• 16.05.2023r. - Wycieczka klas IV - V do Sanoka

          •     W dniu 16 maja uczniowie klas IV i V pod opieka swoich wychowawców, Pani Joanny Kubickiej oraz Pani Katarzyny Rolskiej – Michno odwiedzili Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

                Piękna pogoda, budząca się do życia przyroda to wspaniała sceneria do zwiedzania skansenu, czyli muzeum na wolnym powietrzu. Skansen w Sanoku podzielony jest na sektory odpowiadające poszczególnym grupom etnicznym. Każdy sektor przypomina małą wioskę z wyposażonymi budynkami mieszkalnymi, gospodarczymi i świątyniami. Uczniowie mogli podziwiać kulturę ludową kilka grup etnograficznych m.in. Pogórzan, którzy są grupą polską oraz Bojków, Łemków i Zamieszańców, którzy są grupami ruskimi. Podziwiali obiekty sakralne takie jak: Kościół z Bączala Dolnego, cerkiew z Rosalina, cerkiew z Ulicza. Zwiedzili też rynek galicyjski, który jest ideowym obrazem centrum miasteczka z początku XX wieku i mimo, iż nie jest odtworzeniem konkretnego układu urbanistycznego, niezwykle wiernie oddaje wygląd typowego drewnianego miasteczka. Uczniowie mieli okazję podziwiać również dwór ze Święcan oraz synagogę.

               W trakcie pobytu młodzież brała udział w warsztatach „Od ziarenka do bochenka”, podczas których miała możliwość samodzielnie upiec chałkę w piekarni „Sezonowo”, znajdującej się na terenie skansenu.

            Wszyscy w dobrych humorach i wciąż pełni energii wrócili cali i zdrowi do domu.

          • Podsumowanie projektu "Złote Szkoły NBP - Poznajemy Bank Centralny"

          • W czwartek - 23 marca odbyło się podsumowanie programu 'Złote Szkoły NBP"

            W realizacji programu brała udział Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, w skład której wchodzili uczniowie klasy VIII, pod opieką nauczycieli: pani Justyny Turek oraz pani Joanny Kubickiej. Podczas realizacji zadań otrzymano również wsparcie merytoryczne eksperta w tej dziedzinie, pani Edyty Kościelskiej – studentki Uniwersytetu Rzeszowskiego, która obecnie pisze pracę magisterką na wydziale „Finanse i Rachunkowość” oraz jest prezesem Koła Naukowego Ekonomistów „Interkreator”.

            Realizując zadania III edycji programu po raz kolejny ubiegamy się o tytuł „Złotej Szkoły NBP”. O taki tytuł mogą ubiegać się szkoły, które zdobyły najwięcej punktów za zrealizowane trzy zadania poświęcone tematowi przewodniemu edycji. Na podstawie rankingu szkół NBP określa próg punktowy, który decyduje o przyznaniu tytułu.

            Tematem przewodnim obecnej – III edycji jest hasło „Poznajemy Bank Centralny”. Zadaniem drużyny było opracowanie pomysłów na realizację trzech zadań wymaganych w programie.  
            W obecnej edycji drużyna miała do wykonania następujące zadania: Lekcja z ekonomią, Debata Szkolna oraz Warsztat uczniowski.

            Realizując pierwsze zadanie uczniowie brali udział w trzech zajęciach prowadzonych przez panie - koordynatorki programu. Zajęcia te dotyczyły min. zabezpieczeń znajdujących się na banknotach, najważniejszych zadań oraz funkcji Narodowego Banku Polskiego, który jest bankiem centralnym. Uczniowie poznali również również Bank Centralny w liczbach.

            Drugie zadanie polegająło na przeprowadzeniu debaty poświęconej inflacji. Link do debaty znajduje się pod artykułem.

            Trzecie zadanie, dotyczące warsztatu uczniowskiego sprawiło uczniom chyba najwięcej frajdy, bo to właśnie uczniowie klasy VIII jako Ambasadorzy Edukacji Ekonomicznej pracowali z młodszymi uczniami, przygotowali zadania i przeprowadzili zajęcia związane z bankiem centralnym.

            Efekty tych działań można było obejrzeć na wystawie, przygotowanej na korytarzu szkolnym.
            Wyeksponowane zostały plakaty przedstawiające najważniejsze zadania i funkcje Narodowego Banku Polskiego oraz  krzyżówki związane z bankowością, wykonane przez uczniów klasy V i VI. Ponadto  można było obejrzeć również projekty banknotów wykonane przez uczniów klasy IV i V – pomysł na projekty banknotów zaczerpnięto z warsztatów, w których  część ucznió klasy VIII uczestniczyła w ubiegłym roku w Warszawie realizując projekt „Ferie z ekonomią”.

