• 24.02.2021 - Warsztaty "Popołudnie z wielokątami foremnymi"

          • W dniu 24.02.2021 uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w warsztatach "Popołudnie z wielokątami foremnymi". Było to jedno z działań zaplanowanych w ramach realizacji projektu "Geometrycznie Zakręceni".

            Uczestnicy warsztatów zostali zapoznani z metodami konstrukcji i własnościami wielokątów foremnych. Pomimo, że zajęcia odbywały się w formie on-line, nie zabrakło aktywności przygotowanych dla uczniów na platformie Learning Apps. Mieli możliwość zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce, rozwiązując zadania w formie układanek, puzli, krzyżówki czy quizu.

            Warsztaty zakończyły się konkursem, przeprowadzonym na platformie Kahoot, który zweryfikował stopień opanowania przekazywanych treści.

          • 21.02.2021 - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          •      W dniu 22 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To wyjątkowe święto ustanowione zostało przez UNESCO w roku 1999, by podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone oraz ginące. Jego data upamiętnia wydarzenia z 1952 r., kiedy w stolicy Bangladeszu zastrzelono pięciu studentów biorących udział w demonstracji, w czasie której domagano się uznania bengalskiego języka za język urzędowy w tym kraju. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.

                 W programie słowno – muzycznym uczniowie klasy III podkreślili, jak ważna jest troska o nasz język nie tylko w Dniu Języka Ojczystego, ale każdego dnia roku. W czasie spotkania wykorzystane zostały „łamańce językowe” oraz wiersze Agnieszki Osieckiej i Małgorzaty Strzałkowskiej. Recytatorzy, pomimo młodego wieku, wykazali się poprawną dykcją, bo, powtarzając za jedną z poetek – „kto ćwiczy się w wymowie, znajdzie radość w każdym słowie!”

                 Uświetnieniem uroczystości była prezentacja umiejętności czytelniczych uczniów klasy I w ramach programu „Czytam sobie. Pierwsza klasa!”

                 Miłym akcentem podczas obchodów Dnia Języka Ojczystego było wręczenie uczniom klasy I książek wydanych przez Instytut Książki, a pochodzących z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Udział uczniów wraz z wychowawcą p. Małgorzatą Kocur w akcji „Mała książka - wielki człowiek” niewątpliwie przyczyni się do popularyzacji wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka.

                 Swoją cegiełkę do obchodów Dnia Języka Ojczystego dołożyli również uczniowie starszych klas przygotowując foldery oraz prezentacje multimedialne mające na celu rozwinięcie kreatywności uczniów, jak również poszerzenie wiedzy na temat języka ojczystego.

             

            Wioleta Drabik - Wąsacz

             

          • 18.02.2021 - Spotkanie on-line z panem Kazimierzem Mikiewiczem

          • W  dniu 18.02.2021 r. w ramach kółka historycznego i projektu Tropiciele z Żurawiczek z misją do Lwowa odbyła się wyjątkowa lekcja on-line. Byli na niej obecni uczniowie klasy VI i VIII.

            Na zaproszenie pani Iwony Węglowskiej lekcję prowadził pan Kazimierz Mikiewicz, bratanek - urodzonego w Żurawiczkach a zamordowanego w Katyniu - mjr. Wojciecha Mikiewicza. Głównym tematem spotkania była II wojna światowa i historia rodziny Mikiewiczów.

               Lekcja rozpoczęła się od przedstawienia rodziny Mikiewiczów. Dowiedzieliśmy się, że była to rodzina rzemieślników, zajmujących się gorzelnictwem. W XIX w. pradziadek i dziadek naszego Gościa zamieszkali w Żurawiczkach, by w części wioski, do dzisiaj zwanej Gorzelnią, zająć się tym rzemiosłem. 

            Następnie nasz Gość opowiadał o swoim stryju, mjr. Wojciechu Mikiewiczu, który został doświadczony tragicznymi wydarzeniami z czasów II wojny światowej.

               Początkowo opowieść nie zapowiadała nic złego. Pan Kazimierz opowiadał o młodości stryja, jego nauce w szkole podstawowej oraz gimnazjum. Ciekawostką było to, że późniejszy mjr Mikiewicz poznał swoją żonę w kolejnym miejscu zamieszkania rodziny, tj. w Nowosielcach, gdzie była ona nauczycielką. Dowiedzieliśmy się, że mjr Mikiewicz ukończył studia weterynaryjne we Lwowie, a po zakończeniu I wojny światowej wstąpił do Wojska Polskiego, gdzie dzięki swoim zasługom szybko awansował. Najwięcej naszych emocji wzbudziła wypowiedź pana Kazimierza, dotycząca losów jego stryja po wybuchu II wojny światowej, w wyniku której został aresztowany przez Sowietów. Trafił on do obozu w Kozielsku, a następnie został zamordowany przez żołnierzy Związku Radzieckiego w Lesie Katyńskim.

               Na koniec spotkania poświęciliśmy trochę czasu na zadawanie pytań panu Kazimierzowi. Najbardziej interesowały nas Jego własne doświadczenia z czasów II wojny światowej. Wspominał, że od pierwszych dni wybuchu wojny wśród ludzi dorosłych panował niepokój i obawa. Sam na początku wojny zachorował na groźny wówczas tyfus. Ponieważ był dzieckiem nie był świadomy zagrożenia i tego, jak wojna może zmienić życie jego rodziny. Czas wojny traktował, jak powszedni. Do dziś pamięta, jak z piłką szedł przez rodzinną Nadwórnę do kolegi, aby pograć… Niczego nieświadomy mijał samochody Sowietów z więźniami, którzy, jak się później okazało zostali bestialsko zamordowani. Czas wojny był bardzo okrutny, przynosił śmierć, choroby i rozstania z bliskimi. Pan Kazimierz mówił, że to najgorsze chwile w jego życiu.

