• 16.12.2021 - wjazd uczniów klas IV - V do kina i muzeum

          •      Przedświąteczny czas zachęcił do wyjazdu w poszukiwaniu wiedzy, atmosfery i magii zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W tym celu uczniowie kl. 4 - 5, wraz z wychowawcami wybrali się do kina "Warszawa" w Przeworsku na seans filmowy "Mikołaj w każdym z nas 2", który wprawił każdego w dobry humor.

            Następnie młodsza młodzież naszej szkoły wzięła udział w zajęciach etnograficznych z p. Katarzyną Ignas, kustoszem Muzeum Pałacu Lubomirskich w Przeworsku. Tematyka spotkania brzmiała "Magiczny czas godnich świąt" i obejmowała treści związane z dawnymi ludowymi zwyczajami i obrzędami, przestrzeganymi w okolicznych miejscowościach podczas okresu Adwentu i Bożego Narodzenia. Uczniowie mieli też okazję się zintegrować spędzić nieco wolnego czasu w ulubionej pizzerii "Avocado". Wszystkim dopisywały dobre humory, które przywieźliśmy do szkoły.

            Joanna Kubicka, Iwona Węglowska

          • Ekologia nie od święta - VI Powiatowy Konkurs Ekologiczny

          •      Edukacja ekologiczna oraz dbałość o środowisko naturalne towarzyszą uczniom naszej szkoły nie tylko podczas imprez okolicznościowych. Pozytywne działania w tym kierunku realizowane są przez cały rok szkolny.

                 Uczniowie podejmują inicjatywy grupowe, indywidualne oraz promują postawy ekologiczne również poza murami szkoły.

                 Dnia 15 grudnia w przedświątecznej scenerii i miłej atmosferze, nasza uczennica
            klasy V – Zofia Biskupska odebrała dyplom i nagrodę w VI POWIATOWYM KONKURSIE EKOLOGICZNYM: „Eko – ozdoba świąteczna”, którego organizatorem jak co roku była Szkoła Podstawowa im. ks. Franciszka Wosia w Świętoniowej. Patronat nad konkursem został objęty przez: Gminę Przeworsk, Starostwo Powiatowe w Przeworsku, Nadleśnictwo Kańczuga, Nadleśnictwo Sieniawa oraz Gazetę Jarosławską.

            Do konkursu przystąpiło 21 szkół z powiatu przeworskiego, które zgłosiły łącznie blisko 50 prac wykonanych z materiałów poddawanych recyclingowi. Jury konkursowe nie miało łatwego zadania.

            Konkurs skierowany był do uczniów i ich rodzin i miał na celu promowanie postaw ekologicznych, poszerzenie wiedzy na temat selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych oraz rozbudzanie wyobraźni, kreatywności jak również osobistej motywacji do ochrony przyrody.

            Zosi gratulujemy pomysłowości, a całą społeczność szkolną zachęcamy do aktywności ekologicznej nie tylko od święta.

             

                                                                                                               Katarzyna Rolska-Michno

          • 11.12.2021 r. – Eliminacje do XXVIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.

          • 11.12.2021 r. w sali teatralnej Katolickiego Centrum Kultury w Jarosławiu miały miejsce eliminacje do XXVIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, jednego z największych kolędowych przeglądów w Europie, a zarazem jednego z największych festiwali muzycznych w kraju.

                   Również i nasi młodzi artyści – Anna Stępak, Szymon Grębowiec, Lena Szczepańska i Julia Kościńska pod opieką pań – Wiolety Drabik – Wąsacz, Małgorzaty Kocur i Moniki Kościńskiej zmierzyli się z wymaganiami tegorocznej edycji festiwalu, jak najpiękniej wyśpiewując znane polskie kolędy i pastorałki - „Cztery lata zawsze pasał”, „Gore gwiazda Jezusowi”, „Maleńka Miłość”, „Mizerna cicha”, „Na jodłach wróble”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy”.  