            Realizując to zadanie uczniowie nie zapomnieli o również o  najmłodszych koleżankach
            i kolegach, a mianowicie uczniach klas I – III oraz dzieciach z zerówki i przedszkola. Dla nich przygotowane zostały kolorowanki banknotów o różnych nominałach.

            W ramach realizacji programu w klasach VI i VIII, został ogłoszony również szkolny konkurs na projekt banknotu kolekcjonerskiego z Mikołajem Kopernikiem, aby upamiętnić 550 rocznicę urodzin oraz 480 rocznicę śmierci wybitnego polskiego astronoma. Warto przypomnieć również, że Mikołaj Kopernik został ogłoszony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej patronem roku 2023.

            Najlepsze projekty wykonali:

            I miejsce - Łucja Płoskoń (kl. VIII)

            II miejsce:  - Julia Barszczak (kl. VIII)

            III miejsce:  - Amelia Telega (kl. VI)

            Uczestnikom konkursu gratulujemy, a uczniom klasy VIII - Ambasadorom Edukacji Ekonomicznej życzymy powodzenia w konkursie.

             

            Link do debaty:

            https://youtu.be/Xp7zUUnCf-g

            Joanna Kubicka

            Justyna Turek

          • 6.03.2023 r. – Wyjazd uczniów na spektakl „Balladyna”.

          • „To jest teatr.

             A teatr jest po to,

            żeby wszystko było inne niż dotąd.”

             

               W marcowy poranek uczniowie klasy V, VI i VIII wraz z nauczycielami – Wioletą Drabik – Wąsacz oraz Krystyną Drapałą uczestniczyli w wycieczce do Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, by tam obejrzeć spektakl teatralny pt. „Balladyna” wystawiony przez aktorów Teatru Cracovia z Krakowa.

                Poprzez historię sióstr Aliny i Balladyny, młodzi widzowie w myśl ludowej mądrości mogli zrozumieć, iż nie ma winy bez kary, a dążenie do swoich celów za wszelką cenę, z pominięciem dobra drugiego człowieka, prowadzi do nieuchronnego upadku.

                Świadomie i z uwagą odebrana przez uczniów sztuka teatralna, zrealizowana na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego niewątpliwie rozszerzy ich horyzont umysłowy, wzmocni charakter i wolę, uczyni bardziej dalekowzrocznymi i wnikającymi w złożone zjawiska życia.

             

            Wioleta Drabik - Wąsacz

          • OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

          •  

             

            „Za kraj gotowi bić się pierwsi.

            Gdy trzeba – rozstać się z młodym życiem.

            Bijące serce wyrwać z piersi.

            Zwyciężać znów dla Rzeczypospolitej.”

            Arkadiusz Kobus, „Ślady wilczych kłów”

             

                 Od 2011 r. w Polsce, poprzez obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wspomina się członków II konspiracji, tj. imiennych i bezimiennych członków podziemia niepodległościowego, którzy nie zgadzali się na przejście Ojczyzny pod sowiecką niewolę, za co spotykały ich represje, więzienie lub śmierć.

                 W naszej Szkole, jak co roku, ten dzień poświęcony jest szczególnemu upamiętnieniu postaci płk Wojciecha Szczepańskiego (1914-2023), urodzonego w Żurawiczkach bohatera walk o niepodległość z czasów II wojny światowej, prześladowanego przez system komunistyczny Komendanta Jarosławskiego Obwodu AK. Już w 2006 r., dzięki zaangażowaniu wielu osób na budynku szkolnym zawisła poświęcona Jego zasługom tablica pamiątkowa. Od tego czasu postać Pułkownika towarzyszy społeczności szkolnej i jest przez nią otaczana czcią i szacunkiem. Dokonania naszego Bohatera doczekały się upowszechnienia i zyskały uznanie wśród lokalnych społeczności szkolnych. Od 2016 r. organizujemy w naszej Szkole różne formy upamiętnienia skierowane do szerszego grona odbiorców, w których aktywny udział biorą dzieci, młodzież i dorośli.

                W tegorocznej uroczystości, oprócz naszej społeczności szkolnej, wzięli udział uczestnicy II Rajdu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, tj. uczniowie i nauczyciele: Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Maćkówce oraz z ramienia organizatora, czyli Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu. Swoją obecnością zaszczycili nas szczególni goście:

            - Małgorzata i Wacław Wajdowie, córka i zięć płk Wojciecha Szczepańskiego;

            - dr Tomasz Bereza i dr Mirosław Surdej, historycy IPN Rzeszów;

            - Tomasz Bury, wójt Gminy Zarzecze;

            - Małgorzata Byrwa, Przewodnicząca Rady Gminy Zarzecze;

            - Krzysztof Szabowski, Radny wsi Żurawiczki i Gminy Zarzecze;

            - Beata Klisz, Maria Sopel, Anna Zając, dyrektorzy szkół z terenu Gminy Zarzecze;

            - Henryk Cząstka, lokalny działacz społeczny;

            - laureaci współorganizowanego przez naszą Szkołę "I Wojewódzkiego Konkursu Pamięci płk Wojciecha Szczepańskiego i Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia Niepodległościowego z terenu województwa podkarpackiego" wraz z opiekunami.

