„Za kraj gotowi bić się pierwsi.
Gdy trzeba – rozstać się z młodym życiem.
Bijące serce wyrwać z piersi.
Zwyciężać znów dla Rzeczypospolitej.”
Arkadiusz Kobus, „Ślady wilczych kłów”
Od 2011 r. w Polsce, poprzez obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wspomina się członków II konspiracji, tj. imiennych i bezimiennych członków podziemia niepodległościowego, którzy nie zgadzali się na przejście Ojczyzny pod sowiecką niewolę, za co spotykały ich represje, więzienie lub śmierć.
W naszej Szkole, jak co roku, ten dzień poświęcony jest szczególnemu upamiętnieniu postaci płk Wojciecha Szczepańskiego (1914-2023), urodzonego w Żurawiczkach bohatera walk o niepodległość z czasów II wojny światowej, prześladowanego przez system komunistyczny Komendanta Jarosławskiego Obwodu AK. Już w 2006 r., dzięki zaangażowaniu wielu osób na budynku szkolnym zawisła poświęcona Jego zasługom tablica pamiątkowa. Od tego czasu postać Pułkownika towarzyszy społeczności szkolnej i jest przez nią otaczana czcią i szacunkiem. Dokonania naszego Bohatera doczekały się upowszechnienia i zyskały uznanie wśród lokalnych społeczności szkolnych. Od 2016 r. organizujemy w naszej Szkole różne formy upamiętnienia skierowane do szerszego grona odbiorców, w których aktywny udział biorą dzieci, młodzież i dorośli.
W tegorocznej uroczystości, oprócz naszej społeczności szkolnej, wzięli udział uczestnicy II Rajdu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, tj. uczniowie i nauczyciele: Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Maćkówce oraz z ramienia organizatora, czyli Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu. Swoją obecnością zaszczycili nas szczególni goście:
- Małgorzata i Wacław Wajdowie, córka i zięć płk Wojciecha Szczepańskiego;
- dr Tomasz Bereza i dr Mirosław Surdej, historycy IPN Rzeszów;
- Tomasz Bury, wójt Gminy Zarzecze;
- Małgorzata Byrwa, Przewodnicząca Rady Gminy Zarzecze;
- Krzysztof Szabowski, Radny wsi Żurawiczki i Gminy Zarzecze;
- Beata Klisz, Maria Sopel, Anna Zając, dyrektorzy szkół z terenu Gminy Zarzecze;
- Henryk Cząstka, lokalny działacz społeczny;
- laureaci współorganizowanego przez naszą Szkołę "I Wojewódzkiego Konkursu Pamięci płk Wojciecha Szczepańskiego i Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia Niepodległościowego z terenu województwa podkarpackiego" wraz z opiekunami.
Uczniowie kl. IV-VIII naszej Szkoły, w sposób symboliczny włączyli się do udziału w Rajdzie pod miejscem urodzenia Pułkownika, gdzie został oddany Mu hołd. Główny punkt obchodów miał miejsce na placu szkolnym w Żurawiczkach, pod tablicą upamiętniającą postać płk W. Szczepańskiego. Przy udziale symboli patriotycznych oraz pocztów sztandarowych organizatora tj. Szkoły Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach i Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu, a także warty honorowej z tamtejszej klasy mundurowej, został odśpiewany Hymn Państwowy i odczytany Apel Pamięci. Następnie zaproszeni goście i przedstawiciele władz i instytucji lokalnych złożyli kwiaty pod tablicą płk Wojciecha Szczepańskiego, a wszyscy zebrani uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych minutą ciszy.
Dalsza część obchodów była związana z podsumowaniem zainicjowanego rok wcześniej w naszej Szkole, ale rozszerzonego tematycznie i skierowanego do podkarpackich szkół, Konkursu Pamięci płk Wojciecha Szczepańskiego. W tym roku do jego organizacji i promocji przyłączył się Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu. W IV kategoriach wiekowych dzieci i młodzież, za pomocą pracy plastycznej, listu i prezentacji multimedialnej, prezentowały sylwetki i dokonania płk Wojciecha Szczepańskiego i innych Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia Niepodległościowego z terenu województwa podkarpackiego.
Wśród laureatów „I Wojewódzkiego Konkursu Pamięci płk Wojciecha Szczepańskiego i Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia Niepodległościowego z terenu województwa podkarpackiego pn. Niezłomnym-Wyklętym-Niepokornym” znaleźli się:
- w kategorii I (kl. III-IV) – praca plastyczna:
I miejsce: Lena Jarosz, SP Żurawiczki
II miejsce: Maja Kapusta, SP Żurawiczki; Szymon Lonc, SP Tapin
III miejsce: Szymon Dziedzic, SP Żurawiczki;
Wyróżnienie: Antoni Hypta, SP Żurawiczki; Jakub Kuca, SP Manasterz
- w kategorii II (kl. V-VI) – list:
I miejsce: Wiktoria Zdunek, SP nr 1 Przeworsk
II miejsce: Oskar Lewko, SP Siennów; Martyna Cieśla, SP nr 1 Przeworsk
III miejsce: Marcelina Żygadło, SP Dębów; Kacper Cielecki, SP Rozbórz Długi
Wyróżnienie: Maja Futoma, SP Łopuszka; Iga Kamińska, SP Maćkówka; Zofia Biskupska, SP Żurawiczki
- w kategorii III (kl. VII-VIII) – prezentacja multimedialna:
I miejsce: Wiktoria Goraj, SP Siennów
II miejsce: Milena Wołoszyn, SP Siennów; Julia Barszczak, SP Żurawiczki
III miejsce: Malwina Kurek, SP Maćkówka; Milena Nykiel, SP Siennów
Wyróżnienie: Katarzyna Strzelec, SP Tapin
- w kategorii IV (szkoły ponadpodstawowe) – prezentacja multimedialna:
I miejsce: Julia Mikołajek, ZS im. Wincentego Witosa w Zarzeczu
II miejsce: Dawid Szczepankiewicz, ZS im. Wincentego Witosa w Zarzeczu
III miejsce: Norbert Bielec, ZS im. Wincentego Witosa w Zarzeczu; Dominik Homik ZS im. Wincentego Witosa w Zarzeczu
Wyróżnienie: Gabriela Jędruch, ZSDGiL w Jarosławiu
Konkurs został objęty honorowym patronatem:
- Małgorzaty i Wacława Wajdów, córki i zięcia płk W. Szczepańskiego;
- Instytutu Pamięci Narodowej o. Rzeszów;
- Starosty Powiatu Przeworskiego - Bogusława Urbana,
- Władz Gminy Zarzecze: Wójta Gminy Zarzecze - Tomasza Burego i Przewodniczącej Rady Gminy - Małgorzaty Byrwy oraz
- prof. Janiny Marciak- Kozłowskiej - inicjatorki odsłonięcia tablicy płk Szczepańskiego, laureatki nagrody IPN "Świadek Historii".
Na koniec uroczystości uczniowie Szkoły Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach wzmocnili patriotyczny nastrój prezentując okolicznościowe utwory poetyckie i muzyczne.
Powyższe działania miały na celu spopularyzować wiedzę historyczną o Niezłomnych Żołnierzach Wojska Polskiego, którzy w latach powojennych nie zgadzali się na sowietyzację Ojczyzny i słowem oraz czynem angażowali się we wskrzeszenie niepodległej Polski, za co byli przez system komunistyczny prześladowani.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!
Iwona Węglowska