                 Odwiedzając stronę festiwalu możemy przeczytać „Historia Festiwalu zaczęła się w najstarszym kościele w Będzinie – historycznej świątyni Świętej Trójcy na wzgórzu zamkowym, miejscu z historią liczącą ponad 700 lat. Pomysł zrodził się z zapału młodzieży i wikarego parafii – ks. Piotra Pilśniaka. Już do pierwszej edycji zgłosiło się 116 uczestników. Od IX edycji ilość solistów i grup nie spadła poniżej tysiąca, a w ostatnich latach waha się między 1500 a nawet 1800. Łącznie we wszystkich edycjach udział wzięło 30 tysięcy uczestników!”

                 Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek ma przebieg dwuetapowy – każdego roku w grudniu w niemal 40 miastach w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Litwie odbywają się eliminacje gromadzące ok. 1 600 solistów i grup. Najlepsi wykonawcy wybrani przez jurorów podczas eliminacji w rejonach zostają zaproszeni na trzydniowe przesłuchania finałowe do Będzina, nazywanego stolicą polskiej kolędy i pastorałki.

                 Miejmy nadzieję, że w tym roku na scenie w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina przed jury, w skład którego wchodzą profesorowie akademii muzycznych z całej Polski zaprezentują się także nasi uczniowie.

            Wioleta Drabik - Wąsacz

          • 8.12.2021 - Spotkanie z podróżnikiem - Oman i ZEA

          • W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły odbyli niezwykłą podróż za sprawą pana Grzegorza Chachury – podróżnika z grupy „Trzask”, który tym razem przybliżył nam środowisko przyrodnicze, religię i kulturę Omanu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

            Te orientalne kraje były dla uczniów bardzo ciekawe. W ciągu ostatnich 60 - lat oba kraje przeszły olbrzymie przemiany gospodarcze i społeczne dzięki złożom ropy naftowej.

            Uczniowie wysłuchali opowieści o piaszczystych terenach Omanu, przystosowaniu wielbłądów do życia na nich oraz o targach wielbłądów. Mogli podziwiać pustynny krajobraz, góry Al-Hadżar, plantacje daktyli, drzewo kadzidłowe występujące tylko w Omanie, plażę na której żółwie zielone składają swoje jaja i wiele innych niezwykłych miejsc.

            Szczególnym zainteresowaniem cieszył się Dubaj - największe miasto ZEA. Przepiękne pokazy fontann, najwyższy budynek świata Burj Khalifa, największe na świecie centrum handlowe Dubai Mall, najdroższy na świecie hotel w kształcie żagla Burj Al Arab, ulice pełne drogich samochodów oraz kompleks sztucznych wysp w kształcie palmy. To niezwykłe miejsce powstało stosunkowo niedawno. Dzięki ropie naftowej Zjednoczone Emiraty Arabskie wybudowały na pustyni to niezwykłe miasto, które swoim rozmachem i bogactwem zadziwia wszystkich tam przybyłych. Jednak kraj ten leżący nad Zatoką Perską, to kraj wielu kontrastów. Wielki przepych i bogactwo miesza się tu z tradycją i biedą taniej siły roboczej. Na ulicach spotykamy kobiety ubrane w tradycyjne długie abaje, wielbłądy nadal kupuje się na targach wielbłądów, a kultura i sztuka arabska jest głęboko kultywowana. Dzieci z zaciekawieniem uczestniczyły w spotkaniu i zadawały wiele pytań. Mogli również przymierzyć tradycyjne stroje z tego regionu.

            Bardzo dziękujemy za interesującą opowieść i z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie.

            Justyna Turek

          • 7.12.2021 - Mikołajkowy wyjazd klas VII - VIII

          • Uczniowie klasy VII i VIII wraz z wychowawcami p. Justyną Turek i p. Katarzyną Rolską - Michno udali się do Przeworska na poszukiwanie Mikołaja.

            Poszukiwania rozpoczęli na przeworskim rynku. Zajrzeli do podziemi Ratusza, wspięli się na wieżę widokową - gdzie podziwiali przypruszoną śniegiem panoramę miasta i jego okolic.

