Dnia 14 listopada br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku miał miejsce XIX Wojewódzki Konkurs Turystyczny Dzieci i Młodzieży Szkolnej „Na najlepszy produkt turystyczny mojej Małej Ojczyzny – jakiej nie znacie” zorganizowany przez Powiat Przeworski oraz Międzyszkolny Oddział PTTK w Przeworsku przy współpracy z Oddziałem PTSM w Przemyślu, Schroniskiem Młodzieżowym PTSM „Matecznik” w Przemyślu oraz Schroniskiem Młodzieżowym PTSM „Alko” w Rzeszowie. Konkurs odbył się w ramach realizowanego zadania publicznego pn. „Edukacja patriotyczna dzieci i młodzieży szkolnej poprzez konkursy”.
Celem konkursu była promocja własnego regionu i Małych Ojczyzn, wyszukiwanie oraz tworzenie przez dzieci i młodzież regionalnych i lokalnych produktów turystycznych, a następnie prezentowanie ich w konkursie, kontynuowanie i upowszechnianie tradycji rodzinnych, środowiskowych, szkolnych oraz regionalnych, integrowanie dzieci i młodzieży z różnych środowisk, wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży poprzez krajoznawstwo, turystykę oraz popularyzację swojej Małej Ojczyzny, zapobieganie poprzez konkurs patologiom i przemocy wśród dzieci i młodzieży.
Naszą szkołę w kategorii klas V – VIII reprezentowały cztery zespoły. Pierwszy zespół z klasy V - Hubert Jakielaszek, Maja Kapusta, Jakub Pieniążek – wykonał album pt. „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna – Żurawiczki”. Prezentacja albumu poprzedzona była recytacją wiersza C. K. Norwida „Moja piosnka II”. Zespół drugi, w składzie – Zuzanna Lonc, Dominik Pilek, Karol Świtalski przygotował komiks o życiu i działalności pułkownika Wojciecha Szczepańskiego.
Zespół, do którego należały uczennice z klasy VI – Karolina Pieniążek, Maja Rupar oraz Celina Wąsacz zaprezentowały rękodzieło, własnoręcznie wykonane produkty o artystycznych walorach - wyroby z drewna, dekoracje i akcesoria pozwalające stworzyć przyjemną atmosferę podczas wystroju wnętrz domów. W trakcie prezentacji uczennica C. Wąsacz wskazywała, jak wykorzystując drewno jako niezwykły materiał plastyczny, stara się sięgać po oryginalne kształty oraz połączenia kolorów. Pasję tę zaszczepił w niej tata, który posiada własny warsztat w Żurawiczkach. Uczennica Maja Rupar jako produkt przedstawiła ręcznie robione świece sojowe wykonane z wosku sojowego oraz omówiła kluczowe etapy tworzenia tych świec. Pokazała także narzędzia, którymi posługuje się na co dzień podczas pracy nad powstawaniem z wosku wyjątkowych kompozycji. Karolina Pieniążek jako kontynuatorka zbieractwa zaprezentowała kolekcję figurek swojego dziadzia, pana Marka Pieniążka. Kolekcja, która dzieliła się na dwa typy figurek – porcelanowe i szklane przedstawiała zwierzęta.
Podczas prezentacji produktu uczennice podkreślały, że warto poświęcić swój czas na zainteresowania, zaś tworzenie lokalnych produktów turystycznych może przynieść wielką przyjemność wynikającą z kontynuowania i upowszechniania tradycji rodzinnych.
Uczennice klasy VII - Weronika Harpula, Kornelia Magoń, Lena Szczepańska przybliżyły historię Przeworskiej Kolei Dojazdowej „Pogórzanin”. Historia kolei sięga 1902 roku, kiedy to książę Andrzej Lubomirski uzyskał zgodę na jej budowę. Początkowo służyła głównie do transportu surowców, głównie buraków do przeworskiej cukrowni, ale szybko rozpoczęto także przewóz pasażerów, którzy korzystali z niej do dojazdów do pracy. Kolejka obecnie cieszy się dużą popularnością jako sposób na zwiedzanie malowniczych terenów Pogórza Dynowskiego. Na trasie przejazdu Przeworskiej Kolejki Wąskotorowej Pogórzanin znajduje się także unikatowy obiekt – najdłuższy w Europie tunel na kolejach wąskotorowych, którego długość wynosi około 600 metrów.
Jako pamiątkę z regionu uczennice wykonały makietę przedstawiającą model Przeworskiej Kolei Dojazdowej „Pogórzanin” wraz z najważniejszymi obiektami znajdującymi się na trasie.
Makieta ta obecnie trafi na wystawę pokonkursową do Rzeszowa, a po powrocie z wystawy wzbogaci zbiory Muzeum Kolei Wąskotorowej w Przeworsku.
Prezentacje zespołów zostały docenione przez jury i nagrodzone pierwszymi miejscami. Nagrody laureatom XIX Wojewódzkiego Konkursu Turystycznego Dzieci i Młodzieży Szkolnej wręczali - Przewodnicząca Rady Powiatu p. Katarzyna Balawender, Członek Zarządu p. Tomasz Huc, Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Przeworsku p. Robert Mądry. Nad całością czuwał inicjator konkursu – p. Marian Dzimira.
Do konkursu uczniowie zostali przygotowani przez nauczycieli: p. Wioletę Drabik – Wąsacz, p. Krystynę Drapałę oraz p. Joannę Kubicką.
Wioleta Drabik - Wąsacz