• IV edycja: Zadanie 1 - Lekcja z ekonomią

        •  

          W ramach realizacji  zadania "Lekcja z ekonomią"  zostały wykonane następujące działania:

           

          W klasach VII i VI została przeprowadzona lekcja "Historia pieniądza", podczas której wykorzystana została prezentacja pt. "Historia pieniądza" przygotowaną przez Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej I edycji programu.

          Lekcja została przeprowadzona z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, na podstawie której uczniowie mieli możliwość zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami dotyczącymi historii polskiej waluty - złotego oraz Polskiego Banku Centralnego; min.: utworzeniem pierwszego banku centralnego na ziemiach polskich, początkiem emisji monet dwunominałowych (złoty, rubel), utworzeniem Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej, początkiem emisji marki polskiej jako późniejszej tymczasowej waluty Rzeczypospolitej, najwyższą hiperinflacją w historii Polski, reformą Władysława Grabskiego, powołaniem Banku Polskiego SA, wprowadzeniem złotego do obiegu, utworzeniem Banku Emisyjnego w Polsce na ziemiach okupowanych przez Niemców, emisją złotych krakowskich, powołaniem Narodowego Banku Polskiego, początkiem emisji banknotów obiegowych z serii „Wielcy Polacy”, początkiem emisji banknotu o nominale 2 000 000 złotych – najwyższym nominale na obiegowym banknocie złotowym w historii Polski, denominacją złotego: 1 nowy złoty = 10 000 starych złotych; uchwaleniem obecnej konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

          Narodowy Bank Polski jest instytucją odpowiedzialną za wartość polskiego pieniądza, modernizację zabezpieczeń banknotów obiegowych z serii „Władcy polscy”; wprowadzeniem do obiegu banknotu o nominale 500 złotych. Po zapoznaniu się z tymi najważniejszymi wydarzeniami uczniowie uzupełniali kartę pracy - na osi czasu dopasowywali najważniejsze wydarzenia z historii pieniądza na ziemiach polskich na przełomie XIX - XXI wieku, do towarzyszących im wizerunków znaków pieniężnych lub postaci. Zadanie to okazało się dla uczniów dużym wyzwaniem, ale po wspólnych konsultacjach wszystkim udało się poprawnie uzupełnić oś czasu. Ze względu na to, iż uczniowie uznali, że to są ciekawe i ważne informacje dotyczące nie tylko historii Polski, ale przede wszystkim historii pieniądza - Ambasadorowie Edukacji Ekonomicznej (uczniowie klasy VII) postanowili, że wykonają taką oś czasu w powiększeniu i w antyramie powieszą na korytarzu szkolnym. Dzięki temu cała społeczność szkolna będzie mogła zapoznać się z ciekawymi wydarzeniami. Na zakończenie uczniowie obejrzeli również film zamieszczony na platformie YouTube pt. "Historia pieniądza", który w I edycji programu ich starsi koledzy nagrali w ramach realizacji zadania "Spotkanie z ekspertem".

          Ponadto w tych samych klasach przeprowadzono lekcję "Rola pieniądza w gospodarce". W ramach tej lekcji uczniowie zostali zapoznani z różnymi formami pieniądza na przestrzeni dziejów (pieniądz towarowy, kruszec, pieniądz kruszcowy, pieniądz papierowy, pieniądz bezgotówkowy), funkcjami pieniądza (miernik wartości, pośrednik wymiany, środek płatniczy, pieniądz światowy) oraz jego cechami (trwałość, poręczność, stabilność, jednolitość, podzielność, rozpoznawalność). Szczególną uwagę zwrócono również na zabezpieczenia, jakie występują na banknotach. Na podsumowanie lekcji uczniowie uzupełniali kartę pracy.

          Zadanie 1 - polegało na rozwiązaniu rebusu (hasło: barter);

          Zadanie 2 - na rozwiązaniu krzyżówki (hasło: pieniądz);

          Zadanie 3 - polegało na uszeregowaniu w kolejności chronologicznej form pieniądza (Zboże, Grudka złota, Moneta, Banknot, Karta kredytowa).

          W klasach IV - V przeprowadzono lekcję nt." Banknoty obiegowe z serii "Władcy Polski". W prowadzeniu tej lekcji została wykorzystana prezentacja multimedialna pt. Banknoty z serii "Władcy Polski" oraz karta pracy "Zabezpieczenia banknotów" utworzone na platformie Canva, a przygotowane przez członków drużyny.

          Zabezpieczenia banknotów - link

          W prezentacji multimedialnej zostały zawarte charakterystyczne elementy banknotów o nominałach: 10zł, 20zł, 50zł, 100zł, 200zł oraz 500zł. Oprócz wizerunku władcy pojawiły się również informacje na temat wymiarów banknotów oraz najważniejszych zabezpieczeń - takie które można zobaczyć, oraz te które można poznać przez dotyk.

          Banknoty z serii "Władcy Polski" - link

          Na zakończenie uczniowie wzięli udział w grze interaktywnej przygotowanej na platformie LearningApps polegającej na połączeniu wizerunku władcy z odpowiednim nominałem banknotu.

          Banknoty obiegowe z serii "Władcy Polski" - learningApps - link

          W klasach IV, VI wychowawcy na godzinach z wychowawcą przeprowadzili lekcję nt. Kolekcjonerska moneta "Pamięci Rodziny Ulmów". Moneta ta została wprowadzona do obiegu całkiem niedawno, bo 22 lutego 2024 roku. Jest ważna dla nas, ponieważ Rodzina Ulmów mieszkała w miejscowości Markowa, która oddalona jest od naszej miejscowości Żurawiczki o zaledwie 16 kilometrów. Właśnie dlatego postanowiliśmy zainteresować tą monetą kolekcjonerską całą społeczność szkolną. Ambasadorzy Edukacji Ekonomicznej posiłkując się materiałami opublikowanymi przez Narodowy Bank Polski, przygotowali folder poświęcony właśnie tej monecie. Wychowawcy bazując na informacjach zawartych w folderze przeprowadzili pogadankę zwracając szczególną uwagę na następujące aspekty: nominał banknotu, metal, z jakiego została wykonana, nakład monety, co znajduje się na jej rewersie i awersie, co znajduje się na każdej kolekcjonerskiej monecie, kto zaprojektował tę monetę, kto ją wyprodukował, kto jest jej emitentem oraz krótko przybliżyli historię Rodziny Ulmów. Na zakończenie zajęć wychowawcy ogłosili szkolny konkurs wiedzy, poświęcony właśnie tej monecie. W celu dobrego przygotowania do konkursu każdy z uczniów otrzymał wydrukowany folder do domu. Taki folder otrzymali też uczniowie klas I - III, którzy również mieli możliwość wzięcia udziału konkursie.

          Folder - Moneta kolekcjonerska Pamięci Rodziny Ulmów - link

          Ambasadorzy Edukacji Ekonomicznej wykonali również antyramę przedstawiającą oś czasu, na której umieścili najważniejsze wydarzenia z historii pieniądza na ziemiach polskich na przełomie XIX – XXIw., oraz towarzyszących im wizerunków znaków pieniężnych lub postaci. Antyrama ta również została umieszczona na korytarzu szkolnym, co umożliwiło całej społeczności szkolnej zapoznanie się z tymi wydarzeniami.