             

                Uczniowie kl. IV-VIII naszej Szkoły, w sposób symboliczny włączyli się do udziału w Rajdzie pod miejscem urodzenia Pułkownika, gdzie został oddany Mu hołd. Główny punkt obchodów miał miejsce na placu szkolnym w Żurawiczkach, pod tablicą upamiętniającą postać płk W. Szczepańskiego. Przy udziale symboli patriotycznych oraz pocztów sztandarowych organizatora tj. Szkoły Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach i Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu, a także warty honorowej z tamtejszej klasy mundurowej, został odśpiewany Hymn Państwowy i odczytany Apel Pamięci. Następnie zaproszeni goście i przedstawiciele władz i instytucji lokalnych złożyli kwiaty pod tablicą płk Wojciecha Szczepańskiego, a wszyscy zebrani uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych minutą ciszy.

                 Dalsza część obchodów była związana z podsumowaniem zainicjowanego rok wcześniej w naszej Szkole, ale rozszerzonego tematycznie i skierowanego do podkarpackich szkół, Konkursu Pamięci płk Wojciecha Szczepańskiego. W tym roku do jego organizacji i promocji przyłączył się Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu. W IV kategoriach wiekowych dzieci i młodzież, za pomocą pracy plastycznej, listu i prezentacji multimedialnej, prezentowały sylwetki i dokonania płk Wojciecha Szczepańskiego i innych Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia Niepodległościowego z terenu województwa podkarpackiego.

                 Wśród laureatów „I Wojewódzkiego Konkursu Pamięci płk Wojciecha Szczepańskiego i Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia Niepodległościowego z terenu województwa podkarpackiego pn. Niezłomnym-Wyklętym-Niepokornym” znaleźli się:


            - w kategorii I (kl. III-IV) – praca plastyczna:

            I miejsce: Lena Jarosz, SP Żurawiczki

            II miejsce: Maja Kapusta, SP Żurawiczki; Szymon Lonc, SP Tapin

            III miejsce: Szymon Dziedzic, SP Żurawiczki;
            Wyróżnienie: Antoni Hypta, SP Żurawiczki; Jakub Kuca, SP Manasterz

             

            - w kategorii II (kl. V-VI) – list:
            I miejsce: Wiktoria Zdunek, SP nr 1 Przeworsk

            II miejsce: Oskar Lewko, SP Siennów; Martyna Cieśla, SP nr 1 Przeworsk

            III miejsce: Marcelina Żygadło, SP Dębów; Kacper Cielecki, SP Rozbórz Długi

            Wyróżnienie: Maja Futoma, SP Łopuszka; Iga Kamińska, SP Maćkówka; Zofia Biskupska, SP Żurawiczki

             

            - w kategorii III (kl. VII-VIII) – prezentacja multimedialna:
            I miejsce: Wiktoria Goraj, SP Siennów

            II miejsce: Milena Wołoszyn, SP Siennów; Julia Barszczak, SP Żurawiczki

            III miejsce: Malwina Kurek, SP Maćkówka; Milena Nykiel, SP Siennów

            Wyróżnienie: Katarzyna Strzelec, SP Tapin

             

            - w kategorii IV (szkoły ponadpodstawowe) – prezentacja multimedialna:

            I miejsce: Julia Mikołajek, ZS im. Wincentego Witosa w Zarzeczu

            II miejsce: Dawid Szczepankiewicz, ZS im. Wincentego Witosa w Zarzeczu

            III miejsce: Norbert Bielec, ZS im. Wincentego Witosa w Zarzeczu; Dominik Homik ZS im. Wincentego Witosa w Zarzeczu

            Wyróżnienie: Gabriela Jędruch, ZSDGiL w Jarosławiu

             

            Konkurs został objęty honorowym patronatem:

            - Małgorzaty i Wacława Wajdów, córki i zięcia płk W. Szczepańskiego;

            - Instytutu Pamięci Narodowej o. Rzeszów;

            - Starosty Powiatu Przeworskiego - Bogusława Urbana,

            - Władz Gminy Zarzecze: Wójta Gminy Zarzecze - Tomasza Burego i Przewodniczącej Rady Gminy - Małgorzaty Byrwy oraz

            - prof. Janiny Marciak- Kozłowskiej - inicjatorki odsłonięcia tablicy płk Szczepańskiego, laureatki nagrody IPN "Świadek Historii".

             

               Na koniec uroczystości uczniowie Szkoły Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach wzmocnili patriotyczny nastrój prezentując okolicznościowe utwory poetyckie i muzyczne. 

