• 21.02.2023 r. - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

• „A nade wszystko

szanuj mowę twą ojczystą.”

/F. K. Dmochowski/

W dniu 23 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To wyjątkowe święto ustanowione zostało przez UNESCO w roku 1999, by podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone oraz ginące.  Jego data upamiętnia wydarzenia z 1952 r., kiedy w stolicy Bangladeszu zastrzelono pięciu studentów biorących udział w demonstracji, w czasie której domagano się uznania bengalskiego języka za język urzędowy w tym kraju. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.

Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w szereg zaproponowanych działań. W starszych klasach przygotowane zostały tematyczne foldery prezentujące wiedzę o języku polskim. Młodsi uczniowie podczas szkolnych obchodów święta poprzez barwne recytacje i śpiew zwrócili uwagę na potrzebę troski o czystość języka polskiego. Odbył się miniquiz językowy dla uczniów klas starszych oraz słowna zabawa – „łamańce językowe”, z którymi musieli uporać się uczniowie klas młodszych.

Okazją do upowszechnienia i rozwoju kompetencji językowych był udział uczennic klasy V – Weroniki Harpuli, Leny Szczepańskiej oraz klasy VI - Emilii Łukaszów w Powiatowym Konkursie „Mistrzowski Test Językowy” zorganizowanym przez nauczycieli polonistów ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II w Przeworsku. Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta Przeworska. Uczestnicy konkursu w ciągu godziny rozwiązywali test składający się z zadań zamkniętych i otwartych, doskonaląc sprawności językowe oraz prezentując swoje uzdolnienia.

Kultywowanie idei Dnia Języka Ojczystego przybliżonej przez uczniów pod opieką p. Wiolety Drabik – Wąsacz nie tylko wpłynęło na poszerzenie wiedzy na temat języka ojczystego, ale przede wszystkim przyczyniło się do pokreślenia, iż poprzez dbałość o język, chronimy naszą kulturę i tożsamość kulturową.

Wioleta Drabik - Wąsacz

• Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024

• Rozpoczyna się rekrutacja do odziału przedszkolnego, "zerówki" i klasy I szkoły podstawowej na rok szkolny 2023/2024.

Formularze zapisu będą dostępne w sekretariacie szkoły, u nauczycieli oddziałów przedszkolnych oraz na stronie internetowej szkoły w zakładce: INFORMATOR - REKRUTACJA NA ROK 2023/2024.

Wypełnione dokumenty należy składać w sekretariacie szkoły lub u nauczycieli oddziałów przedszkolnych.

ZAPRASZAMY!

• 02.02.2023r. - Dzień Babci i Dziadka

• Smutno byłoby bez Nich na świecie, bo uczą kochać, jak dobrym być, uczciwym,
            życzliwym, uczynnym, ciepłym i wrażliwym. Bardzo Ich za to kochamy!

Możemy się domyśleć, że słowa te mówią o naszych Kochanych Babciach i Dziadkach. To właśnie Oni byli honorowymi Gośćmi naszej szkoły. Dla nich zapłonęły serca wnucząt, które z wielką miłością i wdzięcznością zaprezentowały jasełka połączone z pięknym kolędowaniem. Nasi szkolni artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni Goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Duma rozpierała ich serca, że mają tak utalentowane wnuczęta. To był naprawdę wyjątkowy wieczór, pełen uśmiechu, radości i serdeczności. Czas, który ukazał nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile.

Życzenia Seniorom w tym dniu złożyli również zaproszeni goście: Tomasz Bury - Wójt Gminy Zarzecze, Łukasz Laska - Sekretarz Gminy Zarzecze, Mariusz Pieniążek - Radny Wsi Żurawiczki, o. Dariusz Tomasz Róg - Proboszcz Parafii Żurawiczki oraz Małgorzata Magoń - przewodnicząca Rady Rodziców.

Babciu, Dziadku żyjcie nam 100 lat!!

Małgorzata Stępak

• 2.02.2023 r. – Wyjazd uczniów na spektakl „Mały Książę”.

„Jest takie miejsce piękne i ważne, bo do przemyśleń nas zmusza.

To teatr. Teatr na tym polega, że uczy, bawi i wzrusza.”

/B. Koronkiewicz/

Dnia 2 lutego 2023 r. uczniowie klasy VI i VIII wraz z nauczycielami – Wioletą Drabik – Wąsacz oraz Krystyną Drapałą w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu przeżyli niezwykłe chwile. Wspólnie obejrzeli adaptację sceniczną w reżyserii Tomasza Smotera książki Antoine’a de Saint-Exupery’ego pt. „Mały Książę”. W spektaklu tym aktorzy Teatru „Cracovia” przedstawili muzyczną międzyplanetarną podróż Małego Księcia zakończoną wizytą na Ziemi i wyjątkową przyjaźnią z Pilotem.

Uczestnictwo w sztuce teatralnej było dla uczniów niepowtarzalną szansą spotkania, usłyszenia oraz przeżycia literatury, w tym przypadku uroczej opowieści o miłości i przyjaźni ukazanej w „Małym Księciu”.

Wioleta Drabik - Wąsacz