• III edycja: Zadanie 2 - Debata szkolna

•      Pomysł na temat debaty zrodził się podczas przygotowań do realizacji zadań III edycji programu. Wiele razy w rozmowach uczniów pojawiał się temat inflacji, dlatego postanowili przyjrzeć się bliżej temu zjawisku.
          Po zebraniu informacji na temat inflacji, wielu rozmowach i dyskusjach powstał scenariusz debaty, która miała na celu wyjaśnić w sposób przystępny dla uczniów szkoły podstawowej, przyczyny i skutki tego zjawiska.

Przygotowując się do debaty uczniowie mogli również liczyć na wsparcie merytoryczne eksperta w tej dziedzinie, pani Edyty Kościelskiej – studentki Uniwersytetu Rzeszowskiego, która obecnie pisze pracę magisterką na wydziale „Finanse i Rachunkowość” oraz jest prezesem Koła Naukowego Ekonomistów „Interkreator”.

Ze względów technicznych debata została nagrana w niewielkim gronie uczestników projektu z klasy VIII, a następnie film z jej przebiegu został odtworzony na forum szkoły – dla uczniów klas IV – VIII.

W I części debaty uczestnicy odpowiadali na pytanie – Co to jest inflacja? Dlaczego mówi się, że inflacja „zjada” nasze oszczędności?
          Odpowiadający zwrócili uwagę na fakt, iż inflacja jest procesem długotrwałym, w którym rośnie poziom cen towarów i usług. Sezonowe podwyżki niektórych towarów lub jednorazowy wzrost cen, nie jest określany mianem inflacji. Dodatkowo jeden z ekspertów podkreślił, że inflacja nie jest zjawiskiem nietypowym. Jest to naturalny proces ekonomiczny. Jest stale obecna w naszym życiu i jej poziom powinien kształtować się w granicach celu inflacyjnego, wyznaczanego przez Narodowy Bank Polski – czyli około 2,5%. Problem zaczyna się wtedy, kiedy inflacja jest wysoka, tzn. wtedy, gdy jej poziom znacznie przekracza cel inflacyjny.

Następnie uczniowie starali się przedstawić zmiany poziomu inflacji od roku 2019 do chwili obecnej.
          Uczestnicy debaty przedstawili poziom inflacji w latach 2019 – 2020, który wówczas kształtował się w okolicach celu inflacyjnego. Mieliśmy wówczas do czynienia z niewielkim wzrostem cen i usług. Następnie w swoich wypowiedziach starali się pokazać, że od roku 2021 poziom inflacji zaczął wzrastać i obecnie kształtuje się znacznie powyżej celu inflacyjnego – czyli ponad 17%. Przedstawione zostały również rodzaje inflacji:
          - inflacja pełzająca – nie przekracza 5%,
          - inflacja krocząca – przekracza 5%,
          - inflacja galopująca – przekracza 10%,
          - hiperinflacja – przekracza 100%.
          Jeden z uczestników podkreślił również fakt, że biorąc pod uwagę powyższe rodzaje inflacji obecnie w Polsce mamy inflację galopującą.

W II części debaty uczniowie starali się odpowiedzieć na pytanie: Skąd się bierze inflacja i od czego zależy?
          Wskazywali różne przyczyny wzrostu inflacji, np.: dodruk pieniądza, pandemia koronawirusa, wojna na Ukrainie i związane z nią przerwy w dostawie wielu surowców, wzrost cen gazu i ropy naftowej na świecie.
          Następnie wymienili i objaśnili podstawowe wskaźniki inflacji:
          - wskaźnik inflacji konsumenckiej – CPI (Consumer Price Index) – oszacowany na podstawie zmian cen podstawowych produktów spełniających potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego;
          - wskaźnik inflacji producenckiej – PPI (Producer Price Index) – który obrazuje zmiany średnich cen w przemyśle.
          Uczestnicy debaty wymienili również skutki zdrowej inflacji, która wg ekonomistów powinna sięgać maksymalnie 5%: wzrost zarobków i płac oraz zwiększenie tempa rozwoju gospodarki, oraz negatywne skutki inflacji galopującej, czyli takiej jaką obecnie obserwujemy w naszym kraju: rosnące ceny w sklepach, szybkie topnienie oszczędności, droższe kredyty, wyższe podatki, utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz mniejsza liczba nowych inwestycji.

Ostatnią część debaty uczniowie poświęcili odpowiedzi na pytanie: Czy istnieją sposoby walki z inflacją?
          Eksperci podkreślili fakt, że rząd dysponuje pewnymi narzędziami, które pozwalają na skuteczną walkę z inflacją. Wymienili i omówili: regulację poziomu stóp procentowych, sterowanie stopą rezerwy obowiązkowej oraz operacje otwarte.

Film z przebiegu debaty można obejrzeć klikając w poniższy link:

Debata szkolna