19 października uczniowie klas I-III oraz dzieci z zerówki pod opieką swoich wychowawców wzięli udział w wycieczce edukacyjno-integracyjnej do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz do Zamku Lubomirskich w Łańcucie w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”, którego celem jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży.
W czasie wycieczki uczniowie mieli okazję zapoznać się z pięknem dziedzictwa naszej ojczyzny i jej historią. W Skansenie w Kolbuszowej zwiedzali XIX wieczne zagrody wiejskie, młyn, szkołę, dworek szlachecki i kościół parafialny. W dawnym, historycznym budynku szkolnym uczestniczyli w warsztatach pn. „Cała izba przystrojona-kwiaty z bibuły”. W czasie warsztatu uczniowie dowiedzieli się, że w dawnej Polsce w okresie wielkanocnym gospodynie wykonywały sztuczne kwiaty, którymi przystrajały święte obrazy, stoły, święte kąty i kapliczki. Usłyszeli, że wyrabiano je z papieru i kolorowej, gofrowanej bibuły, a wśród papierowego kwiecia największą popularnością cieszyły się róże, chryzantemy i rumianki. Poznali cele, sposoby, okoliczności oraz różne techniki wykonywania kwiatów z bibuły. Następnie własnoręcznie wykonali jedną ozdobę.
Po atrakcyjnych warsztatach i długim spacerze w dawnej scenerii Skansenu przyszedł czas na dwudaniowy, ciepły posiłek w nowoczesnej restauracji „Stodoła u Gajdy”.
Po obiedzie udaliśmy się do Muzeum Zamku Lubomirskich w Łańcucie, który jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Moc niezapomnianych wrażeń dostarczyło im oglądanie pięknych wnętrz komnat z bogatym w przepych wyposażeniem. Z zachwytem spacerowali kolorowo zdobionymi korytarzami i podziwiali cenne przedmioty codziennego użytku. Następnie uczniowie wzięli udział w dwóch warsztatach: „Kolorowy zawrót głowy”, w czasie którego poznawali kolory w zamkowych wnętrzach. Dowiedzieli się, dlaczego Salon Zielony jest zielony, a Łazienka Żółta - żółta. Odkrywali sekrety zamkowych kolorów i wspólnie bawili się. Natomiast na warsztatach „Krótka historia czasu i zegarów” dowiedzieli się, czym różni się wynalazek od odkrycia? Czy czas istnieje bez zegarów? Przekonali się, że Zamek jest pełen niezwykłych wynalazków. Na zakończenie w pięknej choć chłodnej scenerii jesiennej spacerowali po zamkowym parku.
Po takiej porcji wiedzy historycznej wszyscy z niecierpliwością czekali na ostatni punkt naszej wspólnej wycieczki, a mianowicie na Salę zabaw Kolorado w Malawie. Po przyjeździe na miejsce uczniowie mieli do wyboru grę na torach kręgielni, gdzie rywalizowali ze sobą w ilości strąconych kręgli lub bawili się na sali zabaw. Pod wieczór czekała na nich jeszcze jedna niespodzianka – smaczna pizza i zdrowy soczek. Wszyscy z wielkim apetytem zjedli ulubiony posiłek. Zadowoleni ale lekko stęsknieni za domem wróciliśmy do Żurawiczek, gdzie czekali na nas równie stęsknieni rodzice.
Wycieczka była okazją do integracji zespołów klasowych oraz poznania pięknych miejsc naszej Ojczyzny, była znakomitą lekcją historii dla najmłodszych. Uczniowie mieli możliwość porównania dawnego życia mieszkańców Podkarpacia w chacie wiejskiej, na dworze szlacheckim i w pięknym zamku. Takie wyjazdy wycieczkowe zbudzają duże zainteresowanie i zaciekawienie dawnym życiem naszych przodków, wzbogacają naszych uczniów nie tylko w wiedzę, ale podnoszą też kompetencje kulturowe.
Podczas wycieczki uczniowie godnie reprezentowali nasza szkołę, z szacunkiem odnosili się
do dorosłych, byli zdyscyplinowani, stosowali się do poleceń opiekunów i przewodników, wykazali się znajomością zasad kulturalnego zachowania przy stole.
My wychowawcy jesteśmy dumni z naszych podopiecznych i obiecujemy kolejne wyjazdy.
Małgorzata Stępak