• 25.09.2022 – Rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu na Wykonanie Latawca

          •    W niedzielne popołudnie na stadionie sportowym w Łapajówce miało miejsce rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu na Wykonanie Latawca w ramach „Dnia Latawca” zorganizowanego po raz pierwszy na terenie Gminy Zarzecze przez Tomasza Burego - Wójta Gminy Zarzecze, Zarzecką Fundację Sportów Lotniczych i Modelarskich oraz Powiat Przeworski. Współorganizatorem konkursu była także dyrektor Barbara Szczygieł wraz z Centrum Kultury w Zarzeczu. 

               Celem konkursu skierowanego do przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Gminy Zarzecze było doskonalenie umiejętności plastycznych i konstrukcyjnych, rozwój zainteresowań, zdolności manualnych, intelektualnych, promocja i popularyzacja sportu modelarskiego oraz integracja mieszkańców Gminy Zarzecze.

               Podczas konkursu, który odbył się w trzech kategoriach wiekowych, jurorzy oceniali pomysłowość, staranność oraz stabilność lotu wykonanego latawca. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy V – Szymon Grębowiec i Kornelia Magoń oraz z „zerówki” Antoni Wąsacz, którzy zgłosili do konkursu latawce płaskie posiadające tylko jedną płaszczyznę nośną oraz ustatecznienie w postaci ogona, wykonane z drewna i papieru.

               Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal, natomiast zwycięzcy zostali uhonorowani pucharami oraz nagrodami rzeczowymi. Wójt Gminy Zarzecze Tomasz Bury zwrócił się do wszystkich współuczestników konkursu z podziękowaniem za „𝑝𝑟𝑧𝑦𝑔𝑜𝑡𝑜𝑤𝑎𝑛𝑖𝑒 𝑝𝑖𝑒̨𝑘𝑛𝑦𝑐ℎ 𝑖 𝑝𝑜𝑚𝑦𝑠ł𝑜𝑤𝑦𝑐ℎ 𝑙𝑎𝑡𝑎𝑤𝑐𝑜́𝑤”.

               Na uczestników wydarzenia czekało również wiele ciekawych atrakcji, konkursów i zabaw, wśród nich lot motoparalotnią, symulator lotu paralotnią czy przeciąganie szybowca. Podczas „Dnia Latawca” nie zabrakło również pokazów modeli latających, sprzętu wojskowego, lotów paralotniowych i samolotowych, a także dmuchanych zjeżdżalni.

             

            Wioleta Drabik - Wąsacz

          • Narodowe Czytanie 2022r.

          • "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza - Narodowe Czytanie 2022

            W dniu 13 września w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku czytaliśmy "Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza. Uczniowie klas V-VIII pod opieką nauczyciela biblioteki szkolnej, p. Krystyny Drapały przygotowali piękne czytanie połączone z inscenizacją następujących ballad "Świtezianka", "To lubię", "Romantyczność", "Pani Twardowska" oraz "Powrót taty".

            Ważnym momentem uroczystości było złożenie pamiątkowego stempla na egzemplarzu "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Pamiątkową pieczęć wraz z podziękowaniami za włączenie się w tegoroczne Narodowe Czytanie nasza szkoła otrzymała od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

            Krystyna Drapała

          • 1 września - Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2022/2023

          •    Inauguracja nowego roku szkolnego 2022/2023 miała miejsce w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Różańcowej w Żurawiczkach podczas Mszy Świętej koncelebrowanej przez gwardiana i proboszcza parafii - O. Dariusza Tomasza Roga oraz przez katechetę – O. Symforiana Rygiela. Zgromadzeni przed kościołem uczniowie wraz z nauczycielami, rodzice oraz dyrektor szkoły – Monika Sosnowska zostali uroczyście wprowadzeni przez poczet sztandarowy pod opieką Iwony Węglowskiej, w składzie – Łucja Płoskoń, Aleksandra Telega oraz Sebastian Ziółkowski. 

               W wygłoszonej homilii O. Symforian wskazał kilka rodzajów motywacji do uczenia się, którymi kierują się uczniowie.  Zadawał także retoryczne pytania – po co się uczyć? Tu posłużył się nauką wypływającą z tekstów mnicha cysterskiego – Bernarda z Clairvaux mówiącą o tym, iż niektórzy uczą się, aby wiedzieć, inni po to, aby być znani, jeszcze inni po to, by na tym zarobić. Jednak są tacy, którzy zdobywają wiedzę, żeby ją przekazać i wykorzystać dla dobra drugiego człowieka. Słowami Ewangelii - „Wypłyń na głębię!” O. Symforian zwrócił się do uczniów, by tak jak rybak Szymon, po latach nauki i pracy, przygotowani do podejmowania właściwych życiowych decyzji, mieli wpływ na to, co wokół nich, „wypłynęli na głębię” swojego życia.

               Po Mszy nastąpił uroczysty przemarsz społeczności szkolnej wraz z pocztem sztandarowym do budynku szkoły, by tam uczestniczyć w oficjalnym rozpoczęciu  roku szkolnego 2022/2023, którego dokonała Dyrektor Szkoły – Monika Sosnowska. Wśród zaproszonych gości byli - Wójt Gminy Zarzecze – Tomasz Bury, Radny Powiatu Przeworskiego – Łukasz Laska, Radni Gminy Zarzecze – Piotr Siupik, Krzysztof – Szabowski, Sołtys Wsi Żurawiczki – Andrzej Rut, Przewodnicząca Rady Rodziców – Małgorzata Magoń, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich – Lucyna Piątek. Podczas przemówienia nowo powołana na stanowisko dyrektora – p. Monika Sosnowska życząc wszystkim owocnej współpracy, prosiła jednocześnie, aby przyjąć ją do społeczności szkolnej, by razem współdziałać, tworzyć więzi dla dobra szkoły.

               W dalszej części uroczystości nauczyciel historii – Iwona Węglowska zwróciła uwagę, że 1 września nierozerwalnie związany jest z tragicznymi wydarzeniami historii naszej Ojczyzny i świata, jakim jest II wojna światowa i przypadająca w tym roku 83 rocznica jej wybuchu. Zaapelowała również, by pamiętając o przeszłości, cieszyć się wolnością na co dzień, żyć pełnią swobód, czerpać radość z możliwości swobodnego wypowiadania się, gromadzenia się i wyrażania swoich poglądów. Poetyckim wyrażeniem słów nauczyciela historii była piosenka „Wolność kocham i szanuję” w wykonaniu uczennicy Wiktorii Szejnar oraz wiersze „Nasza Polska” oraz „Niepodległość” przedstawione przez uczniów – Lenę Szczepańską i Daniela Pieniążka. W tym dniu minutą ciszy oraz poprzez symboliczne złożenie przez delegację uczniowską wiązanki kwiatów i zapalenie zniczy przed tablicą upamiętniającą wywodzącego się z Żurawiczek płk. Wojciecha Szczepańskiego – komendanta obwodu jarosławskiej Armii Krajowej, uczestnicy inauguracji nowego roku szkolnego mogli uczcić wszystkich poległych za Polskę.

               Uroczystość zakończona została zaproszeniem wszystkich uczniów na wspólne pierwsze po wakacjach spotkanie z wychowawcami.

            Wioleta Drabik - Wąsacz