            Następnie zwiedzili Zespół Pałacowo - Parkowy, gdzie wzięli udział w lekcji muzealnej "Magiczny czas świąt Bożego Narodzenia". Była to doskonała okazja do poznania dawnych zwyczajów oraz zgłębienia wiedzy o tradycjach bożonarodzeniowych w powiecie przeworskim. Jak się okazało wiele z nich jest ciągle pielęgnowanych i kultywowanych w naszych domach.

            Po tej podróży w przeszłość udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury na sean mikołajkowy. To tutaj czekał na nich Mikołaj, który wszystkie grzeczne dzieci częstował słodyczami.

            Justyna Turek

            Katarzyna Rolska - Michno

          • Andrzejkowy wieczór w klasach IV - VIII

          • Popołudnie i wieczór 30 listopada, to rónież czas andrzejkowych wróżb dla starszych uczniów z klas IV - VIII. 

            Przygotowania do tej uroczystości rozpoczęły się już w poniedziałkowe popołudnie. Uczennice klasy VII - członkinie Samorządu Uczniowskiego, pod opieką p. Krystyny Drapały, samodzielnie przygotowały ciasteczka z wróżbami. Zadbały również o tajemniczą atmosferę "pokoju wróżb".

            Uczniowie poszczególnych klas, spędzili miłe popołudnie z wychowawcami i jak nakazuje tradycja oddali się andrzejkowym wróżbom. Czas upłynął szybko przy poczęstunku i wspólnych zabawach.

            Gdy zapadł zmrok - przybyły wróżki, które z zapałem "przepowiadały" przyszłość, wykorzystując przygotowane rekwizyty. Ich wróżby cieszyły się wielkim zainteresowaniem.

            Wspólnie spędzony czas był doskonała okazją do integracji zespołów klasowych i pogłębienia wiedzy o tradycjach i obrzędach andrzejkowych.

            Wychowawcy

          • Andrzejki w klasach I - III

          • „Już andrzejek nadszedł czas,

            więc i Ty się z nami baw…”

            Co roku, w ostatnich dniach listopada obchodzimy tradycyjne andrzejki. Dawniej wierzono, że jest to czas, kiedy świat realny łączy się ze światem magii oraz przepowiedni. Dziś wszyscy wiemy, że andrzejkowych wróżb nie traktuje się poważnie, są tylko dobrą okazją do wspaniałej zabawy.

            Wychowawcy klas 1-3 wspólnie zorganizowali popołudnie wróżb i zabaw dla swoich uczniów, którzy z „przymrużeniem oka” chcieli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, bogactwo, podróż czy może jakaś inna niespodziankaJ! Spotkanie andrzejkowe sprzyjało integracji dzieci z różnych klas. Były wróżby z losów, kart, butów oraz kostek. Najwięcej emocji wywołała wróżba z „andrzejkowego serca”, z którego dziewczynki poznawały imię przyszłego męża, a chłopcy imię żony. Podczas zabaw śmiechu było co niemiara, a atmosfera była pełna tajemniczości. Dziękujemy wszystkim za miło spędzony czas, a rodzicom za przygotowanie dzieciom smacznych przekąsek, które były okazją uczenia się umiejętności dzielenia z innymi. Teraz uczniowie już tylko czekają na Świętego Mikołaja!

            M. Stępak

             

          • Projekt „Mała książka – wielki człowiek”

          • Uczniowie klasy pierwszej rozpoczęli realizację kolejnej edycji ogólnopolskiego projektu prowadzonego przez Instytut Książki pod hasłem „Mała książka - wielki człowiek”. Celem projektu jest zachęcenie dzieci do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych – rodziców, opiekunów i nauczycieli. 

            Z tej racji uczniowie otrzymali specjalną Wyprawkę Czytelniczą, składającą się z książeczki ”Pierwsze abecadło”, broszurki dla rodziców oraz kreatywnego alfabetu, finansowane przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Motywem przewodnim publikacji, stanowią kolejne litery alfabetu, które pomogą dzieciom w nauce ich rozpoznawania, a następnie składania je w wyrazy i w całe zdania. Pierwszoklasistom życzymy, by nauka czytania stała się prawdziwą przyjemnością, rozbudzała ich dziecięcą wyobraźnię, pasję czytania i uwrażliwiała na drugiego człowieka.

