• A było tak...

          •     Z nastaniem wiosny uczniowie naszej szkoły rozpoczęli przeróżne aktywności, uczestnicząc w akcjach prozdrowotnych i ekologicznych.

                 W miesiącu kwietniu celebrowaliśmy Dni : Zdrowia i Ziemi. Hasła przewodnie: „ Zdrowie dla wszystkich” i „Zainwestuj w naszą planetę” skłoniły społeczność szkolną do podjęcia działań propagujących zdrowy styl życia oraz eko – aktywności. Uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach logicznych. W ramach realizowanego programu Trzymaj Formę oraz projektu Szkoła Promująca Zdrowie - zorganizowali szkolne przedstawienie. Uczestniczyli również w pozaszkolnych konkursach o tematyce ekologicznej.

                  W maju natomiast założone zostały szkolne hodowle, m. in. ziołowy mini – ogródek,
            z przekazem o leczniczej mocy ziół. Uczniowie wyruszyli również na poszukiwanie cennych okazów drzew - pomników przyrody w Zespole Pałacowo – Parkowym w Przeworsku.

                  W związku z przypadającymi 20. maja obchodami Światowego Dnia Pszczół, młodzi przyrodnicy nie zapomnieli o znaczeniu tych owadów w środowisku i dla pozyskania żywności. Odwiedziliśmy pszczeli zakątek pełen ciekawostek, dotyczących użyteczności tych organizmów.
            Uczennice naszej szkoły podjęły trud uczestnictwa w gminnym konkursie po hasłem: „Hotel dla pszczół”, w którym otrzymały wyróżnienia i tytuł laureata.

                  O zdrowie i planetę Ziemię dbamy nie tylko od święta, więc całorocznie właściwie segregujemy odpady oraz uczestniczymy w akcjach, m.in. „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Organizujemy zbiórki: makulatury, szkła , plastiku, nakrętek, przyczyniając się charytatywnie do pomocy osobom potrzebującym.

            Bieżąca relacja z naszych aktywności znajduje się na facebooku szkoły.

                                                                                                  Katarzyna Rolska-Michno

          • 16.05.2023r. - Wycieczka klas IV - V do Sanoka

          •     W dniu 16 maja uczniowie klas IV i V pod opieka swoich wychowawców, Pani Joanny Kubickiej oraz Pani Katarzyny Rolskiej – Michno odwiedzili Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

                Piękna pogoda, budząca się do życia przyroda to wspaniała sceneria do zwiedzania skansenu, czyli muzeum na wolnym powietrzu. Skansen w Sanoku podzielony jest na sektory odpowiadające poszczególnym grupom etnicznym. Każdy sektor przypomina małą wioskę z wyposażonymi budynkami mieszkalnymi, gospodarczymi i świątyniami. Uczniowie mogli podziwiać kulturę ludową kilka grup etnograficznych m.in. Pogórzan, którzy są grupą polską oraz Bojków, Łemków i Zamieszańców, którzy są grupami ruskimi. Podziwiali obiekty sakralne takie jak: Kościół z Bączala Dolnego, cerkiew z Rosalina, cerkiew z Ulicza. Zwiedzili też rynek galicyjski, który jest ideowym obrazem centrum miasteczka z początku XX wieku i mimo, iż nie jest odtworzeniem konkretnego układu urbanistycznego, niezwykle wiernie oddaje wygląd typowego drewnianego miasteczka. Uczniowie mieli okazję podziwiać również dwór ze Święcan oraz synagogę.

               W trakcie pobytu młodzież brała udział w warsztatach „Od ziarenka do bochenka”, podczas których miała możliwość samodzielnie upiec chałkę w piekarni „Sezonowo”, znajdującej się na terenie skansenu.

            Wszyscy w dobrych humorach i wciąż pełni energii wrócili cali i zdrowi do domu.