W czwartek - 23 marca odbyło się podsumowanie programu 'Złote Szkoły NBP"
W realizacji programu brała udział Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, w skład której wchodzili uczniowie klasy VIII, pod opieką nauczycieli: pani Justyny Turek oraz pani Joanny Kubickiej. Podczas realizacji zadań otrzymano również wsparcie merytoryczne eksperta w tej dziedzinie, pani Edyty Kościelskiej – studentki Uniwersytetu Rzeszowskiego, która obecnie pisze pracę magisterką na wydziale „Finanse i Rachunkowość” oraz jest prezesem Koła Naukowego Ekonomistów „Interkreator”.
Realizując zadania III edycji programu po raz kolejny ubiegamy się o tytuł „Złotej Szkoły NBP”. O taki tytuł mogą ubiegać się szkoły, które zdobyły najwięcej punktów za zrealizowane trzy zadania poświęcone tematowi przewodniemu edycji. Na podstawie rankingu szkół NBP określa próg punktowy, który decyduje o przyznaniu tytułu.
Tematem przewodnim obecnej – III edycji jest hasło „Poznajemy Bank Centralny”. Zadaniem drużyny było opracowanie pomysłów na realizację trzech zadań wymaganych w programie.
W obecnej edycji drużyna miała do wykonania następujące zadania: Lekcja z ekonomią, Debata Szkolna oraz Warsztat uczniowski.
Realizując pierwsze zadanie uczniowie brali udział w trzech zajęciach prowadzonych przez panie - koordynatorki programu. Zajęcia te dotyczyły min. zabezpieczeń znajdujących się na banknotach, najważniejszych zadań oraz funkcji Narodowego Banku Polskiego, który jest bankiem centralnym. Uczniowie poznali również również Bank Centralny w liczbach.
Drugie zadanie polegająło na przeprowadzeniu debaty poświęconej inflacji. Link do debaty znajduje się pod artykułem.
Trzecie zadanie, dotyczące warsztatu uczniowskiego sprawiło uczniom chyba najwięcej frajdy, bo to właśnie uczniowie klasy VIII jako Ambasadorzy Edukacji Ekonomicznej pracowali z młodszymi uczniami, przygotowali zadania i przeprowadzili zajęcia związane z bankiem centralnym.
Efekty tych działań można było obejrzeć na wystawie, przygotowanej na korytarzu szkolnym.
Wyeksponowane zostały plakaty przedstawiające najważniejsze zadania i funkcje Narodowego Banku Polskiego oraz krzyżówki związane z bankowością, wykonane przez uczniów klasy V i VI. Ponadto można było obejrzeć również projekty banknotów wykonane przez uczniów klasy IV i V – pomysł na projekty banknotów zaczerpnięto z warsztatów, w których część ucznió klasy VIII uczestniczyła w ubiegłym roku w Warszawie realizując projekt „Ferie z ekonomią”.
Realizując to zadanie uczniowie nie zapomnieli o również o najmłodszych koleżankach
i kolegach, a mianowicie uczniach klas I – III oraz dzieciach z zerówki i przedszkola. Dla nich przygotowane zostały kolorowanki banknotów o różnych nominałach.
W ramach realizacji programu w klasach VI i VIII, został ogłoszony również szkolny konkurs na projekt banknotu kolekcjonerskiego z Mikołajem Kopernikiem, aby upamiętnić 550 rocznicę urodzin oraz 480 rocznicę śmierci wybitnego polskiego astronoma. Warto przypomnieć również, że Mikołaj Kopernik został ogłoszony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej patronem roku 2023.
Najlepsze projekty wykonali:
I miejsce - Łucja Płoskoń (kl. VIII)
II miejsce: - Julia Barszczak (kl. VIII)
III miejsce: - Amelia Telega (kl. VI)
Uczestnikom konkursu gratulujemy, a uczniom klasy VIII - Ambasadorom Edukacji Ekonomicznej życzymy powodzenia w konkursie.
Link do debaty:
Joanna Kubicka
Justyna Turek