl. VIII, Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Cieszacinie Wielkim;

            Wyróżnienia:

            • Amelia Dec, kl. VII, Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach;
            • Kalina Florek, kl. VII, im. Gen. Dyw. Kazimierza Gilarskiego w Rudołowicach;
            • Stella Leżoń, kl. VIII, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zarzeczu.

             

            III KATEGORIA: film lub reportaż fotograficzny

            I miejsce – Antonina Babiś, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu

            II miejsce – Katarzyna Jarosz, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika

            w Jarosławiu

            III miejsce – Krzysztof Wywrot, Zespół Szkół im. W. Witosa w Zarzeczu

             

            Powyższe działania miały na celu spopularyzować wiedzę historyczną o Niezłomnych Żołnierzach Wojska Polskiego, którzy w latach powojennych nie zgadzali się na sowietyzację Ojczyzny i słowem oraz czynem angażowali się we wskrzeszenie niepodległej Polski, za co byli przez system komunistyczny prześladowani.

             

            DZIĘKUJEMY SERDECZNIE WSZYSTKIM ZA WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE I GRATULUJEMY NAGRODZONYM.

            DZIĘKUJEMY PANI BEACIE KLISZ - DYREKTOR ZESPOŁU SZKÓŁ IM. W. WITOSA W ZARZECZU ZA WSPÓŁPRACĘ PRZY ORGANIZACJI KONKURSU, PYSZNY POCZĘSTUNEK I WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE.

             

          • 21.02.2024 r. - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • „Język polski jest dla nas wyjątkowy,

                                                                                                                      bo to nasz język narodowy.”

             

                Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to wyjątkowe święto ustanowione przez UNESCO w roku 1999, by podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone wyginięciem.  Jego data upamiętnia wydarzenia z 1952 r., kiedy w stolicy Bangladeszu zastrzelono pięciu studentów biorących udział w demonstracji, w czasie której domagano się uznania języka bengalskiego za język urzędowy w tym kraju. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.

               Szkolne obchody święta poprzedzone zostały zajęciami, podczas których uczniowie klasy V, VI i VII zaprojektowali zobrazowane wyrazy zawierające trudność ortograficzną, natomiast cała społeczność szkolna wzięła udział w spotkaniu przygotowanym przez grupę uczniów z klasy IV, V i VI.

                 Idea Dnia Języka Ojczystego przybliżona została poprzez przypomnienie sylwetek polskich pisarzy i poetów odgrywających nieocenioną rolę w umacnianiu świadomości narodowej Polaków, którzy zwracając uwagę na trudne sprawy społeczno-polityczne na przestrzeni wieków, szerząc patriotyzm, służyli w ten sposób ojczyźnie.

                O odpowiedzialności za dorobek przeszłych pokoleń, o pielęgnowaniu naszej narodowej przynależności poprzez „czerpanie siły z ojczystej mowy, jak ze źródła” zebrani mogli usłyszeć w wykonanej podczas spotkania piosence Marka Grechuty, „Ojczyzna Twa”.

                Przytoczone podczas uroczystości fragmenty Ustawy z dnia 7 października 1999 roku o języku polskim wyraziły troskę polskich parlamentarzystów o ochronę języka polskiego polegającą w szczególności na dbaniu o poprawne używanie języka i doskonaleniu sprawności językowej jego użytkowników, na stwarzaniu warunków do właściwego rozwoju języka jako narzędzia międzyludzkiej komunikacji, na przeciwdziałaniu jego wulgaryzacji, a także na szerzeniu wiedzy o nim i jego roli w kulturze oraz promocji języka polskiego w świecie i wspieraniu nauczania języka polskiego w kraju i za granicą.

            Apel wyrażony przez prowadzącego słowami – „Dbajcie o język ojczysty!” zakończył tegoroczne obchody święta.

             

            Wioleta Drabik - Wąsacz

          • Dzień Babci i Dziadka

          •     Babcie, babciunie, babusie, dziadkowie, dziadziusie – każdy z nas z rozrzewnieniem myśli o ich kochających sercach, ciepłych słowach i spracowanych dłoniach. 25 stycznia bieżącego roku wnuki małe i te większe z wielką miłością i wdzięcznością witali Ich w naszej szkole na corocznej uroczystości i tradycyjnych szkolnych jasełkach. Wszyscy z miłym uśmiechem i wzruszeniem składali Babciom i Dziadkom życzenia  dobrego zdrowia, wszelkiej pomyślności i długiego życia. Dziękujemy Wam kochane Babcie i drodzy Dziadkowie za to, że jesteście!

                Pani Monika Sosnowska – dyrektor naszej szkoły powitała również w naszych szkolnych murach zaproszonych gości – przedstawicieli władz samorządowych i lokalnych: Wójta Gminy Zarzecze Pana Tomasza Burego, Przewodniczącą Rady Gminy Panią Małgorzatę Byrwę, Sekretarza Gminy Pana Łukasza Laskę, Proboszcza naszej Parafii Ojca Dariusza Roga, Sołtysa wsi Żurawiczki Pana Mirosława Jarosza, Radnych wsi, Pana Mariusza Pieniążka, Pana Krzysztofa Szabowskiego i Pana Piotra Siupika, Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich Panią Lucynę Piątek, Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Małgorzatę Magoń, Prezesa Klubu Sportowego LKS "Żuraw" Żurawiczki Pana Wojciecha Bieniasza, Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej Pana Andrzeja Miazgę, emerytowaną dyrektor szkoły Panią Teresę Pieniążek i Przyjaciół szkoły, którzy wzięli udział w realizowanym przez szkołę projekcie "Kapsuła czasu - recepta na samotność".

            Wszystkim dziękujemy za przyjęcie zaproszenia.

               Na ręce Pani Przewodniczącej Rady Rodziców składamy szczególne podziękowania wszystkim Rodzicom, za przygotowanie poczęstunku dla naszych babć i dziadków oraz  przybyłych gości. Drodzy Rodzice – na Was zawsze można polegać! Dziękujemy za owocną współpracę.

            A Babciom i Dziadziom życzymy długich lat w zdrowiu w otoczeniu wdzięcznych wnucząt!

             

            Małgorzata Stępak