• I edycja: Zadanie 3 - Debata szkolna

        •  


          Dzisiejsza młodzież nie zawsze potrafi racjonalnie gospodarować własnymi pieniędzmi, czy też oszczędzać. Biorąc to pod uwagę, członkowie drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, jako przewodni motyw debaty wybrali tematykę związaną z gospodarowaniem budżetem domowym. Przygotowując się do debaty, uczniowie wymieniali się spostrzeżeniami i własnymi doświadczeniami związanymi z tematem. Zastanawiali się z jakimi problemami spotyka się młodzież, która stawia pierwsze kroki w świecie finansów. W tym momencie zapadła decyzja, że gościem specjalnym debaty będzie pracownik banku, doradca klientów indywidualnych, a jednocześnie osoba znana w środowisku lokalnym - pani Iwona Pilek - Kuca. Jej wieloletnie doświadczenie w pracy, zaangażowanie i rzetelność przekłada się nie tylko na skuteczność jej działań, ale przede wszystkim na zadowolenie klientów naszej najbliższej okolicy.

          Członkowie drużyny ustalili temat debaty "Finanse pod kontrolą", oraz jej formę - debata panelowa. Przedyskutowali również sposób i warunki przeprowadzenia debaty - szczególnie biorąc pod uwagę obecną sytuację pandemiczną oraz wynikające z tego ograniczenia. Podjęto decyzję, że debata odbędzie się bez udziału publiczności. Zostanie nagrana, a jej przebieg będzie można obejrzeć na profilu Facebook'owym naszej szkoły.

          Ustalono również zasady przebiegu debaty:
          1. Każdy z ekspertów będzie odpowiadał na cztery pytania.
          2. Czas udzielenia odpowiedzi na każde z pytań to maksymalnie 1 minuta.
          3. Po udzieleniu odpowiedzi na zadane pytania, każdy z ekspertów będzie mógł jeszcze zabrać głos na temat dotyczący debaty.
          4. Czas wypowiedzi również maksymalnie 1 minuta.

          Kolejnym etapem przygotowań, było opracowanie scenariusza debaty oraz wybór ekspertów, którzy wezmą udział w debacie. Następnie uczniowie wspólnie ustalili metodą "burzy mózgów", pytania do debaty. 
          Pierwsze pytanie dotyczyło budżetu domowego, czyli zestawienia dochodów i wydatków gospodarstwa domowego w danym okresie. Niekontrolowanie wydatków i nieracjonalne gospodarowanie pieniędzmi może doprowadzić do powstanie deficytu. Brak pieniędzy na pokrycie koniecznych wydatków, może zaś skłaniać do zaciągania pożyczek w firmach, które oferują pieniądze szybko i łatwo (tzw. chwilówki). Konsekwencją może być zadłużenie przekraczające możliwość spłaty, a od tego już tylko krok do spirali zadłużenia. Dlatego uczestnicy debaty mieli zaproponować, które z wydatków w swoim gospodarstwie domowym mogliby ograniczyć i w jaki sposób? Wśród odpowiedzi pojawiły się m.in. oszczędzanie energii elektrycznej i wody w codziennych czynnościach, ograniczenie żywności typu fast food ze względu na cenę i ich szkodliwy wpływ dla organizmu, racjonalne dokonywanie zakupów, korzystanie z atrakcyjnych ofert, promocji.
          Drugie pytanie dotyczyło oszczędności, czyli środków, które nie zostały wydane. Powstają one wtedy, kiedy nasze dochody są wyższe niż wydatki. Nasz domowy budżet może być zrównoważony, wykazywać deficyt lub nadwyżkę. To właśnie z nadwyżki tworzą się oszczędności. Jeśli w danym czasie wypracowaliśmy nadwyżkę, możemy ją przeznaczyć na większe wydatki w kolejnym okresie, lub odłożyć w postaci oszczędności. Jednym ze źródeł oszczędności jest ograniczenie wydatków. Eksperci debaty mieli za zadanie zaproponować, najlepsze ich zdaniem sposoby na oszczędzanie. Wymieniali m.in. zaplanowanie wydatków na pewien okres czasu, ograniczenie wydatków na niepotrzebne przedmioty, szanowanie posiadanych rzeczy, aby służyły jak najdłużej, regularne odkładanie do skarbonki nawet niedużych kwot.
          W trzecim pytaniu uczestnicy debaty mieli przytoczyć argumenty, które miałyby przekonać rodziców lub opiekunów do założenia pierwszego konta bankowego swojemu dziecku. Odpowiadając na to pytanie eksperci debaty wskazali m.in., że konto bankowe może im pomóc w zarządzaniu własnym budżetem. Poza tym posiadanie własnego konta i karty płatniczej, w wielu sytuacjach życiowych jest bardzo wygodne, przede wszystkim dlatego, że nie musimy mieć przy sobie gotówki, którą możemy zgubić lub która może stać się łatwym łupem złodzieja. 
          W ostatnim etapie debaty uczestnicy musieli zmierzyć się z pytaniem zadanym przez gościa specjalnego - panią Iwonę Pilek - Kuca, która poprosiła ich o podzielenie się swoimi przemyśleniami, na co zwrócą uwagę wybierając bank. Uczestnicy wskazali, że należy upewnić się: Czy bank pobiera opłatę za otwarcie konta i wydanie karty? Czy za prowadzenie konta są opłaty? Czy konto można otworzyć przez Internet? Jakie jest oprocentowanie oszczędności i kredytów?  Czy oferta banku jest adekwatna do indywidualnych potrzeb klienta?

