• III edycja: Zadanie 3 - Warsztat uczniowski

•     Pierwsze warsztaty ambasadorzy drużyny przeprowadzili w klasach V i VI. Celem tych warsztatów  było wyjaśnienie młodszym kolegom, że centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski, który pełni 3 bardzo ważne funkcje. Jest on: bankiem banków, bankiem państwa i bankiem emisyjnym. Uczniowie dowiedzieli się również, że NBP ma swoją siedzibę w Warszawie oraz, że w strukturach NBP funkcjonuje 16 Oddziałów Okręgowych zlokalizowanych w każdym mieście wojewódzkim. W województwie podkarpackim taki oddział znajduje się w Rzeszowie. Ponadto cztery z tych oddziałów pełni dodatkową rolę ośrodków zasilających pozostałe Oddziały Okręgowe w wartości pieniężne. Są to oddziały okręgowe w: Warszawie, Poznaniu, Katowicach i Rzeszowie.

Następnie prowadzący zajęcia podzielili klasy na trzy grupy. Każdej z grup został przydzielony jeden z ambasadorów drużyny, którego zadaniem było koordynowanie pracy grupy. Poszczególne grupy wylosowały sobie opis jednej funkcji NBP. Zadaniem grup było zilustrowanie informacji na plakacie oraz zaprezentowanie go na forum.

W drugiej części zajęć uczniowie opracowywali krzyżówki z hasłem  "BANK CENTRALNY". W pytaniach uczniowie mieli wykorzystać pojęcia związane z bankowością, ułożyć układ graficzny krzyżówki, nie wpisując do niego rozwiązań. Nad poprawnością wykonania zadania czuwali ambasadorzy drużyny. Opracowane przez uczniów krzyżówki zostały wykorzystane jako jedno z zadań podczas podsumowania programu.

Drugie warsztaty zostały przeprowadzone w klasach IV i V. Głównym celem tych warsztatów było zaprojektowanie na kalce technicznej własnego banknotu. Pomysł na to zadanie ambasadorzy drużyny zaczerpnęli z warsztatów prowadzonych przez Centrum Pieniądza NBP. Niektórzy z ambasadorów mieli możliwość wzięcia udziału w takich warsztatach i na tyle ich one zainspirowały, że postanowili się tą wiedzą podzielić ze swoimi młodszymi kolegami.

Prowadzący zajęcia wprowadzili kolegów w tematykę związaną z projektowaniem banknotów. Uczniowie dowiedzieli się, że tworzenie banknotów to skomplikowany proces, angażujący wiele osób i instytucji. Każdy element banknotu ma określone znaczenie, a liczne zabezpieczenia chronią go przed fałszerstwem. Banknoty to także swego rodzaju wizytówki państw, w których je wyemitowano. Prowadzący warsztaty wyjaśnili kolegom tajniki projektowania oraz znaczenie poszczególnych znaków na banknotach. Uczestnikom warsztatów najwięcej frajdy sprawiło przede wszystkim zaprojektowanie swojego banknotu. Podczas projektowania doświadczyli też, jak niełatwym zadaniem jest dostosowanie wizji artystycznej do obowiązujących zasad produkcji banknotów.

W kolejnych warsztatach przeprowadzonych przez ambasadorów drużyny wzięli udział najmłodsi uczniowie naszej szkoły, czyli przedszkolaki, uczniowie zerówki oraz klas I - III. Temat warsztatów brzmiał "Jakie są polskie banknoty?" Na warsztatach dzieci poznały rodzimą walutę oraz dowiedziały się jak zmieniał się jej wygląd. Dowiedziały się również, jakie wizerunki znajdują się na współczesnych polskich banknotach oraz jakie są ich nominały. Podczas warsztatów dzieci mogły wykazać się również swoimi umiejętnościami artystycznymi., bowiem ambasadorzy drużyny przygotowali dla nich kolorowanki banknotów o różnych nominałach. Dzieci bardzo starały się dokładnie pokolorować banknoty dopasowując odpowiednią kolorystykę do prawdziwych banknotów. Po zajęciach ambasadorzy zorganizowali wystawę banknotów, którą można było obejrzeć również na podsumowaniu programu.

W dniu 23 marca miał miejsce ostatni warsztat pt. Podsumowanie III edycji Programu Złote Szkoły NBP pod hasłem "POZNAJEMY BANK CENTRALNY".

W podsumowaniu programu wzięła udział cała społeczność szkolna. Na samym początku przedstawiciele ambasadorów drużyny powitali Panią Dyrektor, nauczycieli oraz swoich młodszych kolegów.  Po krótce wprowadzili wszystkich w tematykę programu oraz przedstawili zadania, jakie mieli do wykonania.

Następnie zaprosili wszystkich do obejrzenia debaty pt. "Przyczyny i skutki inflacji w Polsce", którą wcześniej przygotowali i przeprowadzili.

Po obejrzeniu debaty prowadzący zaprosili uczniów klas V i VI do rozwiązania krzyżówek związanych z bankowością, które zostały wcześniej przygotowane podczas prowadzenia warsztatów przez ambasadorów drużyny. Zadbano również oto, aby krzyżówki przygotowane przez uczniów klasy V trafiły do uczniów klasy VI, zaś krzyżówki przygotowane przez uczniów klasy VI - do uczniów klasy V. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki w parach, ambasadorzy drużyny jako eksperci wspomagali swoich młodszych kolegów, jak również czuwali nad poprawnością rozwiązań. Na koniec każdy uczestnik zadania został nagrodzony słodką niespodzianką.

W dalszej części społeczność szkolna miała możliwość obejrzeć prezentację pt. przygotowaną przez ambasadorkę drużyny - Aleksandrę Telegę. Prezentacja znajduje się na dole strony, pod artykułem.

Na zakończenie spotkania odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszy banknot kolekcjonerski z Mikołajem Kopernikiem. Był to konkurs dla starszych klasy szkoły podstawowej: VI i  VIII.

Nagrodzeni uczniowie:

I miejsce: Łucja Płoskoń (kl. VIII)

II miejsce: Julia Barszczak (kl. VIII)

III miejsce: Amelia Telega (kl. VI)

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!