W obecnym roku szkolnym nasza szkoła - uczniowie klasy VII wraz z opiekunami - panią Joanną Kubicką i panią Justyną Turek już po raz kolejny przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu - "Złote Szkoły NBP".
Tegoroczna – IV edycja programu, przebiegała pod hasłem: „Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna”.
W dniu dzisiejszym odbyło podsumowanie działań Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej oraz całej społeczności szkolnej, która włączyła się do realizacji tego przedsięwzięcia.
Oto krótka relacja Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej z wykonanych działań.
Realizując pierwsze zadanie pt. „Lekcja z ekonomią” uczestniczyliśmy w lekcjach ekonomi prowadzonych przez naszych opiekunów: panią Joannę Kubicką oraz panią Justynę Turek. Na zajęciach tych poznaliśmy historię polskiej waluty – złotego oraz Polskiego Banku Centralnego. Dowiedzieliśmy się też jaka jest rola pieniądza w gospodarce; poznaliśmy formy pieniądza, jego cechy oraz funkcje.
Podczas realizacji drugiego zadania zaprosiliśmy do współpracy pana Marka Pieniążka - mieszkańca naszej wsi, numizmatyka, pasjonata starych monet i banknotów, który przybliżył naszej społeczności szkolnej historię polskiego złotego na przykładzie swojej kolekcji. Wziął również udział w debacie szkolnej pt. „Czy warto kolekcjonować monety i banknoty?”
Najwięcej pracy włożyliśmy w realizację trzeciego zadania, które polegało na przeprowadzeniu warsztatu uczniowskiego dotyczącego przewodniego tematu obecnej edycji.
Przedstawiliśmy historię polskiego złotego na osi czasu, którą można oglądać w umieszczonej na sztaludze antyramie.
Wykonaliśmy prezentację pt. Banknoty z serii „Władcy Polski”, dzięki której nasi koledzy dowiedzieli się jacy władcy znajdują się na poszczególnych banknotach oraz poznali ich zabezpieczenia. Następnie na jej podstawie wzięli udział w interaktywnej zabawie na platformie LearningApps polegającej na dopasowaniu władcy polski do odpowiedniego banknotu.
Swoją wiedzę mogli sprawdzić również biorąc udział w grze korytarzowej. - memory.
Przygotowaliśmy również grę pt. „Barter – gospodarka bez pieniądza”, która pozwoliła naszym młodszym kolegom doświadczyć sytuacji, w której bez pieniędzy chcieli nabyć pożądane przez siebie dobra. Zadanie to okazało się dla nich nie lada wyzwaniem, gdyż tylko trzem uczniom (na 16) udało się to wykonać w określonym czasie.
Chcąc zaangażować w nasze działania całą społeczność szkolną przygotowaliśmy folder zawierający informacje o wydanej 22 lutego 2024 roku okolicznościowej monecie poświęconej Pamięci Rodziny Ulmów, która mieszkała we wsi Markowa, oddalonej zaledwie 16 kilometrów od naszej wsi Żurawiczki. Bazując na informacjach zawartych w folderze uczniowie mieli możliwość wziąć udział w szkolnym konkursie wiedzy pt. „ Kolekcjonerska moneta poświęcona Pamięci Rodziny Ulmów”. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: klasy I -III oraz IV – VI. Uczniowie klas I – III rozwiązywali test wiedzy, natomiast uczniowie klas IV – VI sprawdzili swoją wiedzę rozwiązując Quiz na platformie Kahoot.
W nasze działania zaangażowaliśmy również naszych najmłodszych kolegów i koleżanki, a mianowicie dzieci z przedszkola i zerówki, których zadaniem było pokolorowanie rewersu i awersu tejże monety. Ich prace zaprezentowaliśmy na tablicach.
Podsumowując – Program Złote Szkoły NBP to super przygoda, świetny przykład nauki przez zabawę. W trakcie przygotowania zadań mieliśmy możliwość rozwijania swoich kompetencji, odkrywania talentów oraz dzielenia się wiedzą z rówieśnikami.
Praca w zespole pozwoliła nam kształtować poczucie odpowiedzialności za działania własne oraz całego zespołu a także rozwijać umiejętności skutecznego komunikowania się.
Będziemy miło wspominać czas spędzony wspólnie podczas realizacji tego programu.
Na zakończenie Pani Dyrektor - Monika Sosnowska, wręczyła nagrody laureatom szkolnego konkursu wiedzy pt. "Kolekcjonerska moneta poświęcona Pamięci Rodziny Ulmów".
Joanna Kubicka
Justyna Turek