W dniu 4.03.2021 r., poprzez platformę Skype, odbyła się wyjątkowa lekcja w ramach realizacji projektu historycznego “Tropiciele z Żurawiczek z misją do Lwowa”. Byli na niej obecni uczniowie klasy VI. Lekcję prowadziła Pani Małgorzata Wołoszyn, kustosz Muzeum w Przeworsku i nasza nauczycielka historii, Pani Iwona Węglowska. Tematem spotkania była historia Henryka Lubomirskiego, założyciela ordynacji przeworskiej i kustosza Ossolineum.
Lekcja rozpoczęła się od przywitania się z Panią Kustosz i zapoznania się z niesamowitą historią porwania małego Henryka Lubomirskiego. Dowiedzieliśmy się, że Henryk urodził się 15 września 1777 r., na Ukrainie, w miejscowości Równe. Kiedy chłopiec miał 6 lat, podczas, gdy jego rodzice bawili się na balu, do pokoju, w którym spał, weszła Księżna Izabela Lubomirska, najbogatsza szlachcianka w ówczesnej Europie. Mówiono o niej, że była tak bajecznie bogata, że jej majątek wystarczyłby jej nawet, gdyby miała urodzić się trzysta razy. Według legendy, zmęczona balem i zabawami, ujrzała małego, ślicznego chłopca, śpiącego w kołysce. Wtedy wpadła na szalony pomysł, że zabierze Henryka, który zostanie jej ukochanym synem. Miała ukryć chłopca w futrzanej mufce, czyli pewnym elemencie stroju na zimę. W pośpiechu powiedziała rodzicom Henryka (Józefowi Lubomirskiemu i Ludwice Sosnowskiej), że źle się czuje i szybko opuściła pałac zanim Józefi Ludwika zorientowali się, że ich syna nie ma. Następnie wysłała Rodzicom chłopca list, w którym napisała że chce Henryka odkupić. Najwięcej emocji wzbudziła wypowiedź Pani Małgorzaty, gdy dowiedzieliśmy się, że rodzice chłopca zgodzili się na ten układ. Wynikało to z tego, że Ojciec Henryka miał coraz mniej pieniędzy, gdyż ciągle je wydawał na bale, a poza tym wymarzył sobie luksusową przyszłość dla Syna. Tak też się stało. Izabela Lubomirska zapewniła Henrykowi wspaniałe życie. Dzięki niej zwiedził świat, poznał wybitnych przedstawicieli epoki, wykształcił się, bogato ożeniłi zgromadził ogromny majątek, którego częścią był pałac w Przeworsku, gdzie znajdowała się wspaniała galeria, zbrojownia i biblioteka.
Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że Henryk Lubomirski przyjaźnił się z właścicielem Żurawiczek, Adamem Junoszą Rościszewskim. Obaj zaangażowali się w tworzenie Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Henryk Lubomirski zmarł 20 października 1850 r., pozostawiając po sobie wspaniałe zbiory.
Na koniec lekcji Pani Małgorzata Wołoszyn pogratulowała nam i naszej nauczycielce historii, że odkrywamy takie postacie na lekcjach historii. Pani Kustosz zachęciła nas, żebyśmy pojechali do Lwowa, by odwiedzić tam Narodową Galerię Sztuki, ponieważ 99% obrazów, jakie się w niej znajdują, pochodzi z kolekcji Księcia Henryka Lubomirskiego i jego rodziny.
Ze swej strony podziękowaliśmy za spotkanie oraz barwne informację i serdecznie się pożegnaliśmy. Podczas podsumowania zgodziliśmy się, że zmontujemy film z rozmowy, a każdy z nas napisze własną relację.
Kamila Kapusta, kl. VI