• 12.01.2023r. - Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki, jako nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia, wybrzmiały podczas tegorocznych przesłuchań w dniu 10.01.2023 r. w zabytkowym pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu z okazji Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Celem konkursu, zorganizowanego przez Centrum Kultury w Zarzeczu oraz  Gminną Bibliotekę Publiczną w Zarzeczu, było upowszechnianie i kultywowanie tradycji śpiewania kolęd i  pastorałek, promowanie wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży, wyłonienie utalentowanych wykonawców poprzez stworzenie możliwości zaprezentowania ich uzdolnień.

W gminnym konkursie kolędy i pastorałki zaprezentowali również uczniowie naszej szkoły – zespół „Złote Gwiazdeczki” z oddziału przedszkolnego oraz oceniani w dwóch kategoriach wiekowych soliści – Antonina Harpula, Liliana Sowa, Antoni Wąsacz z kl. „0”, Amelia Lomper z kl. I, Julia Harpula, Julia Telega z kl. II, Lena Jarosz, Daria Majka, Dominik Pilek, Anna Stępak z kl. III, Szymon Pieniążek z kl. IV, Weronika Harpula, Kornelia Magoń, Oliwia Miazga, Lena Szczepańska z kl. V. Do występu uczniowie zostali przygotowani przez  nauczycieli – Wioletę Drabik–Wąsacz, Bożenę Górską – Ruszałę, Małgorzatę Kocur, Monikę Kościńską, Małgorzatę Stępak i Aleksandrę Ulmę. Powołana przez organizatora komisja artystyczna w składzie – przewodnicząca komisji, Lucyna Skawina - instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Gaci, Tomasz Piątek - Kierownik Gminnej Biblioteki, nauczyciel w Szkole Muzycznej I stopnia w Kańczudze, Andrzej Winiarz - nauczyciel w Szkole Muzyki Rozrywkowej Muzyczny Świat w Przeworsku, wysłuchała 57 prezentacji w czterech kategoriach wiekowych, głównie zwracając uwagę na opanowanie tekstu, walory głosowe, interpretację kolędy/pastorałki, dobór repertuaru, ogólny wyraz artystyczny.

Wyłonieni przez komisję laureaci konkursu spotkali się 12.01.2023 r. w siedzibie Centrum Kultury w Zarzeczu, by tam, podczas oficjalnego otwarcia Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek przez wójta gminy Zarzecze – Tomasza Burego, wykonać nagrodzone najlepsze interpretacje kolęd i pastorałek. W wydarzeniu udział wzięli również - Sekretarz Gminy Zarzecze Łukasz Laska, Przewodnicząca Rady Gminy Zarzecze Małgorzata Byrwa, która objęła Honorowy Patronat nad konkursem, a także dyrektorzy szkół, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy Zarzecze oraz laureaci konkursu wraz z rodzicami i opiekunami.

Poprzez radosne, wysławiające Narodzenie Dziecięcia Bożego, kolędowanie, także przez uczniów naszej szkoły, tradycja ta jest wszechobecna i ciągle żywa.

Wioleta Drabik - Wąsacz