• 20.11.2023r. - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

          • „Dzieci nie będą dopiero, ale są już ludźmi, tak ludźmi są a nie lalkami, można przemówić do ich rozumu, odpowiedzą nam, przemówmy do serca, odczują nas. Dzieci są ludźmi, w duszy ich są zadatki tych wszystkich myśli i uczuć, które my posiadamy.”                                                                               

            J. Korczak

               

                 20 listopada jak co roku obchodziliśmy rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji o prawach dziecka. To dokument prawny, określający prawa, które powinny być zagwarantowane wszystkim dzieciom, by mogły w pełni rozwijać swój potencjał. Głównym przesłaniem twórców Konwencji było kierowanie się zawsze dobrem dziecka oraz przestrzeganie równości wobec  prawa wszystkich dzieci niezależnie od pochodzenia, koloru skóry czy wyznania.  

                 W tym szczególnym dniu Dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane, a dowodem takiej solidarności jest kolor niebieski.

                  Solidaryzując się ze wszystkimi dziećmi, uczniowie klas IV-V pod opieką p.Moniki Kościńskiej, p.M. Stępak i p.M. Maciszewskiej przygotowali dekorację o swoich prawach oraz apel dla całej szkoły, podczas którego przypomnieli krótką historię powstania Konwencji oraz najważniejsze jej przesłania. Jednocześnie przypomnieli, że każdy człowiek ma prawo do godnego życia w pokoju i spokoju, w miłości i poczuciu bezpieczeństwa. Dla pełniejszego zrozumienia treści praw w klasach 0-III przeprowadzono krótkie pogadanki z wykorzystaniem ilustrowanych praw oraz filmów edukacyjnych. W tym dniu w naszej szkole królował  również niebieski ubiór. 

                 My dorośli pamiętajmy - Konwencja Praw Dziecka, która w Polsce obowiązuje od 1991 roku zakłada, że dzieci nie są w pełni dojrzałe i na tyle świadome, by same mogły o siebie zadbać, przez co należy im się szczególna opieka i ochrona. Wychowanie dziecka to nie miła zabawa, a zadanie, w które trzeba włożyć wysiłek bezsennych nocy, kapitał ciężkich przeżyć i wiele myśli….

             Uczniowie pamiętajcie!!!

            Oprócz praw,  dzieci mają   również obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka rodziców, Polaka i człowieka!!!

             

            Małgorzata Stępak

            Monika Kościńska

            Magdalena Maciszewska

          • 17.11.2023r - XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          •     W piątek 17 listopada przypada XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Nauka poprzez zabawę przynosi najlepsze efekty, dlatego jak co roku nasza szkoła wzięła udział w tym wydarzeniu.

            Klasowe zmagania z tabliczką mnożenia trwały już od środy. Najmłodsi – uczniowie zerówki, przygotowali kolorowy symbol tego dnia – sówki, młodsze klasy wypełniały karty z tabliczką do 30, a w starszych klasach odbyły się konkursy, które wyłoniły „Mistrza Tabliczki Mnożenia”.

            Zostali nimi:

            Hubert Majkutowski (kl. III),

            Sebastian Bartman (kl. IV),

            Karolina Pieniążek (kl. V),

            Lena Szczepańska (kl.VI),

            Roksana Bartman (kl.VII).

             

            Gratulujemy wszystkim, którzy spróbowali swoich sił i przetestowali umiejętności matematyczne. 

             

            Justyna Turek

            Joanna Kubicka

          • ŚNIADANIE - to najważniejszy posiłek, który dostarcza nam energii!

          •      Tradycyjnie w naszej szkole w ramach Szkoły Promującej Zdrowie odbyło się wspólne, zdrowe śniadanie. Wszyscy uczniowie od klasy 0-VII usiedli do przygotowanego stołu, by razem spożyć drugie śniadanie. Na stołach pojawiły się pyszne, kolorowe, bogate w witaminy kanapki oraz rożnego rodzaju zdrowe przekąski.

                  Nie zabrakło również krótkiej pogadanki przypominającej prawidłowe zasady odżywiania.

                 Dodatkową atrakcją dla dzieci klas 0-III były warsztaty podczas, których losowały zestaw zdrowej przekąski i samodzielnie ją odtwarzały, ćwicząc przy tym pamięć wzrokową.

            Zwycięzcami zabawy, którzy bezbłędnie zapamiętali skład swoich kanapek zostało 5 uczniów:

            🍎Wojciech Trelka, z kl. „0”

            🍎Liliana Sowa, z kl. I

            🍎Mirella Hajnosz, z kl. I

            🍎Antoni Gajewski, z kl. I

            🍎Szymon Sowa, z kl. I

             

            Podczas śniadania nie zabrakło uśmiechu, życzliwości i koleżeńskiej atmosfery.

            PAMIĘTAJCIE! PEŁNOWARTOŚCIOWE, CODZIENNE ŚNIADANIE DAJE MOC!