          Na zakończenie debaty prowadząca Julia Kościńska podziękowała wszystkim za udział, za podzielenie się swoimi argumentami dotyczącymi ograniczenia wydatków w swoim gospodarstwie, najlepszych sposobów na oszczędzanie, potrzeby posiadania własnego konta, czy też kryteriów dotyczących wyboru odpowiedniego i dostosowanego do potrzeb i oczekiwań klienta banku. Szczególne słowa podziękowania skierowała do specjalnego gościa debaty - pani Iwony Pilek-Kuca i wręczyła podziękowanie.
          Żegnając się prowadząca zachęciła do obejrzenia debaty na stronie Facebook'owej szkoły i wzięcia udziału w głosowaniu na "Najlepszego eksperta debaty". 

          Film z debaty można obejrzeć tutaj:   Debata szkolna

              

          Jeszcze w tym samym dniu członkowie drużyny zmontowali film, którego nagranie trafiło na stronę Facebook'ową szkoły.


          W następnym dniu na dzienniku elektronicznym Librus został zamieszczony link do ankiety w Formularzu Google, za pomocą którego nawet w okresie pandemii, wszyscy uczniowie i nauczyciele mieli możliwość oddania swojego głosu na "Najlepszego eksperta debaty".

          Ankieta spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony uczniów, jak i nauczycieli. Wzięło w niej udział 97 ankietowanych, tzn. prawie 100% uczniów i nauczycieli. Nie mniej jednak nie udało się wybrać "Najlepszego eksperta debaty", gdyż dwóch ekspertów (Bieniasz Monika - uczennica klasy VIII, oraz Siupik Maja - uczennica klasy VII) zdobyły jednakową liczbę głosów. 


          Realizując działania w obszarze tego zadania, członkowie grupy wykonali dekorację, która stanowiła myśl przewodnią debaty. Uczniowie wykonali również montaż filmu z debaty, podczas którego musieli wykazać się umiejętnościami informatycznymi. 

           

          Wszystkie wykonane działania w ramach realizacji zadania 3, zostały zamieszczone na wirtualnej tablicy w aplikacji Padlet:  https://pl.padlet.com/kubickajoanna75/4q9v07sts09q9kla
           

           Tematyka ekonomiczna podjęta w ramach realizacji zadania 3.

          1. Budżet domowy jako zestawienie dochodów i wydatków gospodarstwa domowego.
          2. Zadłużenia przekraczające możliwość spłaty, czyli spirala zadłużenia.
          3. Wydatki w gospodarstwie domowym i sposoby ich ograniczenia.
          4. Najlepsze sposoby na oszczędzanie.
          5. Pierwsze konto bankowe i argumenty przemawiające za zasadnością posiadania takiego konta przez młodzież.
          6. Konto bankowe jako zestawienie przychodów i wydatków, oraz sposób na racjonalne zarządzanie zgromadzonymi środkami.
          7. Kryteria, na jakie trzeba zwrócić uwagę wybierając bank. 
          8. Opłaty za otwarcie konta i wydanie karty, czy prowadzenie rachunku bankowego.
          9. Karta płatnicza jako forma płatności bezgotówkowych.
          10. Oprocentowanie lokat i kredytów.
          11. Korzystanie z bankowości elektronicznej.
          12. Umiejętność porównywania ofert bankowych.
          13. Adekwatność oferty banku do indywidualnych potrzeb klienta.

           

           Efekty działań realizowanych w ramach zadania 3:

          Scenariusz debaty z pytaniami   https://pl.padlet.com/kubickajoanna75/4q9v07sts09q9kla

          Film z debaty na Facebooku szkoły   https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=476524727117633&id=100744838028959