• Zakończenie roku szkolnego 2023/2024

          • W dniu 21 czerwca 2024r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024. Wraz z pocztem sztabdarowym zgromadziliśmy się w kościele parafialnym na Mszy Świętej dziękczynnej, którą odprawił i homilię wygłosił o. Dariusz Róg.

            Następnie udaliśmy się po raz ostatni do szkoły, gdzie zostaliśmy ciepło przywitani przez panią dyrektor Monikę Sosnowską, która podziękowała całej społeczności szkolnej za wytrwałą i sumienną pracę w całym roku szkolnym.

            Swoją obecnością zaszczycili nas pan Tomasz Bury - Wójt Gminy Zarzecze oraz pan Łukasz Laska - Sekretarz Gminy Zarzecze. Uczniom wyróżniającym się w nauce oraz odnoszącym sukcesy w konkursach zostały wręczone stypendia Wójta Gminy Zarzecze. Otrzymali je:

            Karol Świtalki - klasa IV,

            Karolina Pieniążek - klasa V,

            Lena Szczepańska - klasa VI, 

            Kornelia Magon - klasa VI,

            Emilia Łukaszów - klasa VII.

            W dalszej części uroczystosci cała społeczność naszej szkoły pożegnała nauczycieli i pracowników szkoły - o. Symforiana Rygla, który podejmuje pracę w innej parafii oraz pana Andrzeja Wiśnicę i panią Lucynę Piatek, którzy przechodzą na emeryturę. Klsa III zakończyła kolejny etap nauki i pożegnała się ze swoją wychowawczynią - panią Małgorzatą Stępak. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w imieniu wszystkich uczniów podziękowali pani dyrektor Monice Sosnowskiej za wsparcie, dobre słowo oraz życzliwość.

            Następnie zostały wręczone świadectwa z wyróżnieniem oraz listy gratulacyjne dla rodziców.

            Uczniowie klasy VII - Ambasadorzy Edukacji Ekonomicznej w naszej szkole, otrzymali certyfikaty za udział w programie, a koordynatorki projektu - pani Joanna Kubicka i pani Justyna Turek przekazały na ręce pani dyrektor pamiątkowy dyplom oraz statuetkę "Złotej Szkoły NBP".

            To był naprawdę dobry rok szkolny, który pod opieką naszego Patrona - Świętego Brata Alberta przeżyliśmy bezpiecznie.

            Krystyna Drapała

          • Święto Patrona Szkoły

          •      W dniu 17 czerwca społeczność szkolna przeżywała najważniejszy dzień w roku – Święto Patrona Szkoły. Już od 22 lat ten wielki patriota, społecznik, zakonnik i święty - Brat Albert - Adam Chmielowski - czuwa nad naszą szkołą, jej uczniami, rodzicami i pracownikami. Uczy nas skromności i dobroci, jak służyć Bogu i bliźniemu, jak nieść pomoc potrzebującym.
                 Uroczystość rozpoczęła Msza Święta, której przewodniczył proboszcz parafii Ojciec Dariusz Róg. Następnie w przemarszu ze sztandarem szkoły wszyscy udali się do sali gimnastycznej, gdzie rozpoczęło się oficjalne otwarcie uroczystości przez Panią Dyrektor szkoły - Monikę Sosnowską. Po odśpiewaniu hymnu szkoły „Miłosierny nasz Święty Patronie” i złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą postać Patrona, zgromadzeni wysłuchali przemówień zaproszonych gości - p. Tomasza Burego – Wójta Gminy Zarzecze, p. Joanny Mordawskiej – Naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury i Ochrony Zdrowia w Przeworsku, s. Doroty Kostki ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim, p. Wiesława Kubickiego – Wójta Seniora Gminy Zarzecze, p. Anny Huk – Członka Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz p. Henryka Cząstki – działacza opozycyjnego.
                Swoją obecnością zaszczycili nas również: o. Dariusz Róg – Proboszcz Parafii Żurawiczki, s. Weronika Figas ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim – Dom Generalny w Krakowie, p. Małgorzata Byrwa – Przewodnicząca Rady Gminy Zarzecze, p. Łukasz Laska – Sekretarz Gminy Zarzecze, p. Dariusz Jurczyszyn – Prezes Przemyskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, p. Lidia Kiełboń-Bester – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Studzianie wraz z koordynatorkami ALBERTIADY w Studzianie: p. Agatą Ostrzywilk-Homik i p. Moniką Balawender, Dyrektorzy i Kierownicy szkół i jednostek samorządowych z  terenu Gminy Zarzecze, p. Krystian Domka – Radny wsi Żurawiczki, p. Mirosław Jarosz – Sołtys wsi Żurawiczki, p. Wojciech Bieniasz – Prezes LKS „Żuraw” Żurawiczki, p. Lucyna Piątek – Przewodnicząca KGW w Żurawiczkach, p. Andrzej Miazga – Prezes OSP w Żurawiczkach, Zarząd Rady Rodziców oraz emerytowani Dyrektorzy i Pracownicy naszej szkoły.


               By uczcić tak wybitną postać jaką jest Święty Brat Albert, uczniowie pod opieką nauczycieli – p. Małgorzaty Kocur, p. Małgorzaty Stępak, p. Wiolety Drabik – Wąsacz przygotowali program artystyczny, w którym przypomnieli wydarzenia związane z życiem i działalnością Patrona szkoły.

