• Superowocaki dzielą się wiedzą

          • Od października 2020 r. uczniowie klasy 0 pod czujnym okiem swojej wychowawczyni p. Moniki Kościńskiej, brali udział w 11. edycji  ogólnopolskiego projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”, realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Projekt objęła honorowym patronatem Pierwsza Dama, Agata Kornahauser-Duda. Jego głównym celem jest podniesienie u dzieci wiedzy na temat zależności pomiędzy sposobem odżywiania, a stanem zdrowia.

            Etap wiosenny poświęcony był tematowi Piramidy Zdrowia oraz wody.
            Zespół: „Superowocaki” z klasy 0 zrealizował następujące zadania:

            •   Lekcja: „Piramida zdrowia ucznia”
            •   Konkurs: „Najlepszy rysunek Piramidy Zdrowia”
            •   Lekcja: „Źródło życia i zdrowia – woda!”
            •   Konkurs: „Quiz wiedzy o wodzie”

            Podczas lekcji i konkursów uczniowie zdobyli nową wiedzę, która miejmy nadzieję zaowocuje w ich prawidłowym odżywianiu. Dzieci chętnie będą sięgały po właściwe produkty do spożycia, a także do picia będą świadomie dokonywały wyboru wody zamiast kolorowych napojów gazowanych.

          • 8 - 15 maja 2021 Piknik naukowy

          • W dniach 8 – 15 maja 2021 roku uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli w edycji online 24. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik pod hasłem: „Klimat i My”. Jednym bowiem z najważniejszych wyzwań ludzkości jest minimalizacja następstw kryzysu klimatycznego.

            Korzystając z materiałów edukacyjnych oferowanych przez organizatorów, uczniowie zapoznali się z faktami naukowymi, dotyczącymi klimatu i poznali zjawiska odpowiadające za jego zmiany. Przekonali się, że nauka i technika mogą pomóc w dostosowaniu się do nowych warunków życia i powstrzymać dalsze ocieplania się klimatu.

            Uczniowie na lekcjach biologii, przyrody i chemii odbyli „wędrówkę" po kilku naukowych strefach, m. in.: Zdrowia, Kultowych Eksperymentów, Zrób to sam. Zgłębiając wiedzę na temat zmian klimatycznych zapoznali się
            z wieloma ciekawymi rozwiązaniami naukowo-technicznymi, do których analizy zachęcili w krótkich sprawozdaniach zamieszczonych na przygotowanych samodzielnie grafikach.

            Każdy uczestnik mógł wybrać coś dla siebie zgodnie z zainteresowaniami. Uczniowie przechodząc przez kolejne etapy gier edukacyjnych, zdobywali odznaki: Ekologa, Inżyniera, Odkrywcy, Organizatora.

            Zajęcia zrealizowane w niestandardowej formie umożliwiły doskonalenie u uczniów wielu umiejętności przydatnych w nauczaniu zdalnym , jak również podczas pracy stacjonarnej. 

             

                                                                                           Katarzyna Rolska-Michno

          • 12.05.2021 - Gminny Konkurs Matematyczny

          • Dzisiaj odbył się w naszej szkole Gminy Konkurs Matematyczny, zoragnizowany w ramach projektu "Geometrycznie Zakręceni", realizowanego przez uczniów klas VII - VIII.

            Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych z terenu Gminy Zarzecze. Uczestnicy konkursu zmagali się z zadaniami geometrycznymi, przygotowanymi w nietypowej, ciekawej formie. Musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale również pomysłowością, kreatywnością i wyobraźnią przestrzenną.

             

            Najwyższe wyniki uzyskali:

            1 miejsce: Jakub Kosina - SP Zarzecze

            2 miejsce: Szymon Pels - SP Zarzecze

            3 miejsce: Magdalena Słysz - SP Maćkówka

            Wyróżnienia:  Jakub Przewrocki - SP Żurawiczki 

                                     Wiktor Myłek - SP Zarzecze

            Zwycięzcy otrzymali nagrody sfinansowane przez fundację mBanku – sponsora projektu.

             

            Najlepszym gratulujemy a wszystkim uczestnikom życzymy dalszych sukcesów.

            Joanna Kubicka

            Justyna Turek   

          • 10 maja 2021r. - Dzień Europy

          • 10 maja uczniowie naszej szkoły uczcili Dzień Europy. Jest to dzień, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. 9 maja przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana, uważanej za zalążek tego, czym jest dziś Unia Europejska. 