                Podsumowując można powiedzieć, że czasy wojny nikogo nie oszczędzały, wiązały się z ogromnym ludzkim cierpieniem. Było wiele ofiar śmiertelnych. Tych, których cudem przeżyli powinniśmy podziwiać, słuchać ich opowieści, wspomnień, gdyż to dla nas niezapomniane lekcje historii. Wojna to straszny czas, więc nigdy nie możemy dopuścić do tego, by się on powtórzył. 

               Spotkanie z panem Kazimierzem Mikiewiczem udokumentowaliśmy w postaci nagrania, które posłuży do zgłębiania historii również tym, którzy nie wzięli w nim udziału.

            Julia Barszczak, kl. VI

             

          • 16.02.2021 – Warsztaty z edukacji ekonomicznej w ramach Programu „Złote Szkoły NBP”.

          • Zajęcia warsztatowe ze względu na panującą pandemię odbyły się w formie online, wzięli w nich udział wszyscy uczniowie klas IV – VIII.

            Warsztaty prowadziła Pani Dorota Czepiel - specjalista do spraw ekonomii, nauczyciel przedsiębiorczości z wieloletnim stażem, właściciel Firmy Szkoleniowej Akademia Wiedzy.Spotkanie poświęcone było tematyce ekonomicznej, a dokładnie finansom osobistym, czyli sztuce zarządzania własnymi pieniędzmi. .

            W pierwszej części spotkania uczniowie zapoznali się z zasadami planowania i kontrolowania wydatków tak, by zawsze wystarczało na wszystkie potrzeby, poznali sposoby oszczędzania i narzędzia służące do pomnażania swoich oszczędności. Dowiedzieli się również, kiedy mogą stać się właścicielami pierwszego konta bankowego, czy też karty płatniczej oraz jakie daje im to korzyści.

            Druga część spotkania dotyczyła pożyczania pieniędzy, zasad dokonywania bezpiecznych zakupów (również w internecie), zaciągania różnych zobowiązań finansowych i ryzykiem z tym związanym. Uczniowie zostali zapoznani również z rodzajami ubezpieczeń społecznych.

            Mądre budowanie bezpieczeństwa finansowego umożliwia planowanie przyszłości.

            Umiejętności te procentują przez całe życie, dlatego warto je doskonalić od najmłodszych lat.

             

          • 09.02.2021 – Dzień Bezpiecznego Internetu

          •  

             

                 Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Ma on na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

                 W tegoroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, pod hasłem „Razem dla lepszego internetu!”, przypadające na dzień 9 lutego włączyła się również nasza szkoła. W tym dniu we wszystkich klasach  0-VIII przy pomocy różnych materiałów edukacyjnych zamieszczonych na stronie saferinternet.pl, krótkich filmików edukacyjnych, kreskówek Sieciaki.pl, udostępnionej przez Komendę Policji w Przeworsku prezentacji multimedialnej „Wirtualny Świat” zostały przeprowadzone przez wychowawców lekcje dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu. Na korytarzu szkolnym powstały tematyczne gazetki. Ponadto uczniowie klasy IV przystąpili do ogólnopolskiego projektu Sieciaki.pl prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w ramach programu „Dziecko w Sieci", za pośrednictwem którego ukończą 15-częściowy kurs e-learning i otrzymają certyfikat Sieciaka.

                 Tematyka dotycząca bezpiecznego internetu jest szeroka, a profilaktyka w tym zakresie bardzo potrzebna. Stąd nasze działania szkolne nie kończą się na tym - będą towarzyszyć nam przez cały luty i marzec.

            Mamy nadzieje, że omawiane treści głęboko zapadną uczniom w pamięci i zaowocują bezpiecznym i pożytecznym korzystaniem z internetu.

          • Realizacja projektu "Zdrowo jem, więcej wiem"

          • Od października 2020 r. uczniowie klasy 0, I i II pod czujnym okiem swoich wychowawczyń p. Moniki Kościńskiej, p. Małgorzaty Kocur i p. Anny Zawiszy brali udziałw 11. edycji ogólnopolskiego projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”, realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Projekt objęła honorowym patronatem Pierwsza Dama, Agata Kornahauser-Duda. Jego głównym celem jest podniesienie u dzieci wiedzy na temat zależności pomiędzy sposobem odżywiania, a stanem zdrowia.

            Etap jesienno-zimowy poświęcony był tematowi warzyw i owoców oraz szkodliwości cukrów. Zespoły: „Superowocaki” z klasy 0, „Żurawie” z klasy I oraz „Karotki” z klasy II wraz ze swoimi wychowawcami zrealizowały następujące zadania:

            • Lekcję: Poznajemy warzywa i owoce

            • Konkurs: Najlepszy rysunek „Jen owoce i warzywa”

            • Lekcję: Cukier? Nie, dziękuję!”

            • Konkurs: Reklama zdrowych słodyczy

            • Dzielimy się wiedzą

            Podczas lekcji i konkursów uczniowie zdobyli nową wiedzę, która zdecydowanie zaowocuje w ich prawidłowym odżywianiu. Dzieci chętnie będą sięgały po owoce i warzywa, zamiast niezdrowych słodyczy.