            Monika Kościńska

            Małgorzata Stępak

             

          • 10.11.2023 r. – Akcja „Szkoła do hymnu”

          •      Już po raz szósty, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 cała społeczność szkolna wspólnie zaśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”, dając tym samym wyraz czci wobec Ojczyzny, polskiej historii i narodowych tradycji.

                W 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości nasz hymn narodowy zabrzmiał w prawie 20 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, co niewątpliwie było podtrzymywaniem i umacnianiem jedności narodowej oraz kształtowaniem postawy patriotycznej, a także budowaniem tożsamości narodowej wśród młodego pokolenia.

                Jak co roku, do udziału w akcji zgłosiły się również szkoły polonijne z całego świata. W tym roku było to blisko 500 placówek z 50 krajów.

               Wspólnym odśpiewaniem hymnu Polski jako społeczność szkolna okazaliśmy dumę z naszej polskości, z naszej niepodległości i suwerenności.  

            Wioleta Drabik - Wąsacz

             

          • 8.11.2023 r. XVIII Wojewódzki Konkurs Turystyczny Dzieci i Młodzieży Szkolnej „Na najlepszy produkt turystyczny mojej Małej Ojczyzny – jakiej nie znacie”

          • Mamy tu swój świat,

            jesteśmy w nim szczęśliwi,

            czego chcieć więcej.

            Jest pięknie!”

             

            /Mateusz Michałek/

             

            Dnia 8 listopada br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku został przeprowadzony, a następnie rozstrzygnięty XVIII Wojewódzki Konkurs Turystyczny Dzieci i Młodzieży Szkolnej „Na najlepszy produkt turystyczny mojej Małej Ojczyzny – jakiej nie znacie” organizowany przez Powiat Przeworski oraz Międzyszkolny Oddział PTTK w Przeworsku przy współpracy z Oddziałem PTSM w Przemyślu, Schroniskiem Młodzieżowym PTSM „Matecznik” w Przemyślu oraz Schroniskiem Młodzieżowym PTSM „Alko” w Rzeszowie. Konkurs odbył się w ramach realizowanego zadania publicznego pn. „Edukacja patriotyczna dzieci i młodzieży szkolnej poprzez konkursy”.

                 Celem konkursu jest promocja własnego regionu i Małych Ojczyzn, wyszukiwanie oraz tworzenie przez dzieci i młodzież regionalnych i lokalnych produktów turystycznych, a następnie prezentowanie ich w konkursie, kontynuowanie i upowszechnianie tradycji rodzinnych, środowiskowych, szkolnych oraz regionalnych, integrowanie dzieci i młodzieży z różnych środowisk, wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży poprzez krajoznawstwo, turystykę oraz popularyzację swojej Małej Ojczyzny, zapobieganie poprzez konkurs patologiom i przemocy wśród dzieci i młodzieży.

                 Podczas XVIII Wojewódzkiego Konkursu Turystycznego Dzieci i Młodzieży Szkolnej „Na najlepszy produkt turystyczny…” naszą szkołę reprezentowały trzy zespoły – w kategorii klas I – IV zespół z klasy IV pod opieką Krystyny Drapały, do którego należeli - Zuzanna Lonc, Jakub Pieniążek, Karol Świtalski oraz w kategorii klas V – VIII zespół z klasy V pod opieką Wiolety Drabik - Wąsacz w składzie - Karolina Pieniążek, Szymon Pieniążek, Celina Wąsacz i zespół z klasy VI pod opieką Joanny Kubickiej - Kornelia Magoń, Lena Szczepańska, Aleksandra Świerk.

                 Grupa uczniów z klasy IV przedstawiła fotoalbum, a w nim „strzępy wspomnień” więźnia obozu koncentracyjnego Sahsenhausen Stanisława Boratyna oczyma dziecka.

                 Podczas konkursu uczniowie z klasy V dokonali promocji własnego regionu i Małej Ojczyzny jaką jest wioska Żurawiczki, w której mieszkają i uczęszczają do szkoły. Wśród regionalnych i lokalnych produktów wyszukali te miejsca oraz obiekty, które warto zobaczyć odwiedzając wioskę Żurawiczki. Zaprezentowali je w formie folderu i albumu pt. „Osobliwości i atrakcje Żurawiczek”, zaprosili również do obejrzenia nietypowych domów – państwa Małgorzaty i Mateusza Michałków wraz z „Cichym memoriałem” autorstwa Arkadiusza Andrejkowa oraz łączącego różne style architektoniczne domu Jerzego Ruta z rzadko spotykaną bramą wjazdową. Do „atrakcji” wioski dołączyli również kościół pw. Matki Bożej Różańcowej, kształtem przypominającym rzymskie koloseum oraz walory przyrody, a wśród nich żółtą akację, ziemowit czy zwykłą hubę, pojawiającą się na korach drzew. Cenną częścią prezentacji była przez lata gromadzona przez jednego z mieszkańców wsi kolekcja pana Marka Pieniążka.

