„A nade wszystko
szanuj mowę twą ojczystą.”
/F. K. Dmochowski/
W dniu 23 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To wyjątkowe święto ustanowione zostało przez UNESCO w roku 1999, by podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone oraz ginące. Jego data upamiętnia wydarzenia z 1952 r., kiedy w stolicy Bangladeszu zastrzelono pięciu studentów biorących udział w demonstracji, w czasie której domagano się uznania bengalskiego języka za język urzędowy w tym kraju. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.
Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w szereg zaproponowanych działań. W starszych klasach przygotowane zostały tematyczne foldery prezentujące wiedzę o języku polskim. Młodsi uczniowie podczas szkolnych obchodów święta poprzez barwne recytacje i śpiew zwrócili uwagę na potrzebę troski o czystość języka polskiego. Odbył się miniquiz językowy dla uczniów klas starszych oraz słowna zabawa – „łamańce językowe”, z którymi musieli uporać się uczniowie klas młodszych.
Okazją do upowszechnienia i rozwoju kompetencji językowych był udział uczennic klasy V – Weroniki Harpuli, Leny Szczepańskiej oraz klasy VI - Emilii Łukaszów w Powiatowym Konkursie „Mistrzowski Test Językowy” zorganizowanym przez nauczycieli polonistów ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II w Przeworsku. Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta Przeworska. Uczestnicy konkursu w ciągu godziny rozwiązywali test składający się z zadań zamkniętych i otwartych, doskonaląc sprawności językowe oraz prezentując swoje uzdolnienia.
Kultywowanie idei Dnia Języka Ojczystego przybliżonej przez uczniów pod opieką p. Wiolety Drabik – Wąsacz nie tylko wpłynęło na poszerzenie wiedzy na temat języka ojczystego, ale przede wszystkim przyczyniło się do pokreślenia, iż poprzez dbałość o język, chronimy naszą kulturę i tożsamość kulturową.
Wioleta Drabik - Wąsacz