               Wspólne świętowanie połączone z podsumowaniem ALBERTIADY – III Wojewódzkiego Konkursu o Życiu i Działalności Św. Brata Alberta, pod hasłem „Ten jest dobry, kto chce być dobry” zgromadziło w naszej szkole laureatów konkursu wraz z opiekunami.

            Konkurs Honorowym Patronatem został objęty przez:
            - Kuratorium Oświaty w Rzeszowie,
            - Marszałka Województwa Podkarpackiego,
            - Metropolitę Przemyskiego - Arcybiskupa Adama Szala,
            - Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim - Dom Generalny w Krakowie,
            - Starostę Powiatu Przeworskiego,
            - Wójta i Radę Gminy Zarzecze,
            - Związek Rodowy Dzieduszyckich Herbu Sas,
            - Muzeum Św. Brata Alberta w Igołomi,
            - Centrum Kultury w Zarzeczu,
            - Gminną Bibliotekę Publiczną w Zarzeczu,
            - Parafię Rzymskokatolicką w Zarzeczu,
            - Parafię Rzymskokatolicką w Żurawiczkach,
            - Towarzystwo Pomocy Św. Brata Alberta - Koło Przemyśl,
            - Gazetę Jarosławską.


            Przedsięwzięcie, jakim był III Wojewódzki Konkurs o Życiu i Działalności Św. Brata
            Alberta mogło być zrealizowane dzięki wsparciu Sponsorów:
            - Pana Tomasza Burego – Wójta Gminy Zarzecze,
            - Państwa Melanii i Mateusza Dzieduszyckich,
            - Prezesa GPR – Andrzeja Kubika,
            - Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim,
            - Pani Małgorzaty Byrwy – Przewodniczącej Rady Gminy Zarzecze,
            - Pana Mirosława Jarosza – Sołtysa Wsi Żurawiczki,

            - Radnych Wsi Żurawiczki,
            - Pana Wojciecha Bieniasza – Prezesa LKS „Żuraw” Żurawiczki,
            - Pana Andrzeja Miazgi - Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej,
            - Pani Lucyny Piątek – Przewodniczącej KGW w Żurawiczkach,
            - Pana Pawła Zabłockiego z Biura Ubezpieczeń PMT,
            - Pana Piotra Malinowskiego z Firmy Bamal w Pełnatyczach,
            - Pana Grzegorza Prucnala z Firmy Promlek,
            - sklepu Maaw-Sport Hurt-Detal-Art. Sportowe.


            Wspólnego przygotowania święta podjęli się wszyscy nauczyciele pracujący w poszczególnych zespołach. Wśród nich byli - Anna Balawender, Krystyna Drapała, Adam Kaniuch, Joanna Kubicka, Magdalena Maciszewska, Katarzyna Rolska-Michno, Bożena Górska-Ruszała, Karolina Szczupak, Justyna Turek, Aleksandra Ulma, Andrzej Wiśnica, Anna Zawisza.
            Corocznie obchodzone Święto Szkoły i Patrona odczuwane jest jako wielkie wydarzenie całej społeczności szkolnej, budzące szczególne uczucia, jakich nie doznajemy na co dzień i skłaniające do wzajemnej pomocy w codziennym naszym życiu. Obierając Św. Brata Alberta patronem szkoły jesteśmy zobowiązani przyjąć określoną postawę życiową oraz pielęgnować wartości, których był głosicielem, a które powinny mieć odzwierciedlenie w codziennej naszej pracy.

            Monika Kościńska
            Małgorzata Stępak
            Wioleta Drabik - Wąsacz

          • Teatr "Magiczna Scena" z Krakowa w naszej szkole

          •       W dniu 11 czerwca 2024 r. gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru „Magiczna Scena” z Krakowa, którzy wystawili dwa spektakle profilaktyczne.

                Pierwszy z nich pt. „Księga życzeń” skierowany był do dzieci z oddziału przedszkolnego, „zerówki” oraz uczniów klas I-III. Była to wypełniona akcją i muzyką opowieść o przyjaźni, dobrym zachowaniu, a w szczególności o szacunku do starszych i drugiego człowieka. Jej główną bohaterką była młoda i przebojowa dziewczynka o imieniu Zosia. Podczas wakacji, dziewczynka spędza wolne chwile u swojego kochanego dziadka. Podczas jednej z ich codziennych gier i zabaw, dziadek postanawia dać prezent swojej wnuczce. Jest to tytułowa „Księga życzeń”, która w przeciwieństwie do wszystkich znanych książek jest wyjątkowa. Ma w sobie tylko króciutką instrukcję oraz ogromny, magiczny ołówek, który jak się okazuje, żyje własnym życiem. Zosia oraz jej nowo poznany przyjaciel ruszają do świata pełnego kolorów i magii. Do świata, w którym mogą się spełnić wszystkie marzenia, jakie Zosia jest w stanie sobie wyobrazić. Na naszą bohaterkę czekała cała masa niesamowitych przygód, podczas których dziewczynka musiała podejmować trudne decyzję, wykazać się rozsądkiem i wiedzą zdobytą w domu i szkole.