            W zorganizowanie uroczystości włączyły się wszystkie klasy. Wspólne spotkanie rozpoczęła nauczycielka języka angielskiego, tłumacząc dzieciom w bardzo przystępny sposób proces integracji europejskiej. Skupiła się również na przedstawieniu korzyści płynących z przynależenia do Unii Europejskiej. Następnie oddała głos uczniom. 

            Jako pierwsze wystąpiły najmłodsze dzieci. Przedszkolaki zatańczyły pięknie polkę. Uczniowie z zerówki wyrecytowali wiersz o tematyce europejskiej. Zaprezentowali również ułożony przez siebie układ choreograficzny do „Piosenki o Unii Europejskiej”. Klasy I-III przygotowały informacje na temat unijnych symboli. Pierwsza klasa mówiła o symbolice flagi, druga klasa przedstawiła maskotkę Unii – Syriusza, natomiast trzecia klasa objaśniła treść przesłania, jakie przyświeca wszystkim unijnym krajom  – „Zjednoczona w różnorodności”

            Po prezentacji rozmaitych faktów i ciekawostek na temat Unii Europejskiej przyszedł czas na konkurs sprawdzający znajomość krajów i języków europejskich. Ochotnicy podchodzili do mapy i pokazywali wymieniane przez nauczyciela unijne kraje. Druga część konkursu polegała na wysłuchaniu piosenek i odgadnięciu, w jakich językach są one wykonywane. Uczniowie poradzili sobie doskonale z zadaniami, za co zostali nagrodzeni ogromnymi brawami i czekoladkami w kształcie monet Euro. 

            W świętowanie Dnia Europy włączyli się również uczniowie klas IV - VIII. Każda klasa ułożyła rymowankę na temat Unii Europejskiej. Zostały one zaprezentowane na szkolnym korytarzu i odczytane przez młodsze koleżanki i kolegów z klasy III.

            Podróż po krajach europejskich zakończyła się podróżą kulinarną w postaci europejskich specjałów: pizzy, przekąsek i owoców. Ten smaczny fragment uroczystości bardzo spodobał się naszym uczniom. 

            Spotkanie z okazji Dnia Europy podsumowała Pani Dyrektor, która podziękowała wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie tak ciekawej i barwnej uroczystości. 

            Anna Zawisza

          • Obchody 230 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • Przypadającą w tym roku 230 Rocznicę Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja uczciliśmy na wiele sposobów. Jednym z pierwszych podjętych działań było ogłoszenie konkursu, do udziału którego zaproszeni zostali uczniowie klas I – VIII. Konkurs, którego honorowy patronat objęła Rada Rodziców polegał na rozwiązaniu zadań związanych z historią Polski – przygotowaniu rebusu, ułożeniu rymowanki, napisaniu gratulacji, wskazaniu postaci historycznych oraz pełnionych przez nich funkcji w czasie uchwalania pierwszej polskiej konstytucji, a nawet na podaniu działań matematycznych tworzących datę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Zadania te przygotowane zostały przez nauczycieli naszej szkoły.

            Kształtowanie patriotyzmu rozpoczynamy już od najmłodszych uczniów. W oddziale przedszkolnym panie Bożena Górska – Ruszała i Aleksandra Ulma razem z podopiecznymi oprócz recytacji przygotowały w patriotycznych barwach słodkie muffinki. Dzieci z „zerówki” pod opieką pani Moniki Kościńskiej wydeklamowały wiersz i wzięły udział w quizie o Polsce przygotowanym przez panią Dyrektor Beatę Klisz.

            Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jedno z najmłodszych świąt państwowych, przypadające na 2 Maja uczniowie klas „0” – III wraz z wychowawczyniami – p. Moniką Kościńską, Małgorzatą Kocur, Anną Zawiszą i Małgorzatą Stępak celebrowali poprzez ułożenie flagi z biało – czerwonych karteczek, a klasa III dodatkowo poprzez przygotowanie kilkumetrowej flagi.

            Chcąc zaznaczyć 230 Rocznicę Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja recytatorzy z poszczególnych klas zaprezentowali wiersze - „Trzeci Maj” M. Areta, „Polska” R. Przymusa, „Twój dom” W. Chotomskiej, „Radosny dzień” W. Grodzieńskiej oraz „Trzeci Maj” R. Suchodolskiego. Szacunek do symboli narodowych i młodzieńczą miłość do Ojczyzny mogliśmy poczuć w wykonywanych przez wokalistów patriotycznych pieśniach – „Moja Ojczyzna”, „Witaj Maj! Trzeci Maj!”, „Majowa Rocznica”, „Polska flaga”, „Jak długo w sercach naszych” oraz „Ojczyzna”.