            M. Stępak

          • 25. 11.2021 - Wręczenie nagród w konkursie "Bądź dumny, wywieś flagę"

          • Uczniowie naszej szkoły licznie wzięli udział w Gminnym Konkursie Fotograficznym "Bądź dumny, wywieść flagę!" organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Siennowie.

            Pani Dyrektor Elżbieta Nykiel, Przewodnicząca Rady Gminy Pani Małgorzata Byrwa oraz Radny Gminy Pan Grzegorz Cielec odwiedzili naszą szkołę, aby osobiście wręczyć nagrody uczestnikom konkursu.

            Raz jeszcze gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczniom!!!

          • 25.11.2021 Spotkanie uczniów w ramach realizacji innowacji „Czytanie popłaca, bo umysł wzbogaca”

          •      25 listopada 2021 r. odbyło się w naszej szkole drugie spotkanie czytelnicze, na które uczniowie klasy II zaprosili koleżanki i kolegów z klasy 0, I i III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Zostało ono zorganizowane w ramach realizacji innowacji nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej „Czytanie popłaca, bo umysł wzbogaca”.

               Głównym celem spotkania było zmotywowanie uczniów do samodzielnego czytania utworów literatury dziecięcej na przykładzie książki Grzegorza Kasdepki „Detektyw Pozytywka”.

            Spotkanie rozpoczęło się krótką prezentacją przygotowanych książek oraz sylwetki polskiego pisarza Grzegorza Kasdepki. Następnie uczniowie klasy II z podziałem na role odczytali głośno pierwsze dwa rozdziały prezentowanej lektury. Aby lepiej oddać charakter bohatera utworu przygotowali różne rekwizyty. Ciekawym fragmentem spotkania było zaprezentowanie przez uczniów wywiadu z główną postacią książki „Detektywem Pozytywką”.

            Uczestnicy z uwagą i zaciekawieniem słuchali zadawanych pytań i odpowiedzi i starali się zapamiętać jak najwięcej szczegółów, by móc odpowiedzieć na zagadki. Wszyscy wykazali się dużą wiedzą na temat zaprezentowanej książki. Za poprawnie rozwiązane zagadki otrzymali słodką nagrodę oraz kolorowankę i anagramy z „Pozytywką”.

            Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze i z pewnością zachęci dzieci do odwiedzania naszej szkolnej biblioteki i przeczytania książek Grzegorza Kasdepki.

            M. Kocur

          • 23.11.2021- Wycieczka klas VII - VIII do Krakowa i Oświęcimia

          •  

            W celu wzbogacenia wiedzy historycznej uczniowie starszych klas naszej Szkoły wraz z rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej w Maćkówce wzięli udział w wyjeździe do Krakowa i Oświęcimia.  

               Pierwszym punktem spaceru były Bulwary Wiślane i tzw. Aleja Gwiazd, które prowadzą na Wzgórze Wawelskie, gdzie młodzież pod Smoczą Jamą miała okazję przypomnieć sobie Legendy o Kraku; Smoku Wawelskim i Szewczyku Dratewce, a następnie przy Makiecie Wawelu i na Dziedzińcu Arkadowym zweryfikować podstawową wiedzę na temat Zamku i Katedry Wawelskiej. Dalsza trasa spaceru wiodła przez Planty, ulicę Franciszkańską i Grodzką, na Rynek Starego Miasta dawnej stolicy Polski. Tam w otoczeniu Kościoła Mariackiego, Sukiennic i Wieży Ratuszowej uczestnicy wycieczki spędzili dłuższą chwilę, po czym wrócili do autokaru, by udać się do głównego celu podróży - Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu/ Brzezince.  