                Drugi spektakl pt. „Szkolne Tarapaty” dedykowany był uczniom klas IV-VII. Przedstawiał historię dwóch najlepszych przyjaciół Dominika i Rudej. Dominik to młody, ale nieco roztrzepany chłopak, natomiast Ruda to młoda i niezwykle przebojowa dziewczyna. Mimo, że świetnie się dogadują, to są swoimi kompletnymi przeciwieństwami. Dominik pochodzi z wielce zżytej rodziny, która bardzo często się z sobą kontaktuje. Ruda natomiast pochodzi z zupełnie innej rodziny, której więzi są znacznie luźniejsze, a każdy skupia się tylko na sobie. Ruda idąc z duchem czasu i modą kreowaną w social mediach, ceni sobie najbardziej modne ubrania i najnowsze urządzenia elektroniczne. Dzięki pozycji swoich rodziców, stać ją na wszystkie zachcianki. Dominik nie zwraca zbytnio uwagi na rzeczy materialne i szczerze są mu całkowicie obojętne. Wszystko zmienia się podczas wycieczki szkolnej. Ruda wykorzystując szczere intencje swojego przyjaciela i jego sympatię, przekonuje Dominika, że musi zadbać o swoją pozycję wśród rówieśników, a jednym ze sposobów na to jest zdobycie nowego i drogiego telefonu. Ruda obiecuje Dominikowi, że dostanie iphone’a pod warunkiem, że pomoże jej zniszczyć koleżankę z klasy. Chodzi o Maję, która zdaniem Rudej nie pasuje do ich klasy. W chorym planie zniszczenia koleżanki pojawią się używki, a w szczególności alkohol, który Ruda niepostrzeżenie zabrała na wycieczkę.

            Oba widowiska poruszały liczne wartości wychowawczo-profilaktyczne m.in.:

            • kształtowanie właściwego zachowania się w różnych sytuacjach,
            • podstawowe zasady dbałości o zdrowie własne i innych,
            • kształtowanie umiejętności nawiązywania i podtrzymywania relacji,
            • szacunek dla norm, ludzi i zasad, pomoc słabszym,
            • profilaktykę zdrowia psychicznego,
            • niebezpieczeństwo używania papierosów, narkotyków i alkoholu,
            • wpływ grupy rówieśniczej na zachowania innych nastolatków,
            • uleganie modzie, obowiązującym trendom,
            • nierozwiniętą w pełni wyobraźnię, a co za tym idzie brak umiejętności przewidywania konsekwencji podejmowanych decyzji.

             

            Oba spektakle zostały w całości sfinansowane z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022-2025.

             

            Monika Kościńska

          • Złota Szkoła NBP

          •  Z radością i dumą informujemy, że nasza szkoła po raz trzeci zdobyła tytuł „Złotej Szkoły NBP” oraz nagrodę pieniężną.

             Droga do sukcesu trwała kilka miesięcy, ale opłaciła się.

                 W grudniu uczniowie klasy VII pod opieką p. Joanny Kubickiej i p. Justyny Turek utworzyli Drużynę Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej. Od stycznia do marca mierzyli się z wieloma zadaniami, które należało wykonać w trzech kategoriach:

            - Lekcja z ekonomią,

            - Debata szkolna,

            - Warsztat uczniowski.

                 7 czerwca 2024r. w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której zostali ogłoszeni laureaci nagród i wyróżnień pieniężnych.

                Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach znalazła się wśród najlepszych otrzymując tytuł „Złotej Szkoły NBP” oraz nagrodę pieniężną za najlepiej wykonane zadania.

            Gratulujemy tytułu i z niecierpliwością czekamy na Statuetkę i Certyfikat NBP!!!

             

            Szczegółowa relacja z realizacji zadań programu znajduje się w zakładce:

            Z życia szkoły - Program "Złote Szkoły NBP"

             

            Joanna Kubicka 

            Justyna Turek

          • Mamo, Tato - kochamy Was!!!

          •      Dzień Matki i Dzień Ojca są wyjątkowymi świętami... jednymi z najpiękniejszych w roku... pełnymi serdecznych życzeń. To dni będące wyrazem miłości i szacunku dla rodziców. Jest to też ważne święto wpisane w nasz kalendarz uroczystości szkolnych, dlatego w dniu 6 czerwca, nasi najmłodsi wychowankowie przedszkola, "zerówki" oraz klas I-III wraz z wychowawcami zaprosili swoich ukochanych rodziców do naszej szkoły, aby całym sercem podziękować im za ogromny dar miłości, dobroci i ciepła rodzinnego. Dla nich przygotowali piękny bukiet wierszy, piosenek, tańców i serdecznych życzeń. Dyrektor szkoły pani Monika Sosnowska po przywitaniu wszystkich przybyłych rodziców, złożyła im serdeczne życzenia, życząc wszystkim mamom i tatusiom wdzięczności od dzieci, wzajemnego zrozumienia, szacunku oraz jak najwięcej wspólnie spędzonego czasu ze swoimi pociechami, który pozwala budować nierozerwalne i najcenniejsze z ludzkich więzi – więzi rodzinne.

                To czwartkowe popołudnie przy słodkim poczęstunku dla wszystkich przybyłych rodziców, upłynęło w miłej, sympatycznej atmosferze.  Dziękujemy Wam Szanowni Rodzice za przybycie i mile spędzony z nami czas. Wychowawcom oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III dziękujemy za piękną dekorację i przygotowany poczęstunek dla przybyłych Gości.

