Dnia 16 listopada br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku miało miejsce podsumowanie zadania publicznego zrealizowanego pn. „Edukacja patriotyczna dzieci i młodzieży szkolnej poprzez konkursy w 120 - rocznicę urodzin Kardynała Stefana Wyszyńskiego i 40 rocznicę śmierci”, organizowanego przez Mariana Dzimirę - Prezesa PTTK, Przewodniczącego Konkursu.
W ramach tegoż zadania Międzyszkolny Odział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Przeworsku, Schronisko Młodzieżowe PTSM „ALKO” w Rzeszowie, Starostwo Powiatowe w Przeworsku oraz Zarząd Oddziału PTSM w Przemyślu zorganizowało XVIII Wojewódzki Konkurs Turystyczny Dzieci i Młodzieży Szkolnej „Na najlepszy produkt turystyczny mojej Małej Ojczyzny – jakiej nie znacie”. W konkursie tym uczestniczyło 102 osoby, nagrodzono zaś 44 uczniów Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych z 17 drużyn/zespołów.
Niezmiennie od wielu już lat celem konkursu jest promocja własnego regionu i Małych Ojczyzn, wyszukiwanie oraz tworzenie przez dzieci i młodzież regionalnych i lokalnych produktów turystycznych, a następnie prezentowanie ich w konkursie, kontynuowanie i upowszechnianie tradycji rodzinnych, środowiskowych, szkolnych oraz regionalnych, integrowanie dzieci i młodzieży z różnych środowisk, wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży poprzez krajoznawstwo, turystykę oraz popularyzację swojej Małej Ojczyzny, a także zapobieganie poprzez konkurs patologiom i przemocy wśród dzieci i młodzieży. W 120-tą rocznicę urodzin Kardynała Stefana Wyszyńskiego i 40-tą rocznicę jego śmierci cele dodatkowo zostały wzbogacone o zadanie przybliżenia dzieciom i młodzieży postaci niezwykłego człowieka, charyzmatycznego sługi Kościoła i Ojczyzny - Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia.
Podczas XVIII Wojewódzkiego Konkursu Turystycznego Dzieci i Młodzieży Szkolnej naszą szkołę reprezentowały trzy drużyny, w kategorii klas I – IV - drużyna pod opieką p. Joanny Kubickiej w składzie Weronika Harpula, Kornelia Magoń, Lena Szczepańska, która zajęła II miejsce, w kategorii klas V – VIII – drużyna pod opieką p. Wiolety Drabik – Wąsacz – Zofia Biskupska, Emilia Łukaszów i Tomasz Siupik, która zajęła II miejsce oraz drużyna pod opieką p. Iwony Węglowskiej – Julia Kościńska, Maja Siupik, Zuzanna Trelka, która zajęła III miejsce.
Dyplomy i nagrody dofinansowane z budżetu Powiatu Przeworskiego zostały wręczone laureatom przez Wicestarostę Powiatu Przeworskiego Jacka Kierepkę oraz Wicedyrektora Zespołu Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku Ilonę Sznajder Jabłońską.
Jako produkt turystyczny Mojej Małej Ojczyzny – jakiej nie znacie zespół uczennic klasy IV - W. Harpula, K. Magoń, L. Szczepańska - przygotował album, który przedstawia fotografie z czasów pobytu księdza Stefana Wyszyńskiego w Zarzeczu. W opisie produktu turystycznego możemy przeczytać… „Pałac w Zarzeczu jest bliski sercu wszystkim mieszkańcom Gminy Zarzecze, a postać Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, charyzmatycznego sługi Kościoła i Ojczyzny jest szczególnie ważna w roku jego beatyfikacji. Ksiądz Stefan Wyszyński ukrywał się w pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu od 23 kwietnia do 5 czerwca 1942 r., pod pseudonimem „Siostra Cecylia”. 20 sierpnia 1942 r. pobłogosławił w miejscowym kościele związek Marii Brzozowskiej i Jana Dzieduszyckich. Rodzina Dzieduszyckich utrzymywała bliskie relacje z księdzem Prymasem również po wojnie.”
Grupa uczniów z kl. V - Zofia Biskupska, Emilia Łukaszów i Tomasz Siupik – na produkt turystyczny wybrała przypadającą na ten rok, 150 lat trwającą historię oświaty oraz 50 lat budynku naszej szkoły w Żurawiczkach. Historię tę uczniowie przedstawili w formie albumu. Na poszczególnych stronach zaprezentowali m.in. hymn szkoły, informacje o patronie szkoły – Świętym Bracie Albercie, opowiadanie związane z patronem, informację o Wojciechu Szczepańskim – żołnierzu, patriocie pochodzącym z Żurawiczek, wspomnienia absolwentów, bogatą historię oświaty w naszej wiosce oraz w postaci rysunków i zdjęć miejsca charakterystyczne dla naszej 50-letniej obecnej szkoły.
Zespół z kl. VIII w składzie Julia Kościńska, Maja Siupik i Zuzanna Trelka promował Regionalną Izbę Pamięci znajdującą się w naszej szkole. Uczennice wykorzystały umiejętności pracy z programem graficznym i zaprezentowały w formie folderu historię i okoliczności powstania Izby, jej autorów, zbiory oraz informacje na temat uroczystego otwarcia.
Praca nad produktem przyniosła uczniom wiele radości, poczucia satysfakcji, że mogą uczyć się w szkole mocno zakorzenionej w wartościach uznawanych 150 lat temu i obecnie, jak patriotyzm, szacunek dla drugiego człowieka, zaangażowanie w sprawy ich dotyczące, chęć do nauki i pracy. Dużą pomocą okazało się wsparcie, jakie otrzymali od osób szczerze zaangażowanych w minionych latach w budowanie oświaty w naszej wiosce. To od nich mogli usłyszeć – po co jest szkoła, czy warto się uczyć i pielęgnować wartości wpajane przez rodziców i nauczycieli. Oby determinacja i chęć do podejmowania wyzwań prowadziła ich do poszukiwania nowych dróg i sposobów, by nic z bogactwa naszej kultury nie zostało zapomniane.
Wioleta Drabik – Wąsacz
Joanna Kubicka
Iwona Węglowska