            Jakże bogate w tym roku zaaranżowane starania pokazały różne oblicza patriotyzmu, na stałe wpisanego w szkolny program wychowania ku wartościom. Towarzysząc naszym uczniom w dorastaniu do przywiązania do Ojczyzny, ze spokojem możemy powtórzyć słowa Marii Konopnickiej - „Twierdzą nam będzie każdy próg”.

            Wioleta Drabik - Wąsacz

          • Wiwat Maj! - 3 Maj!

          • Z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i ogłoszenia z tej okazji roku 2021 - ROKIEM KONSTYTUCJI 3 MAJA nasi uczniowie zamiast tradycyjnej akademii przygotowali teatrzyk kukiełkowy, dzięki któremu przeniosą wszystkich nas do roku 1791 aby wyjaśnić, jakie były okoliczności, cel i znaczenie tego ważnego wydarzenia historycznego!                                                                       

            Iwona Węglowska

            Marzanna Karpa  

          • 23.04.2021 - Światowy Dzień Książki

          • Uczniowie klasy III, I i 0 na Światowy Dzień Książki, w celu promocji czytelnictwa, podjęli działanie o nazwie Slleveface - ubierz się w książkę. Polegało ono na sfotografowaniu się z zasłoniętą przez okładkę częścią ciała. W efekcie powstało złudzenie prezentujące kreatywne, śmieszne połączenie fotografowanej osoby z ilustracją na okładce. Zachęcamy do czytania różnorodnych książek i do takiej zabawy.

          • Światowy Dzień Ziemi w "zerówce"

          • Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Jego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.

            W naszej zerówce cel ten realizowany był przez cały tydzień pod hasłem „Mali Ekolodzy”, w trakcie którego poprzez różne formy aktywności dzieci zdobyły podstawowe wiadomości na temat jak mogą chronić nasz wspólny dom – Ziemię, a także jak Jej pomóc, aby stała się ona czysta, zdrowa i piękna.. Nie zabrakło przede wszystkim zajęć na świeżym powietrzu, podczas których dzieci w sposób praktyczny uczyły się jak mogą dbać o swoje otoczenie. Na tej podstawie opracowali własny Kodeks Małego Ekologa, który przy okazji szkolnego happeningu z okazji Dnia Ziemi zaprezentowali swoim młodszym kolegom.

            Omawiane treści ekologiczne doskonale zazębiły się z tematyką realizowanego przez naszą zerówkę jednego z modułów ogólnopolskiego projektu Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury – Zmisiowany eko-kalendarz. Efektem jego realizacji powstał ich autorski projekt kalendarza z wybranymi świętami ekologicznymi.

             

            Monika Kościńska           

          • 22.04.2021r. – Światowy Dzień Ziemi

          • Dnia 22 kwietnia, jak co roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Ziemi. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów to: „Przywróćmy naszą Ziemię”. Zainspirowani tym szeroko rozumianym zawołaniem podjęliśmy szereg działań o tematyce ekologicznej. Dbałość o otaczające środowisko oraz jego stan, to zagadnienia, które realizujemy na bieżąco – nie tylko od święta. Wyraz temu daje zaangażowanie uczniów, ich rodzin i znajomych w akcje o charakterze ogólnopolskim, nawołujące do właściwej segregacji odpadów, udział w corocznym Sprzątaniu Świata, oraz lokalnym projekcie w formie Akcji – Segregacji.

            Aby uczcić tegoroczne święto uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli podjęli przeróżne wyzwania, świadczące o tym, że losy naszej Planety nie pozostają nam obce. Wychowankowie przedszkola i klasy zerowej zrealizowali swoje małe projekty, w których nauczyli się, jak szanować przyrodę i jakich zasad należy przestrzegać podczas przebywania na jej łonie. Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej nawiązali do hasła przewodniego, przygotowując ciekawą grafikę o tematyce ekologicznej. Klasy IV – VIII natomiast zrealizowały swoje zadania podczas zajęć z plastyki, wychowania fizycznego, przyrody i biologii.

            Zwieńczeniem ich działań była organizacja happeningu na świeżym powietrzu, w którego przygotowanie zaangażowali się przedstawiciele uczniów klasy IV i VII. Podczas tej plenerowej akcji uczniowie klasy czwartej zaprezentowali ekologiczne rymowanki, dzieci młodsze uczestniczyły w konkurencji dotyczącej właściwej segregacji śmieci, wychowankowie klasy zerowej natomiast zasadzili swoje pierwsze drzewo – lipę Gaję. Na transparentach wybrzmiały hasła opracowane przez starszych uczniów.