            Małgorzata Stępak

            Monika Kościńska

             

          • Dzień Dziecka

          • 5 czerwca 2024 roku w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Dziecka.

                 Dmuchane zjeżdżalnie, piana party, warkoczyki, brokatowe tatuaże, malowanie twarzy, wóz strażacki, karetka pogotowia ratunkowego, torby ekologiczne, maskotki, ozdoby drewniane, robienie bransoletek, warsztaty kulinarne, wata cukrowa, popcorn, pyszne ciasteczka, cukiereczki, lody, napoje i inne przysmaki... to wszystko co czekało w tym dniu na nasze zarówno te najmłodsze jak i najstarsze dzieci.

                   Dziękujemy Panu Wójtowi Gminy Zarzecze, Panu Sekretarzowi Gminy, Pani Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zarzeczu, Pani Dyrektor wraz z Pracownikami Centrum Kultury w Zarzeczu, Pracownikom Środowiskowego Domu Samopomocy w Zarzeczu, Pracownikom Spółdzielni Socjalnej "Parkowa", Nauczycielom i Uczniom Zespołu Szkół im W. Witosa w Zarzeczu, Panu Sołtysowi Żurawiczek, Prezesowi LKS "Żuraw" Żurawiczki, Radnym Żurawiczek, Radzie Rodziców, Strażakom z OSP Zarzecze, oraz ratownikom medycznym za wspaniałą zabawę!

             

          • WYNIKI ALBERTIADY - III WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU O ŻYCIU I DZIAŁALNOŚCI ŚWIĘTEGO BRATA ALBERTA POD HASŁEM: "TEN JEST DOBRY, KTO CHCE BYĆ DOBRY"

          • Po zapoznaniu się z pracami, które wpłynęły na ALBERTIADĘ - III Wojewódzki Konkurs o Życiu i Działalności Świętego Brata Alberta pod hasłem: "Ten jest dobry, kto chce być dobry" Komisja Konkursowa postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

             

            • Kategoria I – (klasy 0-I SP: projekt znaczka pocztowego - rysunek kredką):

             

            I miejsce - ex aequo:

               Oliwia Piątek - Szkoła Podstawowa im Św. Brata Alberta  w Studzianie,

               Diana Miazga - Szkoła Podstawowa im Św. Brata Alberta  w Żurawiczkach

            II miejsce - ex aequo:

               Antoni Banaś - Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Cieszacinie Wielkim,

              Julia Kasprzyk - Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II w Zarzeczu

            III miejsce - ex aequo:

                 Szymon Sowa - Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta  w Żurawiczkach,

                 Maksymilian Jamroży - Szkoła Podstawowa im Św. Królowej Jadwigi w Maćkówce

            Wyróżnienia:

               Adam Walas - Szkoła Podstawowa im Św. Królowej Jadwigi w Maćkówce,

                 Filip Kowalczyk - Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Skawie,

                 Alicja Czech - Szkoła Podstawowa im Św. Brata Alberta w Studzianie,

                Marcelina Balawender - Przedszkole Niepubliczne „Ochronka Św. Józefa” w Nowosielcach

             

            • Kategoria II – (kl. II-III SP: praca malarska, zgodna z hasłem konkursu)

             

            I miejsce Wiktoria Grzeszczak - Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II w Zarzeczu,

            IImiejsce Hubert Majkutowski - Szkoła Podstawowa im Św. Brata Alberta w Żurawiczkach,

            III miejsceFranciszek Drewniak - Szkoła Podstawowa im Św. Brata Alberta w Studzianie,

            Wyróżnienia:

                Filip Galiński - Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II w Zarzeczu,

                Michalina Gut - Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Siennowie,

               Agata Potym - Szkoła Podstawowa im Św. Brata Alberta w Studzianie,

             

            • Kategoria III - (kl. IV-VI SP: gra edukacyjna „Memory”):

             

            I miejsce Lena Szczepańska - Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach,

            II miejsceex aequo:

               Fabian Kurek - Szkoła Podstawowa im. Św. Królowej Jadwigi w Maćkówce,

               Zofia Zając - Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Siennowie,

            III miejsceex aequo:

             Jakub Motyka - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zarzeczu,

            Kornelia Magoń - Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach,

            Wyróżnienia:

               Krzysztof Adamczak - Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Studzianie,

               Julita Kwasek - Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Studzianie,

               Emilia Biały - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zarzeczu,

               Oskar Lewko - Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Siennowie,

             

            • Kategoria IV – (kl. VII -VIII SP: gra edukacyjna – planszowa)

            I miejsce Kacper Grzeszczak - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zarzeczu, 

            II miejsceEmilia Kornafel - Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Cieszacinie Wielkim,

            III miejsceEmilia Łukaszów - Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach,

             

            Gratulujemy!

             

            Laureaci konkursu zostaną nagrodzeni podczas uroczystości Święta Patrona w Szkole Podstawowej w Żurawiczkach, które odbędzie się w dniu 17 czerwca 2024 r. W tym dniu nastąpi również prezentacja prac konkursowych.

             

          • Wycieczka do Warszawy klas IV -VII

          • W dniach 16 i 17 maja uczniowie klas IV-VII wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Warszawy.