               Powyższe działania miały na celu spopularyzować wiedzę historyczną o Niezłomnych Żołnierzach Wojska Polskiego, którzy w latach powojennych nie zgadzali się na sowietyzację Ojczyzny i słowem oraz czynem angażowali się we wskrzeszenie niepodległej Polski, za co byli przez system komunistyczny prześladowani.


            CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

            Iwona Węglowska

          • 21.02.2023 r. - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • „A nade wszystko

            szanuj mowę twą ojczystą.”

            /F. K. Dmochowski/

             

               W dniu 23 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To wyjątkowe święto ustanowione zostało przez UNESCO w roku 1999, by podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone oraz ginące.  Jego data upamiętnia wydarzenia z 1952 r., kiedy w stolicy Bangladeszu zastrzelono pięciu studentów biorących udział w demonstracji, w czasie której domagano się uznania bengalskiego języka za język urzędowy w tym kraju. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.

                Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w szereg zaproponowanych działań. W starszych klasach przygotowane zostały tematyczne foldery prezentujące wiedzę o języku polskim. Młodsi uczniowie podczas szkolnych obchodów święta poprzez barwne recytacje i śpiew zwrócili uwagę na potrzebę troski o czystość języka polskiego. Odbył się miniquiz językowy dla uczniów klas starszych oraz słowna zabawa – „łamańce językowe”, z którymi musieli uporać się uczniowie klas młodszych.

                Okazją do upowszechnienia i rozwoju kompetencji językowych był udział uczennic klasy V – Weroniki Harpuli, Leny Szczepańskiej oraz klasy VI - Emilii Łukaszów w Powiatowym Konkursie „Mistrzowski Test Językowy” zorganizowanym przez nauczycieli polonistów ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II w Przeworsku. Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta Przeworska. Uczestnicy konkursu w ciągu godziny rozwiązywali test składający się z zadań zamkniętych i otwartych, doskonaląc sprawności językowe oraz prezentując swoje uzdolnienia.

                Kultywowanie idei Dnia Języka Ojczystego przybliżonej przez uczniów pod opieką p. Wiolety Drabik – Wąsacz nie tylko wpłynęło na poszerzenie wiedzy na temat języka ojczystego, ale przede wszystkim przyczyniło się do pokreślenia, iż poprzez dbałość o język, chronimy naszą kulturę i tożsamość kulturową.

            Wioleta Drabik - Wąsacz

          • Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024

          • Rozpoczyna się rekrutacja do odziału przedszkolnego, "zerówki" i klasy I szkoły podstawowej na rok szkolny 2023/2024.

            Formularze zapisu będą dostępne w sekretariacie szkoły, u nauczycieli oddziałów przedszkolnych oraz na stronie internetowej szkoły w zakładce: INFORMATOR - REKRUTACJA NA ROK 2023/2024.

            Wypełnione dokumenty należy składać w sekretariacie szkoły lub u nauczycieli oddziałów przedszkolnych.

             

            ZAPRASZAMY!

             

          • 02.02.2023r. - Dzień Babci i Dziadka

          • Smutno byłoby bez Nich na świecie, bo uczą kochać, jak dobrym być, uczciwym,
            życzliwym, uczynnym, ciepłym i wrażliwym. Bardzo Ich za to kochamy!

                      Możemy się domyśleć, że słowa te mówią o naszych Kochanych Babciach i Dziadkach. To właśnie Oni byli honorowymi Gośćmi naszej szkoły. Dla nich zapłonęły serca wnucząt, które z wielką miłością i wdzięcznością zaprezentowały jasełka połączone z pięknym kolędowaniem. Nasi szkolni artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni Goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Duma rozpierała ich serca, że mają tak utalentowane wnuczęta. To był naprawdę wyjątkowy wieczór, pełen uśmiechu, radości i serdeczności. Czas, który ukazał nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile. 

                 Życzenia Seniorom w tym dniu złożyli również zaproszeni goście: Tomasz Bury - Wójt Gminy Zarzecze, Łukasz Laska - Sekretarz Gminy Zarzecze, Mariusz Pieniążek - Radny Wsi Żurawiczki, o. Dariusz Tomasz Róg - Proboszcz Parafii Żurawiczki oraz Małgorzata Magoń - przewodnicząca Rady Rodziców.

            Babciu, Dziadku żyjcie nam 100 lat!!

             

            Małgorzata Stępak

             

          • 2.02.2023 r. – Wyjazd uczniów na spektakl „Mały Książę”.

          •  

            „Jest takie miejsce piękne i ważne, bo do przemyśleń nas zmusza.

            To teatr. Teatr na tym polega, że uczy, bawi i wzrusza.”