            Ci, którzy nie uczestniczyli w akcji plenerowej, włączyli się w obchody Dnia Ziemi zdalnie, ale w niebanalnej formie. Przygotowali prace na ogólnopolski konkurs obejmujący swą tematyką przyrodę Puszczy Białowieskiej, nagrali ciekawe animacje, uczennice zaprezentowały ekologiczne makijaże. Uczniowie klasy czwartej podjęli ekologiczne wyzwanie: „Zasadź roślinę”, co udokumentowali nagraniem krótkich filmów.

            Podjęte inicjatywy ekologiczne na pewno będą kontynuowane, gdyż losy Ziemi leżą w naszych rękach.

             

            Marzanna Karpa              

            Katarzyna Rolska-Michno

            Ekologiczne wyzwanie "Zasadź roślinę"-  uczniowie klasy IV

            Ekologiczne wyzwanie - klasa VII

            Ekologiczny makijaż - uczennice klasy VII

          • Narodowy Spis Powszechny

          • Szanowni Państwo

            Informujemy, że Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku do 30 września 2021 roku. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Metoda uzupełniająca to spis przez telefon, na infolinii spisowej.

            Serdecznie zachęcamy do udziału w loterii promocyjnej związanej z udziałem w spisie powszechnym. W loterii może wziąć udział każdy, kto samodzielnie spisze się przez Internet na spis.gov.pl. Zgłoszenia przyjmujemy już od 22 kwietnia 2021 r. 

            Specjalnie uruchomiono infolinię spisową: 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfą operatora). Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00.

            Więcej informacji:  Główny Urząd Statystyczny:

            https://spis.gov.pl/

            https://rzeszow.stat.gov.pl/nsp-2021/

            Wersja demonstracyjna formularza spisowego dostępna jest pod adresem:

            https://demo.spis.gov.pl/#/login?redirect=%2Fobligations

          • 6.04.2021r.- Ekspozycja wystawy objazdowej szkolnych Tropicieli historii lokalnej

          • Jako jeden z ostatnich etapów projektu "Tropiciele z Żurawiczek z misją do Lwowa", realizowanego przez klasę VI, w ramach XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Projektanci Edukacji, w pięknym, zabytkowym Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu, siedzibie Muzeum i Gminnego Centrum Kultury, nasza uczennica Martyna Jarosz jako przedstawicielka grupy projektowej przygotowała do ekspozycji wystawę pt. "Z miłości do polskości... aż do Lwowa".

            Jednak z uwagi na pandemię Covid-19, wystawa będzie czekać na zwiedzających Muzeum do momentu zniesienia obostrzeń. Kolejnym zaś miejscem jej ekspozycji będzie Muzeum w Przeworsku, które również zobowiązało się udostępnić sale Pałacu Lubomirskich na ekspozycję uczniowskiej wystawy. Oprócz wystawy objazdowej uczniowie przygotowali również alternatywną formę wycieczki do ośrodków i miejsc kultury polskiej zlokalizowanych pierwotnie we Lwowie, a powołanych z inicjatywy wybitnych postaci związanych z małą ojczyzną.

            Po ustaniu pandemii i powrocie do szkoły zakładany jest także wyjazd do Lwowa, na którego potrzeby z pewnością przyda się nagroda finansowa, jaką daje możliwość wygrać konkurs.

            Zgodnie z harmonogramem udział w konkursie Projektanci Edukacji i walka o Złoty Grant zakończy się 15 kwietnia 2021 roku. Niezależnie od wyników i decyzji jury projekt udowodnił, że jako niewielka społeczność szkolna i lokalna nie musimy mieć kompleksów, ponieważ historia, którą odkrywamy uczy, że pasja, praca i zaangażowanie jednostek na rzecz rozwoju społeczno-kulturalnego przynosi piękne efekty. 

            Dziękujemy Centrum Kultury w Zarzeczu na czele z panią Dyrektor Barbarą Szczygieł oraz Muzeum Zespół Pałacowo- Parkowy na czele z panem Dyrektorem Łukaszem Mrozem za pomoc w realizacji założeń projektu i umożliwienie zaprezentowania efektów wielomiesięcznej pracy. Szczególne ukłony kierujemy do pracowników merytorycznych: pani kustosz Małgorzaty Wołoszyn z Muzeum Pałacu Lubomirskich w Przeworsku oraz pana kustosza Piotra Prymona z Muzeum Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu za pomoc w zebraniu niezbędnych informacji.

            Iwona Węglowska- opiekun projektu