            Wyruszyliśmy na zwiedzanie pięknej stolicy. Jednym z naszych przystanków była historyczna dzielnica Łazienki, gdzie spacerowaliśmy po ogrodach i podziwialiśmy imponującą architekturę. Udaliśmy się również na Stare Miasto, gdzie mieliśmy możliwość podziwiać m.in. Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Pomnik Małego Powstańa. Przy grobie Nieznanego Żołnierza byliśmy świadkami zmiany warty. Następnie braliśmy udział w warsztatach w Centrum Pieniądza w ramach programu Złote Szkoły NBP. Na koniec dnia odwiedziliśmy Stadion Narodowy.

            Drugiego dnia w Centrum Nauki Kopernik zagłębiliśmy się w świat nauki i kultury. Spędziliśmy czas zwiedzając interaktywne eksponaty i poznając najnowsze odkrycia nauki i technologii.

            Udaliśmy się też do Ogrodów Biblioteki Uniwersyteckiej. Odwiedziliśmy Pałac Kultury i Nauki, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Warszawy. Na zakończenie wycieczki wybraliśmy się do urokliwej dzielnicy Wilanów słynącej z pięknej architektury i malowniczych uliczek.

          • WYCIECZKA KLAS 0, I, II, III

          •     "Cudze chwalicie, swego nie znacie"... w myśl tych słów nasi wychowankowie "zerówki" oraz uczniowie klas I-III wybrali się 17 maja 2024 r. na wycieczkę do Jarosławia. Miasto to ma swoją bardzo ciekawą historię, którą skrywa pod ziemią...

               Uczniowie odwiedzili podziemną trasę turystyczną, znajdującą się na jarosławskim Rynku, pod trzema niegdyś kupieckimi kamienicami: Orsettich, Attavantich i Gruszewiczów. Podczas zwiedzania przemierzyli 186 metrów podziemnych korytarzy i sal, gdzie mieli okazję zapoznać się z konwencjonalną ekspozycją połączoną z ogromną ilością urządzeń multimedialnych. Było to niezwykłe przeżycie!

               Podsumowaniem zwiedzania był questing po mieście - szukanie miejsc i budynków oznaczonych na mapkach otrzymanych od pani przewodnik. Wyczerpani pełnym historii spacerem uczniowie zjedli pyszny obiad w restauracji "Trattoria", po czym udali się na odrobinę szaleństwa do Sali Zabaw "Korona".

             

            Z PEWNOŚCIĄ BYŁ TO FANTASTYCZNIE SPĘDZONY PIĄTEK!

             

            Anna Zawisza

            Monika Kościńska

          • Wiwat Maj, Trzeci Maj! - Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          •     W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły wspólnie z koleżankami i kolegami z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Maćkówce uczcili kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

            Poprzez przygotowany montaż słowno-muzyczny starali się przybliżyć wszystkim to niezwykle ważne wydarzenie. Młodzi artyści zabrali społeczność szkolną w podróż w czasie przez historię naszego kraju, prezentując ciekawe informacje dotyczące uchwalenia tej ważnej dla naszego narodu Konstytucji.

            Ta wyjątkowa lekcja historii przeplatana utworami muzycznymi skłoniła zgromadzonych do refleksji nad tym, iż Ojczyzna jest naszym wspólnym dobrem, a Konstytucja 3 Maja była potwierdzeniem tej idei.

          • 24.04.2024 r. – Wyjazd uczniów na spektakl teatralny pt. „Zemsta”.

          •      Realizując zadania szkoły w obszarze Kultura - wartości, normy i wzory zachowań nauczycielki – p. Krystyna Drapała, p. Magdalena Maciszewska oraz p. Wioleta Drabik – Wąsacz zaproponowały uczniom klasy VI i VII wspólny wyjazd do Miejskiego Ośrodka Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku na spektakl teatralny pt. „Zemsta”, który powstał na podstawie komedii w czterech aktach Aleksandra hr. Fredry.   

               Spór o mur graniczny, dzielący na dwie części zamek zamieszkały przez dwóch powiatowych dygnitarzy, stał się dla najwybitniejszego komediopisarza w historii literatury polskiej inspiracją do opisania autentycznych wydarzeń z przeszłości, przybliżających obraz dawnego świata szlacheckiego początku XIX wieku.  

               Młodych odbiorców kultury zachwyciła gra aktorów Teatru „Artenes”, którzy w sposób przystępny i zrozumiały przenieśli widzów w świat szlachty, przedstawionej przez pryzmat jej przywar ciepło, humorystycznie, zabawnie.

            Wioleta Drabik – Wąsacz

          • Apel Wielkanocny

          • On zmartwychwstał

            śmierć pokonał,

            z grobu powstał?

            Tak! Prawdziwie żyje Pan!

            Nie bój się tylko wierz,

            Zaufaj Jezusowi dziś!

                  Ten fragment piosenki przyświecał nam 27 marca br. podczas szkolnej uroczystości z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. Wielkanoc to ważna uroczystość, która wpisuje się w nasz szkolny kalendarz i jest mocno zakorzeniona w polskiej tradycji i kulturze. Jako wychowawcy pielęgnujemy to co polskie i dbamy, by młode pokolenie kultywowało obyczaje i przyswajało z nimi związane cenne wartości.