            /B. Koronkiewicz/

                Dnia 2 lutego 2023 r. uczniowie klasy VI i VIII wraz z nauczycielami – Wioletą Drabik – Wąsacz oraz Krystyną Drapałą w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu przeżyli niezwykłe chwile. Wspólnie obejrzeli adaptację sceniczną w reżyserii Tomasza Smotera książki Antoine’a de Saint-Exupery’ego pt. „Mały Książę”. W spektaklu tym aktorzy Teatru „Cracovia” przedstawili muzyczną międzyplanetarną podróż Małego Księcia zakończoną wizytą na Ziemi i wyjątkową przyjaźnią z Pilotem.

               Uczestnictwo w sztuce teatralnej było dla uczniów niepowtarzalną szansą spotkania, usłyszenia oraz przeżycia literatury, w tym przypadku uroczej opowieści o miłości i przyjaźni ukazanej w „Małym Księciu”.

                        Wioleta Drabik - Wąsacz

             

          • 12.01.2023r. - Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek

          •  

                Najpiękniejsze kolędy i pastorałki, jako nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia, wybrzmiały podczas tegorocznych przesłuchań w dniu 10.01.2023 r. w zabytkowym pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu z okazji Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Celem konkursu, zorganizowanego przez Centrum Kultury w Zarzeczu oraz  Gminną Bibliotekę Publiczną w Zarzeczu, było upowszechnianie i kultywowanie tradycji śpiewania kolęd i  pastorałek, promowanie wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży, wyłonienie utalentowanych wykonawców poprzez stworzenie możliwości zaprezentowania ich uzdolnień.

               W gminnym konkursie kolędy i pastorałki zaprezentowali również uczniowie naszej szkoły – zespół „Złote Gwiazdeczki” z oddziału przedszkolnego oraz oceniani w dwóch kategoriach wiekowych soliści – Antonina Harpula, Liliana Sowa, Antoni Wąsacz z kl. „0”, Amelia Lomper z kl. I, Julia Harpula, Julia Telega z kl. II, Lena Jarosz, Daria Majka, Dominik Pilek, Anna Stępak z kl. III, Szymon Pieniążek z kl. IV, Weronika Harpula, Kornelia Magoń, Oliwia Miazga, Lena Szczepańska z kl. V. Do występu uczniowie zostali przygotowani przez  nauczycieli – Wioletę Drabik–Wąsacz, Bożenę Górską – Ruszałę, Małgorzatę Kocur, Monikę Kościńską, Małgorzatę Stępak i Aleksandrę Ulmę. Powołana przez organizatora komisja artystyczna w składzie – przewodnicząca komisji, Lucyna Skawina - instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Gaci, Tomasz Piątek - Kierownik Gminnej Biblioteki, nauczyciel w Szkole Muzycznej I stopnia w Kańczudze, Andrzej Winiarz - nauczyciel w Szkole Muzyki Rozrywkowej Muzyczny Świat w Przeworsku, wysłuchała 57 prezentacji w czterech kategoriach wiekowych, głównie zwracając uwagę na opanowanie tekstu, walory głosowe, interpretację kolędy/pastorałki, dobór repertuaru, ogólny wyraz artystyczny.

               Wyłonieni przez komisję laureaci konkursu spotkali się 12.01.2023 r. w siedzibie Centrum Kultury w Zarzeczu, by tam, podczas oficjalnego otwarcia Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek przez wójta gminy Zarzecze – Tomasza Burego, wykonać nagrodzone najlepsze interpretacje kolęd i pastorałek. W wydarzeniu udział wzięli również - Sekretarz Gminy Zarzecze Łukasz Laska, Przewodnicząca Rady Gminy Zarzecze Małgorzata Byrwa, która objęła Honorowy Patronat nad konkursem, a także dyrektorzy szkół, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy Zarzecze oraz laureaci konkursu wraz z rodzicami i opiekunami.

               Poprzez radosne, wysławiające Narodzenie Dziecięcia Bożego, kolędowanie, także przez uczniów naszej szkoły, tradycja ta jest wszechobecna i ciągle żywa.

            Wioleta Drabik - Wąsacz

          • 10.11.2022r. „PRZEBUDŹ SIĘ - JESTEŚ WOLNY” – akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

          •     Ze słowami poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego społeczność szkolna przeżywała tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości. 

                Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego w ramach akcji „Szkoła do hymnu”, złożyliśmy symboliczne światełko pamięci pod tablicą płk Wojciecha Szczepańskiego i tablicą Dla Ojczyzny, upamiętniając tym samym pokolenia walczące o naszą wolność i niepodległość.

               Klasa V, wraz z przedstawicielami innych klas zaprezentowała wzruszającą część artystyczną, zwracając uwagę publiczności na znaczenie wolności. Muzyczno-liryczna forma, wzbogacona dramą i zastosowanymi elementami wizualnymi wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój, który zachęcił do wspólnego odśpiewania pieśni patriotycznej „O mój rozmarynie”.

               Doświadczenia i wydarzenia ostatnich miesięcy uświadamiają nam jak drogocenne jest poczucie wolności obywateli oraz jak bardzo powinniśmy je doceniać i czerpać radość z faktu życia w niepodległym kraju.

