Szkoła Podstawowa w Żurawiczkach otrzymała certyfikat potwierdzający ukończenie Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”. Od początku roku szkolnego wszyscy uczniowie naszej szkoły realizowali zadania, dzięki którym poznawali różne dziedziny sztuki, kształtowali charakter oraz uczyli się kulturalnego zachowania. Projekt składał się z trzech modułów. Pierwszy „W krainie muz” zabrał dzieci w niezwykłą podróż przez różne dziedziny sztuki. Rozpoczęły go przedszkolaki od poznawania instrumentów muzycznych, sprawdzania jakie dźwięki wydają, z czego są zbudowane oraz gdzie można je zobaczyć i usłyszeć na żywo. Na kolejnych zajęciach odwiedził ich człowiek o wszechstronnych uzdolnieniach, który zagrał, opowiedział i zachwycił naszych najmłodszych uczniów.
Przedszkolaki i uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej z okazji Świąt Bożego Narodzenia nagrali śpiewane przez siebie kolędy i pastorałki, które potem mogliśmy podziwiać na szkolnym fb i stronie internetowej szkoły.
Realizując kolejne zadanie pt.: „Tanecznym krokiem” nasze najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego i zerówki przygotowały przepiękne układy taneczne do muzyki klasycznej.
Odkrywając „tajemnice teatru” uczniowie poznali rodzaje sztuk teatralnych oraz zawody związane z pracą w teatrze. Następnie mieli okazję obejrzeć teatrzyk kukiełkowy pt.: „2021- rokiem Konstytucji 3 Maja” przygotowany przez uczniów klasy 4. W roli głównej wystąpiły ich autorskie kukiełki. Uczniowie klasy 7 zaprezentowali uczniom szkoły „Balladynę” wcielając się w postacie głównych bohaterów.
Moduł II to zachęta do poznania piękna naszego regionu. „Perły regionu” znalazły się w izbie pamięci powstałej w pracowni historycznej w naszej szkole. Możemy zobaczyć tam wiele eksponatów, które uczniowie znaleźli w domach swoich dziadków i pradziadków.
„Żurawiczki- moja mała ojczyzna” to projekt, w którym uczniowie poznali niezwykłe zakątki naszej wsi oraz historię związaną z lokalnymi bohaterami.
„Dzień wspomnień i zadumy” uczniowie kl.8 przeżywali pod pomnikiem żołnierzy pomordowanych przez hitlerowców podczas wojny natomiast dzieci z zerówki zapaliły znicze pod tablicą upamiętniającą lokalnego bohatera pułkownika Szczepańskiego.
Czas świąt obfitował w przepiękne ręcznie robione ozdoby bożonarodzeniowe, jak również palmy wielkanocne. Uczniowie kl. „0” poznawali rodzaje haftu ze swojego regionu oraz próbowali go powtórzyć podczas zabaw manualnych.
Ostatni moduł III „Kocham, lubię, szanuję” pomagał nam zrozumieć jak ważna jest pomoc drugiemu człowiekowi oraz jakimi zasadami (wartościami) powinniśmy kierować się w życiu.
Przedszkolaki, zerówka oraz uczniowie klas 1-3 sporządzili „Kodeks dobrego zachowania”, w którym określali zasady panujące w grupie w czasie lekcji. Na potwierdzenie, że będą przestrzegać tych zasad składali swój własnoręczny podpis lub odbijali swoją dłoń.
„Tydzień uprzejmości” to cudowny czas, gdy każdy starał się być dla drugiego człowieka życzliwym, nieść pomoc i być oparciem. Z tych wyjątkowych chwil powstał filmik, na którym widać jak dzieci pomagają rodzicom, dziadkom, opiekują się swoimi pupilami i spędzają czas z rodzeństwem.
Poprzez „Siłę bajek” uczniowie klas 1-3 poznali „Przygody kota Ciepłosława”, rozwiązywali zadania interaktywne na podstawie bajki oraz tworzyli piękne prace plastyczne na podstawie przygód głównego bohatera.
Nasze przedszkolaczki jako piękne motylki „zaświeciły na niebiesko” pamiętając o dzieciach ze spektrum autyzmu. Uczyły się jak można je wspierać w szkole i kiedy mogą potrzebować naszej pomocy.
Cała społeczność szkolna przyłączyła się do akcji charytatywnej, której celem było przygotowanie paczek świątecznych dla seniorów, osób niepełnosprawnych i samotnych z terenu Gminy Zarzecze.
Święta Bożego Narodzenia był to czas rozmów o tym jak się zachować przy stole, zorganizować wspólną wigilię, a dla tych którzy w szkole nie mogli się spotkać zorganizowane były wigile klasowe on-line. Dzieci przygotowały piękne nakrycia i potrawy wigilijne aby potem mogli wspólnie świętować. Nadesłane zdjęcia z tego pięknego wydarzenia będą nam o tym przypominać.
W ciągu roku szkolnego udało nam się zrealizować ponad 20 zadań, ale najważniejsze jest ile zostało w naszych głowach i sercach. Jesteśmy dumni, że wzięliśmy udział w takim niezwykle rozwijającym projekcie i z sukcesem zdobyliśmy certyfikat świadczący o tym, że naszym uczniom z kulturą jest do twarzy.
Iwona Żurawska