            W tym roku w ramach współpracy dwóch szkół, uroczystość według scenariusza opracowanego przez p. Małgorzatę Stępak i pod jej opieką przygotowali uczniowie klas II i III z naszej szkoły oraz uczniowie klas I i II ze Szkoły  Podstawowej w Maćkówce pod opieką pań Agnieszki Ochyry oraz Bożeny Płonki. Natomiast scenografię przygotował nauczyciel plastyki p. Andrzej Wiśnica.

                Uroczystość rozpoczął nasz katecheta, proboszcz parafii O. Dariusz Róg, który podkreślił znaczenie Świąt Wielkanocnych dla każdego chrześcijanina. Następnie mali artyści w swoim programie przeplatanym radosnymi piosenkami, przedstawili nam co powinno znaleźć się na świątecznym stole i w świątecznym koszyczku oraz przypomnieli najważniejszą symbolikę nadchodzących Świąt. Następnie złożyli życzenia dyrektorom szkół, wszystkim nauczycielom i pracownikom, wręczając im symboliczne stroiki z samodzielnie zasianego zielonego owsa. W tym dniu swoje życzenia przekazali również  przedstawiciele Samorządów Uczniowskich z obu szkół. Natępnie głos zabrały: dyrektor naszej szkoły Pani Monika Sosnowska oraz Pani Maria Sopel - dyrektor szkoły podstawowej w Maćkówce, życząc wszystkim zdrowych i spokojnych świąt oraz zasłużonego odpoczynku w okresie przerwy wiosennej.

            Na zakończenie Ojciec proboszcz przewodniczył wspólnej modlitwie i poświęcił przygotowane jajka, którymi tradycyjnie wszyscy się dzielili.  Niechaj czas „Radosnego Alleluja” niesie się do wszystkich domów naszych uczniów.

            M. Stępak

          • Międzynarodowy Dzień Matematyki

          • W dniu 14 marca w naszej szkole odbyło się Święto Matematyki. Było to wydarzenie pełne matematycznych przygód i kreatywności! Dzieci miały okazję rozwiązywać matematyczne rebusy, co pomagało im rozwijać umiejętności logicznego myślenia. Co więcej, każda klasa stworzyła oryginalny plakat z hasłem "Matematyka jest jak kurz, jest wszędzie i już", przedstawiając obecność matematyki nie tylko w szkole, ale również np.: na zakupach, w kuchni, w banku. Za wykonane prace, komisja przyznała następujące miejsca:

            I miejsce - klasa V i VI,

            II miejsce - klasa IV

            III miejsce - klasa VII.

            To było naprawdę inspirujące zobaczyć, jak dzieci odkrywają, że matematyka jest obecna w naszym codziennym życiu.

            Gratulacje dla wszystkich uczestników tego wyjątkowego wydarzenia!

             

            Joanna Kubicka

            Justyna Turek

          • Spotkanie z podróżnikiem – Kenia

          • Dzisiaj gościliśmy w naszej szkole pana Grzegorza Chachurę, podróżnika z grupy TRZASK. Tym razem wybraliśmy się wraz z nim w egzotyczną podróż do Kenii. Z wielkim zaciekawieniem słuchaliśmy o tym wschodnioafrykańskim kraju.

            Opowieść pełna humoru, wspaniałych zdjęć i ciekawostek przykuła naszą uwagę i rozbudziła ciekawość poznawczą. Wielu wrażeń dostarczyła relacja z safari oraz zdjęcia z parku narodowego Masaj Mara, gdzie można podziwiać żyjące na wolności zwierzęta Wielkiej Afrykańskiej Piątki - lwa, żyrafę, bawoła, lamparta i nosorożca. Wspólnie odwiedziliśmy również sierociniec dla słoni oraz wioskę Masajów.

            Dziękujemy za ciekawą lekcję geografii. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

            Justyna Turek

          • PODSUMOWANIE AKCJI "KOCIOPSIE SMUTECZKI”

          • W dniu 7 marca 2024 r.  w naszej szkole odbyło się podsumowanie zbiórki na rzecz Przeworskiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami „Kociopsie Smuteczki”, działającego na rzecz pomocy potrzebującym zwierzętom. Z tej okazji gościliśmy panią Halinę Wajdę, która jako przedstawiciel Stowarzyszenia przedstawiła naszym uczniom cel i zakres jego działań.

            Nasi uczniowie chętnie zaangażowali się w zbiórkę karmy suchej i mokrej, zabawek, legowisk i innych psich i kocich gadżetów.

            W tym dniu również szeregi naszego Szkolnego Koła Wolontariatu „Alberciki” poszerzyły się o ośmiu nowych wolontariuszy z klasy IV.

             

            DZIĘKUJEMY UCZNIOM, RODZICOM I NAUCZYCIELOM

            ZA POMOC OKAZANĄ POTRZEBUJĄCYM CZWORONOGOM

             

            Monika Kościńska

            Katarzyna Rolska - Michno

          • 7.03.2024r - Podsumowanie IV edycji Programu "Złote Szkoły NBP"

          •      W obecnym roku szkolnym nasza szkoła - uczniowie klasy VII wraz z opiekunami - panią Joanną Kubicką i panią Justyną Turek już po raz kolejny przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu - "Złote Szkoły NBP". 