            I. Węglowska

          • 10.11.2022r. - "Szkoła do Hymnu" 2022

          • Wiele jest pieśni, wiele piosenek.
            Wśród nich ta jedna, ta najważniejsza:
            To nasz mazurek - hymn narodowy.
            Pieśń nam tak bliska, bo najpiękniejsza!

             

                   Tradycją stał się udział uczniów naszej szkoły w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Akcja polega na wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11.11. W ten sposób społeczności szkolne łączą się we wspólnym świętowaniu i uczczeniu kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


                 Warto przypomnieć, że „Szkoła do hymnu” to kontynuacja akcji, która rozpoczęła się w 2018 r. i od początku cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Do akcji włączają się także placówki polonijne z całego świata. 

            Wioleta Drabik – Wąsacz

          • 9.11.2021 XVII Wojewódzki Konkurs Turystyczny Dzieci i Młodzieży Szkolnej „Na najlepszy produkt turystyczny mojej Małej Ojczyzny – jakiej nie znacie”

          •      Taka będzie Polska i jej ziemia żyzna, jaka będzie w sercu, ta "mała ojczyzna",
            jeśli w naszych żyłach tradycja popłynie, bądźmy tego pewni, Polska nie zaginie.

            Dnia 9 listopada br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku został rozstrzygnięty XVII Wojewódzki Konkurs Turystyczny Dzieci i Młodzieży Szkolnej „Na najlepszy produkt turystyczny mojej Małej Ojczyzny – jakiej nie znacie” organizowany przez Mariana Dzimirę - Prezesa Międzyszkolnego Oddziału PTTK w Przeworsku oraz Powiat Przeworski przy współpracy ze Schroniskiem Młodzieżowym PTSM „Alko” w Rzeszowie i Oddziałem PTSM w Przemyślu. Konkurs, objęty Honorowym Patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty Małgorzatę Rauch, odbył się w ramach realizowanego zadania publicznego pn. „Edukacja patriotyczna dzieci i młodzieży szkolnej poprzez konkursy”.

                 Celem konkursu jest promocja własnego regionu i Małych Ojczyzn, wyszukiwanie oraz tworzenie przez dzieci i młodzież regionalnych i lokalnych produktów turystycznych, a następnie prezentowanie ich w konkursie, kontynuowanie i upowszechnianie tradycji rodzinnych, środowiskowych, szkolnych oraz regionalnych, integrowanie dzieci i młodzieży z różnych środowisk, wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży poprzez krajoznawstwo, turystykę oraz popularyzację swojej Małej Ojczyzny, zapobieganie poprzez konkurs patologiom i przemocy wśród dzieci i młodzieży.

                 Podczas XVII Wojewódzkiego Konkursu Turystycznego Dzieci i Młodzieży Szkolnej „Na najlepszy produkt turystyczny…”, w kategorii klas V – VIII, naszą szkołę reprezentował pod opieką Wiolety Drabik – Wąsacz dwuosobowy zespół w składzie – Zofia Biskupska i Emilia Łukaszów z klasy VI – który zajął II miejsce. Nagrody laureatom wręczali: Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Ochrony Zdrowia Joanna Mordarska i Wicestarosta Przeworski Jacek Kierepka. W wydarzeniu udział wzięła również Przewodnicząca Rady Powiatu Przeworskiego Agnieszka Bukowa - Jedynak.

                 Jako produkt turystyczny Mojej Małej Ojczyzny uczennice wybrały dawno minioną historię, opowieść o wiosce - Żurawiczki, w której obecnie mieszkają i uczą się. Historię tę starały się opowiedzieć w formie albumu pt. „Nasze korzenie”, obrazującego w postaci zdjęć dawne codzienne życie mieszkańców wsi. Album został podzielony na rozdziały przedstawiające mapę wsi, zabudowania, edukację, obiekty sakralne, lokalne organizacje, znane znaczące postacie związane z historią Żurawiczek, jak również ślady zachowanych fortyfikacji. Na kartach albumu zostały uwiecznione miejsca widniejące i zachowane w starych zdjęciach przechowywanych gdzieś na strychach domostw, z dala od oka… Praca nad produktem przyniosła uczennicom zadowolenie i poczucie dumy z uczestnictwa, choćby na kartach albumu w historii, która minęła, ale która trwa we wspomnieniach.

            Wioleta Drabik - Wąsacz

          • Udział w akcji "Szkoła Pamięta"

          •      Społeczność naszej Szkoły wzięła udział również w tegorocznej akcji MEiN pod nazwą Szkoła Pamięta, której założeniem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, którzy są związani z historią bliskiego nam miejsca, regionu czy społeczności.