                  Popularyzując swoją Małą Ojczyznę uczniowie podkreślali, jak ważna w ich życiu jest rodzinna wieś, która potrafi zachwycić i sprawić niespodziankę swoimi niezwykłymi miejscami, jakimi są domy, kościół parafialny, obiekty przyrodnicze, a przede wszystkim jej mieszkańcy.

                 Jako pamiątkę z regionu zespół z klasy VI przygotował album zawierający zdjęcia Rodziny Ulmów oraz markowskiej społeczności. Album jest nietypowy, gdyż jego kształt przypomina aparat fotograficzny – narzędzie pracy Józefa Ulmy, którego wielką pasją była właśnie fotografia. W swojej domowej biblioteczce miał podręcznik fotografii, a aparat fotograficzny złożył samodzielnie i często nosił go przy sobie. Większość zdjęć zamieszczonych w albumie pochodzi ze zbioru  Mateusza Szpytmy znanego historyka i muzealnika (urodzonego w Łańcucie), który w latach 2015–2016 kierował Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, a od 2016 roku jest zastępcą Prezesa IPN. Pozostałe zdjęcia pochodzą ze zbioru krewnych Rodziny Ulmów. Na jednej ze stron kliszy znajdują się unowocześnione, koloryzowane zdjęcia, natomiast na drugiej - oryginalne, czarnobiałe fotografie.

                   Wszystkie prezentacje zespołów zostały docenione przez jury. Nagrody laureatom XVIII Wojewódzkiego Konkursu Turystycznego Dzieci i Młodzieży Szkolnej wręczali - Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Ochrony Zdrowia Joanna Mordarska i Wicestarosta Przeworski Jacek Kierepka.

            Wioleta Drabik - Wąsacz

          • Szkoła Pamięta

          • Człowiek żyje dopóty, dopóki trwa pamięć o nim…

                Społeczność naszej Szkoły wzięła udział w tegorocznej akcji MEiN pod nazwą Szkoła Pamięta, której założeniem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, którzy są związani z historią bliskiego nam miejsca, regionu, społeczności.

               Przedszkolaki, uczniowie oraz nasi wolontariusze pod opieką wychowawców i nauczycieli udali się na Cmentarze Parafialne w Żurawiczkach i Zarzeczu. Upamiętnili również zbiorczą mogiłę 162 ofiar hitleryzmu znajdującą się przy cmentarzu w Zarzeczu, Pomnik Pamięci Poległych za Polskę znajdujący się w Zalesiu, a także wykonali prace porządkowe pod Tablicą Pamiątkową poświęconą płk. Wojciechowi Szczepańskiego znajdującą się przy naszej szkole. Zapalili w tych miejscach symboliczne znicze, aby podkreślić rolę znajdujących się tam postaci dla historii naszej szkoły i miejscowości, a przy okazji odwiedzili groby swoich bliskich. Wykonali również piękne prace plastyczne, które zawisły na gazetce szkolnej, a także zadbali o udekorowanie zniczy symbolem akcji.

             

            Serdecznie dziękujemy pani Agnieszce Wlazło za piękne kwiaty!!!

             

            Monika Kościńska

             

          • 24 .10.2023r. - "KOCHAJ - NIE KRZYWDŹ!" MARSZ PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY

          •     W dniu 24 października nasi uczniowie klas VI i VII wraz dyrektorem szkoły – p. Moniką Sosnowską, wychowawcami – p. Joanną Kubicką i p. Iwoną Żurawską, pedagogiem szkolnym – p. Moniką Kościńską, pedagogiem specjalnym – p. Magdaleną Maciszewską oraz psychologiem szkolnym – p. Karoliną Szczupak wzięli aktywny udział w marszu przeciwko przemocy pt. „Kochaj- Nie krzywdź!”.

                Trasa marszu przebiegała ulicami miejscowości Zarzecze. Uczestnicy aktywnie brali udział w wydarzeniu, machali balonikami i z radością skandowali hasła przeciw przemocy. Swoją postawą manifestowali potrzebę budowania świata bez przemocy, agresji, świata lepszego i bezpiecznego.

                Po zakończonej trasie marszu skorzystali z pysznego poczęstunku przygotowanego przez Spółdzielnię Socjalną „Parkowa” w Zarzeczu, a następnie wysłuchali prelekcji na temat różnych form przemocy, w tym rówieśniczej oraz zapoznali się ze skutkami prawnymi jej stosowania.

                Finałem marszu okazał się koncert profilaktyczny w wykonaniu zespołu ze Szkoły Muzycznej „Muzyczny Świat” z Przeworska.

             

            Pamiętajmy gdy przemoc stosujesz nic nie zyskujesz!!!
            Przeciwdziałanie przemocy jest w naszej mocy!!!

             

            Monika Kościńska