            Tegoroczna – IV  edycja programu, przebiegała pod hasłem: „Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna”. 

            W dniu dzisiejszym odbyło podsumowanie działań Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej oraz całej społeczności szkolnej, która włączyła się do realizacji tego przedsięwzięcia.

            Oto krótka relacja Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej z wykonanych działań.

                 Realizując pierwsze zadanie pt. „Lekcja z ekonomią” uczestniczyliśmy w lekcjach ekonomi prowadzonych przez naszych opiekunów: panią Joannę Kubicką oraz panią Justynę Turek. Na zajęciach tych poznaliśmy historię polskiej waluty – złotego oraz Polskiego Banku Centralnego. Dowiedzieliśmy się też jaka jest rola pieniądza w gospodarce; poznaliśmy formy pieniądza, jego cechy oraz funkcje.

                 Podczas realizacji drugiego zadania zaprosiliśmy do współpracy pana Marka Pieniążka -  mieszkańca naszej wsi, numizmatyka, pasjonata starych monet i banknotów, który przybliżył naszej społeczności szkolnej historię polskiego złotego na przykładzie swojej kolekcji. Wziął również udział w debacie szkolnej pt. „Czy warto kolekcjonować monety i banknoty?”

                Najwięcej pracy włożyliśmy w realizację trzeciego zadania, które polegało na przeprowadzeniu warsztatu uczniowskiego dotyczącego przewodniego tematu obecnej edycji.

            Przedstawiliśmy historię polskiego złotego na osi czasu, którą można oglądać w umieszczonej na sztaludze antyramie.

            Wykonaliśmy prezentację pt. Banknoty z serii „Władcy Polski”, dzięki której nasi koledzy dowiedzieli się jacy władcy znajdują się na poszczególnych banknotach oraz poznali ich zabezpieczenia. Następnie na jej podstawie wzięli udział w interaktywnej zabawie na platformie LearningApps polegającej na dopasowaniu  władcy polski do odpowiedniego  banknotu.

            Swoją wiedzę mogli sprawdzić również biorąc udział w grze korytarzowej. - memory.

            Przygotowaliśmy również grę  pt. „Barter – gospodarka bez pieniądza”, która pozwoliła naszym młodszym kolegom doświadczyć sytuacji, w której bez pieniędzy chcieli nabyć pożądane przez siebie dobra. Zadanie to okazało się dla nich nie lada wyzwaniem, gdyż tylko trzem uczniom (na 16) udało się to wykonać w określonym czasie. 

            Chcąc zaangażować w nasze działania całą społeczność szkolną przygotowaliśmy folder zawierający informacje o  wydanej 22 lutego 2024 roku okolicznościowej monecie poświęconej Pamięci Rodziny Ulmów, która mieszkała we wsi Markowa, oddalonej zaledwie 16 kilometrów od naszej wsi Żurawiczki. Bazując na informacjach zawartych w folderze uczniowie mieli możliwość wziąć udział w szkolnym  konkursie wiedzy pt. „ Kolekcjonerska moneta poświęcona Pamięci Rodziny Ulmów”. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: klasy I -III oraz IV – VI. Uczniowie klas I – III rozwiązywali test wiedzy, natomiast uczniowie klas IV – VI sprawdzili swoją wiedzę rozwiązując Quiz na platformie Kahoot. 

            W nasze działania zaangażowaliśmy również naszych najmłodszych kolegów i koleżanki, a mianowicie dzieci z przedszkola i zerówki, których zadaniem było pokolorowanie rewersu i awersu tejże monety. Ich prace zaprezentowaliśmy na tablicach.

                 Podsumowując – Program Złote Szkoły NBP to super przygoda, świetny przykład nauki przez zabawę. W trakcie przygotowania zadań mieliśmy możliwość rozwijania swoich kompetencji, odkrywania talentów oraz dzielenia się wiedzą z rówieśnikami.

            Praca w zespole pozwoliła nam kształtować poczucie odpowiedzialności za działania własne oraz całego zespołu a także rozwijać umiejętności skutecznego komunikowania się.

            Będziemy miło wspominać czas spędzony wspólnie podczas realizacji tego programu.

             

            Na zakończenie Pani Dyrektor - Monika Sosnowska, wręczyła nagrody laureatom szkolnego konkursu wiedzy pt. "Kolekcjonerska moneta poświęcona Pamięci Rodziny Ulmów".

             

            Joanna Kubicka

            Justyna Turek

             

          • „NIEZŁOMNYM... WYKLĘTYM... NIEPOKORNYM” OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

          •       W dniu 5 marca w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, połączone z uhonorowaniem płk. Wojciecha Szczepańskiego, komendanta Jarosławskiego Obwodu AK.

                Uroczystości rozpoczęły się pod domem rodzinnym Pułkownika. Następnie pod budynkiem szkoły w obecności zaproszonych Gości przy udziale pocztu sztandarowego naszej szkoły, warty honorowej i pocztu sztandarowego Zespołu Szkół im. W. Witosa odbył się Apel Pamięci oraz złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą naszego Bohatera. W budynku szkoły odbyła się prelekcja poświęcona pamięci płk. Szczepańskiego, którą wygłosił dr Tomasz Bereza z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, część artystyczna poświęcona żołnierzom podziemia antykomunistycznego w wykonaniu naszych uczniów, a także odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród laureatom II Wojewódzkiego Konkursu Poświęconego Pamięci płk. Wojciecha Szczepańskiego i Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia Niepodległościowego z terenu województwa podkarpackiego.

