• IV edycja: Zadanie 2 - Debata szkolna

        •     W dniu 28 lutego w ramach realizacji IV edycji Ogólnopolskiego Programu "Złote Szkoły NBP" przebiegającego pod hasłem "POLSKI ZŁOTY W OBIEGU OD 100 LAT i jego funkcja emisyjna naszą szkołę odwiedził pan Marek Pieniążek - lokalny numizmatyk, pasjonat starych monet i banknotów. Na wstępie spotkania pani dyrektor szkoły Monika Sosnowska bardzo serdecznie przywitała pana Marka oraz całą społeczność szkolną, która się tak licznie zgromadziła, począwszy od najmłodszych - czyli dzieci zerówki, uczniów klas I i III oraz klas IV - VII wraz z nauczycielami.

          Spotkanie przebiegało w dwóch etapach. Podczas pierwszej części pan Marek przedstawił uczniom historię polskiego złotego na przykładzie swojej kolekcji. Przekazał uczniom wiele ciekawostek związanych z różnymi monetami i banknotami.

          W drugiej części spotkania pan Marek wziął udział w debacie szkolnej pt. "Czy warto kolekcjonować monety i banknoty?"

          Debatę poprowadzili członkowie drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej

          Pytanie 1.

          - Od jak dawna kolekcjonuje Pan monety i banknoty?

          Pan Marek

          - Swoją przygodę z kolekcjonowaniem monet rozpocząłem mając zaledwie około 8-10 lat. Pierwsze swoje monety znalazłem w szufladzie kredensu w swoim rodzinnym domu. Później starałem się szukać różnych monet wśród członków swojej rodziny i tak zaczęła się moja przygoda, która trwa do dziś.

          Pytanie 2.

          - Jaką najstarszą monetę i najstarszy banknot posiada pan w swojej kolekcji?

          Pan Marek

          - Najstarsza moneta, jaką posiadam w swojej kolekcji pochodziła z okresu panowania króla Władysława Wazy. Moneta ta jest płaska, nie była wybita w mennicy. Nie ma na tej monecie roku jej wydania, ale sprawdziłem to w katalogu i okazało się właśnie, że takie monety były wybijane w okresie panowania Władysława Wazy.

          Pytanie 3.

          - Która moneta lub który banknot ma dla pana największe znaczenie?

          Pan Marek

          - Jeżeli chodzi o banknot to największe znaczenie ma dla mnie Pierwszy Polski Banknot Kolekcjonerski z wizerunkiem Jana Pawła II. Banknot ten posiada nominał 50zł.

          Jeżeli chodzi natomiast o monety, to cenną dla mnie monetą jest moneta przedstawiająca kobietę z kłosami zboża. Pan Marek nadmienił też, że w dawnych czasach na wielu monetach srebrnych były wybijane kłosy zboża, które symbolizowały bogactwo państwa. Moneta ta przedstawia głowę kobiety uniesioną do góry, natomiast głowa orła jest skierowana w dół. Monety te były wybijane w Mennicy Angielskiej, ze względu na to, że w ówczesnych czasach Mennica Polska była zamknięta na około 20 lat. Poza tym to wszystkie monety są dla mnie ważne (nawet te zniszczone).

          Pytanie 4.

          - Gdzie można kupić monety kolekcjonerskie?

          Pan Marek

          - Monety kolekcjonerskie w obecnych czasach najprościej kupić w sklepach internetowych, ale pamiętajcie, że jedynym emitentem monet kolekcjonerskich jest Narodowy Bank Polski. Nadmienię również, że niedawno została wyemitowana kolekcjonerska moneta poświęcona Pamięci Rodziny Ulmów. Jest to srebrna moneta, o nominale 50 złotych, w nakładzie 5000 sztuk. Powiem również, że swoje monety i banknoty kolekcjonerskie nabyłem w PKO w Przeworsku oraz, ze monety kolekcjonerskie są bite w srebrze i złocie. Poza tym jako ciekawostkę wspomnę, że polska moneta o wartości 100 denarów została sprzedana na aukcji w Nowym Jorku za 2 180 000 dolarów. Jej cena była tak wysoka z tego względu, że tych monet jest tylko 6 na całym świecie.

          Pytanie 5

          - Czy kolekcjonowanie monet może wciągnąć każdego, niezależnie od wieku?

          Pan Marek

          - Tak, może wciągnąć każdego. I tu mam dla Was taką propozycję, aby każdy z Was zaczął od dziśzbierać (kolekcjonować) monety chociażby te 1-groszowe, 2-groszowe (bo to nie są duże pieniądze) i zbierać te monety z różnych roczników. Ja w swojej kolekcji mam monety 1 zł z różnych lat, brakuje mi tylko monety z roku 1957.

          Pytanie 6

          - Gdzie przetrzymuje pan swoje monety i banknoty kolekcjonerskie?

          Pan Marek

          - Mam w domu taką specjalną szafę, w której na półkach przetrzymuję monety i banknoty

          kolekcjonerskie.

          Pytanie 7

          - W jaki sposób przechowywać i czyścić numizmaty?

          Pan Marek

          - Przede wszystkim w miejscu, gdzie nie ma wilgoci. Natomiast jeżeli chodzi o czyszczenie to raczej tych monet nie czyszczę, ponieważ monety podczas czyszczenia się ścierają i tracą na wartości.

          Pytanie 8

          - Jak zacząć kolekcjonować monety?

          Pan Marek

          - Od zaraz, sięgnąć do kieszeni po 1 grosz, 2 grosze, 5 groszy i zbierać rocznikami.

          Na zakończenie debaty członkowie drużyny w imieniu całej społeczności szkolnej podziękowali Panu Markowi za prezentację własnej kolekcji monet i banknotów, ciekawą lekcję historii i za udział w debacie.

          Po debacie uczniowie uczestniczący w spotkaniu z panem Markiem mieli okazję podejść i z bliska, dokładnie obejrzeć zaprezentowane monety i banknoty (a było tego całkiem sporo). Wielu uczniów miało okazję zadać panu Markowi pytania dotyczące jego kolekcji.

          Serdecznie dziękujemy panu Markowi za poświęcony czas,

          prezentację własnej kolekcji, oraz ciekawą lekcję historii.