                 Kierując się słowami, mówiącymi, iż „Człowiek żyje dopóty, dopóki trwa pamięć o nim” dyrekcja, wychowawcy oddziałów przedszkolnych i klas, nauczyciel historii, opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu „Alberciki" zorganizowali lub wraz z uczniami wzięli udział w zajęciach dotyczących dziejów małej ojczyzny, czy też ważnych dla jej historii postaci.

                Praktycznym efektem działań były prace plastyczne, odwiedziny cmentarzy i pomników pamięci, a także udekorowanie ich kwiatami i zapalenie zniczy.

            DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM RODZICOM, KTÓRZY WSPOMOGLI ORGANIZACJĘ TEJ AKCJI!!!

          • Pasowanie na ucznia

          •    27 października w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na ucznia. Świadkami tego wydarzenia oprócz rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły i bliskich uczniów byli przedstawiciele Gminy Zarzecze: Wójt Gminy Pan Tomasz Bury, Sekretarz Gminy Pan Łukasz Laska oraz Przewodnicząca Rady Gminy Pani Małgorzata Byrwa. Po odśpiewaniu hymnu szkoły i przywitaniu przez Panią Dyrektor Monikę Sosnowską pierwszoklasiści odświętnie ubrani, w uczniowskich biretach na głowie, rozpoczęli występ, w którym zaprezentowali umiejętności recytatorskie, wokalne oraz wiedzę z zakresu języka polskiego i matematyki. Pochwalili się również znajomością zasad ruchu drogowego oraz współpracą z klasą II prezentując Marsz Radeckiego.

              Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Następnie każdy z pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia dokonanego symbolicznym ołówkiem przez Panią Dyrektor, otrzymał dyplom i legitymację uczniowską oraz złożył podpis w kronice. Nie obyło się też bez upominków i życzeń od starszych kolegów i koleżanek, prezentów od zaproszonych gości oraz pamiątkowych zdjęć. Na zakończenie uczniowie udali się na słodki poczęstunek. To był wyjątkowy dzień dla naszych najmłodszych uczniów.

            RODZICOM GRATULUJEMY WSPANIAŁYCH POCIECH, A PIERWSZAKOM ŻYCZYMY WIELU SUKCESÓW!

          • Wycieczka klas I - III oraz sześciolatków

          •  

            19 października uczniowie klas I-III oraz dzieci z zerówki pod opieką swoich wychowawców wzięli udział w wycieczce edukacyjno-integracyjnej do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz do Zamku Lubomirskich w Łańcucie w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”, którego celem jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży.

             W czasie wycieczki uczniowie mieli okazję zapoznać się z pięknem dziedzictwa naszej ojczyzny i jej historią. W Skansenie w Kolbuszowej zwiedzali XIX wieczne zagrody wiejskie, młyn, szkołę, dworek szlachecki i kościół parafialny. W dawnym, historycznym budynku szkolnym uczestniczyli w warsztatach pn. „Cała izba przystrojona-kwiaty z bibuły”. W czasie warsztatu uczniowie dowiedzieli się, że w dawnej Polsce w okresie wielkanocnym gospodynie wykonywały sztuczne kwiaty, którymi przystrajały święte obrazy, stoły, święte kąty i kapliczki. Usłyszeli, że wyrabiano je z papieru i kolorowej, gofrowanej bibuły, a wśród papierowego kwiecia największą popularnością cieszyły się  róże, chryzantemy i rumianki.  Poznali cele, sposoby, okoliczności oraz różne techniki wykonywania kwiatów z bibuły. Następnie własnoręcznie wykonali jedną ozdobę.

            Po atrakcyjnych warsztatach i długim spacerze w dawnej scenerii Skansenu przyszedł czas na dwudaniowy, ciepły posiłek w nowoczesnej restauracji „Stodoła u Gajdy”.

            Po obiedzie udaliśmy się do Muzeum Zamku Lubomirskich w Łańcucie, który jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Moc niezapomnianych wrażeń dostarczyło im oglądanie pięknych wnętrz komnat z bogatym w przepych wyposażeniem. Z zachwytem spacerowali kolorowo zdobionymi korytarzami i podziwiali cenne przedmioty codziennego użytku. Następnie uczniowie wzięli udział w dwóch warsztatach: „Kolorowy zawrót głowy”, w czasie którego poznawali kolory w zamkowych wnętrzach. Dowiedzieli się, dlaczego Salon Zielony jest zielony, a Łazienka Żółta - żółta. Odkrywali sekrety zamkowych kolorów i wspólnie bawili się. Natomiast na warsztatach „Krótka historia czasu i zegarów” dowiedzieli się, czym różni się wynalazek od odkrycia? Czy czas istnieje bez zegarów? Przekonali się, że Zamek jest pełen niezwykłych wynalazków. Na zakończenie w pięknej choć chłodnej scenerii jesiennej spacerowali po zamkowym parku.