            Współorganizatorem uroczystości był Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu.

               W uroczystości uczestniczyło wielu znamienitych gości. Obecni byli m.in. Państwo Małgorzata i Wacław Wajdowie - córka i zięć płk. W. Szczepańskiego, p. Tomasz Bury – Wójt Gminy Zarzecze, p. Anna Huk – wicemarszałek województwa podkarpackiego, dr hab. Dariusz Iwaneczko – dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej o/ Rzeszów, dr Tomasz Bereza – historyk Instytutu Pamięci Narodowej, mjr Maciej Broda z 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej, o. Dariusz Róg – proboszcz Parafii Żurawiczki, p. Małgorzata Byrwa – przewodnicząca Rady Gminy Zarzecze, p. Henryk Cząstka – działacz opozycyjny, p. Mirosław Jarosz – sołtys wsi Żurawiczki, p. Małgorzata Magoń – przewodnicząca Rady Rodziców, dyrektorzy i kierownicy szkół i jednostek samorządowych z terenu Gminy Zarzecze: p. Maria Sopel, p. Anna Zając, p. Krzysztof Majkowski, p. Anna Krzeszowska-Gwóźdź, p. Barbara Szczygieł, p. Tomasz Piątek, radni wsi Żurawiczki – p. Piotr Siupik, p. Krzysztof Szabowski, p. Lucyna Piątek – przewodnicząca Koła Gospodyń w Żurawiczkach, p. Andrzej Miazga – prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Żurawiczkach oraz laureaci II Wojewódzkiego Konkursu poświęconego Żołnierzom Antykomunistycznego Podziemia Niepodległościowego wraz ze swoimi opiekunami.

             

            Konkurs został objęty honorowym patronatem:

            • Instytutu Pamięci Narodowej o. Rzeszów;
            • Małgorzaty i Wacława Wajdów, córki i zięcia płk Wojciecha Szczepańskiego;
            • Wójta Gminy Zarzecze – p. Tomasza Burego;
            • Przewodniczącej Rady Gminy – p. Małgorzaty Byrwy
            • prof. Janiny Marciak- Kozłowskiej - inicjatorki odsłonięcia tablicy płk Szczepańskiego, laureatki nagrody IPN „Świadek Historii”.

             

            Wśród jego laureatów znaleźli się:

             

            I KATEGORIA: praca plastyczna

            I miejsce – Martyna Cieśla, kl. VI Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Przeworsku

            II miejsce – Jakub Pieniążek, kl. IV Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach

            III miejsce – Amelia Wolańczyk, kl. IV Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Majdanie Sieniawskim

            Wyróżnienia:

            • Emilia Biały, kl. VI, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zarzeczu
            • Zofia Zając, kl. V, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Siennowie;
            • Fabian Kurek, kl. VI, Szkoła Podstawowa im. Św. Królowej Jadwigi w Maćkówce;
            • Krzysztof Adamczak, kl. VI, Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Studzianie;
            • Joanna Skrzypska, kl. V, Szkoła Podstawowa nr 1 im. KEN w Pruchniku;
            • Amelia Przybek, kl. VI, Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Cieszacinie Wielkim;
            • Hubert Skrzypek, kl. IV, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Piwodzie z filią w Cetuli;
            • Oskar Lewko, kl. VI, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Siennowie.

             

            II KATEGORIA: opowiadanie

            I miejsce – Mateusz Aleksander, kl. VIII, Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Cieszacinie Wielkim;

            II miejsce – Iga Kamińska, kl. VII, Szkoła Podstawowa im. Św. Królowej Jadwigi w Maćkówce;

            III miejsce – Zuzanna Mucha, kl. VIII, Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Cieszacinie Wielkim;

            Wyróżnienia:

            • Amelia Dec, kl. VII, Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach;
            • Kalina Florek, kl. VII, im. Gen. Dyw. Kazimierza Gilarskiego w Rudołowicach;
            • Stella Leżoń, kl. VIII, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zarzeczu.

             

            III KATEGORIA: film lub reportaż fotograficzny

            I miejsce – Antonina Babiś, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu

            II miejsce – Katarzyna Jarosz, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika

            w Jarosławiu

            III miejsce – Krzysztof Wywrot, Zespół Szkół im. W. Witosa w Zarzeczu

             

            Powyższe działania miały na celu spopularyzować wiedzę historyczną o Niezłomnych Żołnierzach Wojska Polskiego, którzy w latach powojennych nie zgadzali się na sowietyzację Ojczyzny i słowem oraz czynem angażowali się we wskrzeszenie niepodległej Polski, za co byli przez system komunistyczny prześladowani.

             

            DZIĘKUJEMY SERDECZNIE WSZYSTKIM ZA WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE I GRATULUJEMY NAGRODZONYM.

            DZIĘKUJEMY PANI BEACIE KLISZ - DYREKTOR ZESPOŁU SZKÓŁ IM. W. WITOSA W ZARZECZU ZA WSPÓŁPRACĘ PRZY ORGANIZACJI KONKURSU, PYSZNY POCZĘSTUNEK I WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE.