• Podsumowanie projektu "Geometryczny Misz - Masz"

          •     Od września 2023 w naszej szkole realizowany jest autorski projekt grantowy– „Geometryczny Misz – Masz” finansowany przez Fundację mBanku. Autorkami i opiekunami projektu są panie: Justyna Turek i Joanna Kubicka a projekt realizują uczniowie klas od IV do VI.

            Głównymi celami projektu było pogłębienie i utrwalenie własności figur płaskich.

               We wrześniu uczestnicy zostali zapoznani z głównymi celami projektu i zadaniami do wykonania. Wrzesień był też miesiącem przeznaczonym na promocję projektu. Promując projekt wykorzystano zarówno tradycyjne metody jak i komputerowe programy graficzne i aplikacje internetowe. W ten sposób powstały plakaty promujące projekt, oraz ulotka informacyjna. Materiały te zostały wykorzystane do rozpowszechnienia projektu w środowisku lokalnym. Ponadto powstała gazetka na korytarzu szkolnym. Zostały tam zawarte ogólne informacje o projekcie, a w kolejnych miesiącach pojawiały się tam aktualności projektowe oraz zdjęcia z realizacji poszczególnych zadań.

            W październiku odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie klasy IV odkrywali własności wielokątów, a następnie wykonywali zadania utrwalające te własności na platformie Wordwall.

            Uczniowie klas V- VI utrwalali własności wielokątów oraz rozwiązywali zadania związane z tematem, wykorzystując platformy: Quizziz, Learning Apps, Wordwall.

            Podsumowanie warsztatów odbyło się 18 października. Wtedy wszyscy uczestnicy projektu wzięli udział w szkolnym konkursie „Własności wielokątów”, który został przeprowadzony na platformie Kahoot.

               W dniu 25 października odbyła się wycieczka do zakładu stolarskiego, naszego lokalnego przedsiębiorcy – pana Andrzeja Miazgi. Pan Miazga opowiedział o swojej pracy oraz przedstawił kolejne etapy produkcji mebli. Szczególną uwagę zwrócił na zastosowanie matematyki w procesie projektowania i wykonywania mebli. Uczniowie mieli również okazję zobaczyć, jak są zbudowane oraz jak działają profesjonalne maszyny wykorzystywane w zakładzie stolarskim. Raz jeszcze serdecznie dziękujemy panu Andrzejowi za pokazanie jak wygląda praca stolarza oraz słodki poczęstunek.

            W listopadzie uczestnicy projektu z zapałem zabrali  się do pracy - wcielając teorię w czyn.

            Na kolejnych zajęciach powstawały:

            - obrazki z figur geometrycznych - zaprojektowane i wykonane przez uczniów klasy IV,

            - gra Memory dotycząca figur płaskich

            - oraz gra korytarzowa "Plaster miodu", o własnościach figur płaskich, przygotowana przez przedstawicieli wszystkich klas.

             W ramach działań projektowych upieczono również ciasteczka w kształcie wielokątów oraz szarlotkę.

                Największą dumą są dla uczniów własnoręcznie wykonane pomoce dydaktyczne - modele figur płaskich, które wykorzystywane będą na lekcjach matematyki i będą ozdobą naszej pracowni.

              Z tego miejsca wielkie podziękowania kierujemy do rodziców, którzy pomogli w przygotowaniu kwadratowych  podkładek memory, oraz modeli figur z drewna.

            Kulminacyjnym punktem podsumowania projektu była prezentacja gier korytarzowych opracowanych i wykonanych przez uczniów, realizujących projekt. Okazało się, że spotkały się one z dużym zainteresowaniem. Wśród śmiechu i dobrej zabawy uczniowie chętnie utrwalali zagadnienia z geometrii – a przecież właśnie o to chodziło!

            Na zakończenie na uczestników projektu czekał poczęstunek.

            Dziękujemy Fundacji mBanku, za udzielone wsparcie!!!

             

            Justyna Turek

            Joanna Kubicka

          • Teatr „Kurtyna” z Krakowa w naszej szkole

          •      We wtorek 12.12.2023 r. gościliśmy w naszej szkole aktorów profilaktycznego Teatru „Kurtyna” z Krakowa, którzy wystawili dwie bajki profilaktyczne: „Dziki zachód” skierowaną do dzieci z oddziału przedszkolnego, zerówki i uczniów klas I–III oraz „Dwa bieguny” skierowaną do uczniów klas IV-VII.

                 Spektakl „Dziki zachód” w zabawny sposób przedstawiał historię kowboja o imieniu Maurycy, który mieszkał w tajemniczej krainie zwanej Dzikim zachodem. Pewnego dnia otrzymał on zadanie odnalezienia ważnego dla wszystkich dzieci skarbu, który podobno ukradła Indianka o imieniu Danka. Maurycy wyruszył w niebezpieczną podróż. Wędrując spotykał m.in. tajemniczą żabę Martę. Ta przekonała go, że najważniejszym obecnie dla dzieci skarbem na pewno będzie smartfon. Nie mający pojęcia o technologii i sprzętach kowboj postanowił uwierzyć swojej rozmówczyni i za wszelką cenę odnaleźć Indiankę… Oglądając bajkę dzieci mogły się przekonać, czy Maurycy odzyska ważny dla wszystkich dzieci skarb, czy będzie to na pewno smartfon oraz czy Danka okaże się być złodziejką, a może wręcz przeciwnie dobrą i mądrą Indianką? Widowisko poruszało temat wartości przyjaźni oraz zasad kulturalnego zachowania, kształtowało postawy odpowiedzialności za własne zdrowie. Ponadto ukazywało szkodliwość uzależnień od technologii, promowało czytelnictwo i aktywność fizyczną.  Wesoła muzyka i wspólny taniec dostarczyły wszystkim małym widzom wiele radości i uśmiechu.

                 Z kolei spektakl dla uczniów starszych pt. „Dwa bieguny” przedstawiał zabawną, ale i wzruszającą historię szkolnych przyjaciół: wrażliwej i wygadanej nastolatki Pauliny oraz wesołego, roztrzepanego Rafała, który notorycznie komplikuje swoje życie wpadając w kłopoty. Widowisko prezentowało w jaki sposób rozpoznać przemoc psychiczną i fizyczną, jak i gdzie szukać pomocy i wsparcia. Opowiadało o empatii, wrażliwości na krzywdę i bezinteresownej pomocy w obliczu zagrożenia zdrowia i życia drugiego człowieka oraz radzeniu sobie z negatywnymi emocjami. Mówiło o zagrożeniach dla zdrowia wynikających z biernego palenia i profilaktyce antynikotynowej.

                Oba spektakle zostały w całości sfinansowane z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022-2025.

             

            Monika Kościńska

          • 11.12.2023 r. – Wyjście uczniów do teatru

          •      

                Działania wychowawczo-profilaktyczne prowadzone są w szkole między innymi poprzez kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania w świecie realnym i wirtualnym oraz dbanie o kulturę słowa na co dzień. Sposobem ich realizacji w obszarze – Kultura – wartości, normy i wzory zachowań jest inicjowanie przez nauczycieli przy współpracy z instytucjami kultury wyjść do teatru czy kina, a tym samym umożliwienie uczniom kontaktu ze sztuką teatralną, przygotowanie do odbioru dzieła literackiego, wyrabianie nawyków i motywacji do świadomego uczestnictwa w kulturze oraz wzbogacenie zasobu słownictwa i wiedzy o teatrze.

                 Przykładem takiej formy realizacji było zorganizowanie wycieczki do Miejskiego Ośrodka Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku dla uczniów zerówki oraz klas I-III, podczas której obejrzeli przedstawienie teatralne na temat - Goni nas czas, czyli sztuka teatralna pt. „Baśniowe granie” przygotowane przez Teatr Artenes z Wrocławia. Głównym celem wyjazdu było podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki, kształtowanie postawy aktywnego odbiorcy, uświadomienie dzieciom zagrożeń płynących z nadmiernego korzystania z komputera oraz poszukiwanie alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu. Nasi uczniowie wspaniale zachowali się podczas spektaklu, byli zainteresowani tematem sztuki, dobrze się bawili z aktorami i barwnie okazywali aplauz wykonawcom.

                 Uczniowie zaś starszych klas wraz z nauczycielami udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury na spektakl teatralny pt. „Dziady, cz. II” powstały na podstawie utworu dramatycznego Adama Mickiewicza pod takim samym tytułem. Udział uczniów w sztuce wpłynął na przestrzeganie zasad właściwego zachowania się w teatrze podczas przedstawień, wystąpień publicznych, rozumienie pojęć i terminów związanych z teatrem, a także na rozwój pozytywnych cech charakteru. Najważniejszą korzyścią w odbiorze sztuki było zaczerpnięcie przez uczniów z mądrości ludowej i odkrycie prawd moralnych zawartych w „Dziadach, cz. II”, przydatnych współczesnemu człowiekowi.

               Dzięki uczestnictwu w wydarzeniu kulturalnym, jakim była sztuka teatralna, uczniowie zostali uwrażliwieni na piękno, a także podnieśli swoje kompetencje kulturalne w zakresie odbioru przedstawień teatralnych. Poprzez umożliwienie kontaktu ze sztuką, poznali również najważniejsze informacje o teatrze oraz zasady obowiązujące w kulturze żywego słowa. Dodatkową wartością wspólnego wyjazdu była zgodna współpraca z rówieśnikami, zintegrowanie zespołów klasowych, stworzenie atmosfery akceptacji i zaufania.

             

            Wioleta Drabik – Wąsacz

            Małgorzata Stępak

            Monika Kościńska

             

          • Realizacja projektu Geometryczny Misz - Masz

          •      Trwają prace nad realizacją autorskiego projektu matematycznego Geometryczny Misz - Masz. 

                 W listopadzie uczestnicy projektu z zapałem zabrali się do pracy - wcielając teorię w czyn.

               Na kolejnych zajęciach powstawały: obrazki z figur geometrycznych - zaprojektowane i wykonane przez uczniów klasy IV, gra Memory dotycząca figur płaskich oraz gra korytarzowa "Plaster miodu", o własnościach figur płaskich, przygotowana przez przedstawicieli wszystkich klas.

                Najbardziej dumni jesteśmy z własnoręcznie wykonanych pomocy dydaktycznych - modeli figur płaskich, które wykorzystywane będą na lekcjach matematyki i będą ozdobą naszej pracowni.

              Wielkie podziękowania kierujemy do rodziców, którzy pomogli w przygotowaniu kwadratowych podkładek memory, oraz modeli figur z drewna.

             

            Justyna Turek

            Joanna Kubicka