            Po takiej porcji wiedzy historycznej wszyscy z niecierpliwością czekali na ostatni punkt naszej wspólnej wycieczki, a mianowicie na Salę zabaw Kolorado w Malawie. Po przyjeździe na miejsce uczniowie mieli do wyboru grę na torach kręgielni, gdzie rywalizowali ze sobą w ilości strąconych kręgli lub bawili się na sali zabaw. Pod wieczór czekała na nich jeszcze jedna niespodzianka – smaczna pizza i zdrowy soczek. Wszyscy z wielkim apetytem zjedli ulubiony posiłek. Zadowoleni ale lekko stęsknieni za domem wróciliśmy do Żurawiczek, gdzie czekali na nas równie stęsknieni rodzice.

            Wycieczka była okazją do integracji zespołów klasowych oraz poznania pięknych miejsc naszej Ojczyzny, była znakomitą lekcją historii dla najmłodszych. Uczniowie mieli możliwość porównania dawnego życia mieszkańców Podkarpacia w chacie wiejskiej, na dworze szlacheckim i w pięknym zamku. Takie wyjazdy wycieczkowe zbudzają duże zainteresowanie i zaciekawienie dawnym życiem naszych przodków, wzbogacają naszych uczniów nie tylko w wiedzę, ale podnoszą też kompetencje kulturowe.  

            Podczas wycieczki uczniowie godnie reprezentowali nasza szkołę, z szacunkiem odnosili się
            do dorosłych, byli zdyscyplinowani, stosowali się do poleceń opiekunów i przewodników, wykazali się znajomością zasad kulturalnego zachowania przy stole.

            My wychowawcy jesteśmy dumni z naszych podopiecznych i obiecujemy kolejne wyjazdy.

            Małgorzata Stępak

             

          • Wycieczka w Bieszczady klas IV - VIII

          •         W dniach 10-11 października uczniowie klas IV – VIII wraz z wychowawcami: p. Katarzyną Rolską – Michno, p. Joanną Kubicką, p. Iwoną Węglowską i p. Justyną Turek wzięli udział w dwudniowej wycieczce w Bieszczady. Wycieczka została zorganizowana w ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę”, który ma na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

                        Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Komańczę, niewielką miejscowość w powiecie sanockim, gdzie znajduje się 90-letni klasztor Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. To właśnie w tym klasztorze wieziony był prymas tysiąclecia, kardynał Stefan Wyszyński.  Aby uczcić pobyt kardynała w Komańczy, siostry Nazaretanki utworzyły izbę pamięci, w której przechowywane są pamiątki z czasów pobytu Stefana Wyszyńskiego w klasztorze.  Następnie uczniowie udali się do miejscowości Glinne, gdzie zwiedzili Leski Kamień – niezwykły pomnik przyrody nieożywionej, który zachwyca niecodzienną budową i kształtem. Moc niezapomnianych wrażeń zapewniła uczniom podróż najnowocześniejszą kolejką gondolową w Polsce, dzięki której odbyli „spacer w powietrzu” podziwiając niesamowitą panoramę Bieszczadów. Z wieży widokowej na Górze Jawor podziwiali zaporę, Jezioro Solińskie, Zalew Myczkowiecki, a także okoliczne miejscowości. Ostatnią atrakcją tego dnia był Zamek Sobień - pozostałości po średniowiecznej budowli obronnej.

                        Drugi dzień wycieczki uczniowie rozpoczęli spacerem po uzdrowisku Iwonicz Zdrój oraz degustacją wody mineralnej. Wspinali się również do źródełka Bełkotka - pomnika przyrody z najwcześniej opisanym źródłem wody mineralnej. Z głębi źródła wydobywa się gaz ziemny. Od dźwięku, jaki towarzyszy wydostawaniu się gazu, pochodzi nazwa źródełka. Następnie przejechali do Dukli, gdzie obejrzeli plenerową ekspozycję broni z II wojny światowej oraz klasztor OO. Bernardynów wraz z relikwiami Św. Jana z Dukli. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyło się zwiedzane w dalszej kolejności Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, które znajduje się na terenie najstarszej na świecie nadal działającej kopalni ropy naftowej.  W kopalni zwiedzili m.in.  kamienny obelisk ustawiony przez Ignacego Łukasiewicza w 1872 r. na pamiątkę założenia kopalni oraz dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku o imionach „Franek” i „Janina”. W tym dniu zwiedzili również Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu - muzeum biograficzne, które jest darem narodowym przekazanym poetce przez naród z okazji jej 25-lecia pracy pisarskiej i 60-lecia urodzin. W drodze powrotnej zwiedzili również „Prządki” - malownicze skałki stanowiące rezerwat przyrody nieożywionej.

                         Uczestnicy wycieczki zmęczeni, ale pełni nowych wrażeń i przeżyć szczęśliwie wrócili do domu i z niecierpliwością czekają na kolejne wyjazdy.

            Joanna Kubicka