                Ok. 12.00 rozpoczęła się 3 godzinna lekcja muzealna na temat dramatycznej historii tego miejsca. Pod opieką przewodników uczniowie weszli przez Bramę "Arbeit macht frei” na teren obozu Auschwitz I. Odwiedzili pomieszczenia przeznaczone niegdyś dla więźniów obozu lub kadry esesmanów, z których najbardziej ponurą sławą cieszył się Block 11, gdzie jako jeden z wielu tragiczną śmiercią zginął o. Maksymilian Maria Kolbe. Lękiem napawały też pozostałe miejsca, gdzie po stosunkowo nielicznych z więźniów, w tym dzieci pozostały portrety w "pasiakach" oraz rzeczy osobiste. Wrażenie robiła sala multimedialna, w której można było zobaczyć przedwojenne życie Żydów, a także usłyszeć przemówienia nazistowskich dygnitarzy zapowiadające plany ich zagłady (Holocaust). Chwilą zadumy pod Ścianą Śmierci oddaliśmy hołd pomordowanym, którzy często z okrzykiem “Niech żyje Polska!” kończyli swój żywot. Straszliwym symbolem tego ponurego miejsca jest krematorium, zlokalizowane niedaleko willi zamieszkiwanej przez komendanta obozu (Rudolfa Hessa), gdzie dokonano po wyzwoleniu jego egzekucji.  

                Następnym celem zwiedzania był oddalony o 3 km od obozu Auschwitz I - obóz Auschwitz II, tj. Birkenau, powstały po wysiedleniu wsi Brzezinka. Prowadzi do niego torowisko, którym w bydlęcych wagonach transportowano Żydów, Polaków, Rosjan, Romów i wielu, których nazistowskie Niemcy przeznaczały na śmierć lub do niewolniczej pracy. Drewniane baraki w opłakanych warunkach gromadziły dziesiątki tysięcy więźniów: dzieci, kobiety i mężczyzn. Część z nich, podobnie jak cztery krematoria już nie istnieje, ponieważ zostały w ramach zacierania śladów likwidowane przez wycofujących się okupantów. Grozę tego miejsca potęgowała chłodna i wietrzna jesienna pogoda. Młodzież z zapartym tchem i niedowierzaniem słuchała opowieści o tym, jak ludzie ludziom potrafią zgotować taki okrutny los...  Wszystko po to, by wyzwoliła się w nich refleksja, że nigdy te wydarzenia nie mogą odejść w zapomnienie, aby nigdy więcej się nie powtórzyć. 

                Wycieczka z pewnością dla młodych uczestników okazała się bardzo pouczająca, o czym świadczą spisane przez nich relacje. 

            Iwona Węglowska 

          • 16.11.2021 XVIII Wojewódzki Konkurs Turystyczny Dzieci i Młodzieży Szkolnej „Na najlepszy produkt turystyczny mojej Małej Ojczyzny – jakiej nie znacie”

          • Dnia 16 listopada br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku miało miejsce podsumowanie zadania publicznego zrealizowanego pn. „Edukacja patriotyczna dzieci i młodzieży szkolnej poprzez konkursy w 120 - rocznicę urodzin Kardynała Stefana Wyszyńskiego i 40 rocznicę śmierci”, organizowanego przez Mariana Dzimirę - Prezesa PTTK, Przewodniczącego Konkursu.

                 W ramach tegoż zadania Międzyszkolny Odział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Przeworsku, Schronisko Młodzieżowe PTSM „ALKO” w Rzeszowie, Starostwo Powiatowe w Przeworsku oraz Zarząd Oddziału PTSM w Przemyślu zorganizowało XVIII Wojewódzki Konkurs Turystyczny Dzieci i Młodzieży Szkolnej „Na najlepszy produkt turystyczny mojej Małej Ojczyzny – jakiej nie znacie”. W konkursie tym uczestniczyło 102 osoby, nagrodzono zaś 44 uczniów Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych z 17 drużyn/zespołów.

                 Niezmiennie od wielu już lat celem konkursu jest promocja własnego regionu i Małych Ojczyzn, wyszukiwanie oraz tworzenie przez dzieci i młodzież regionalnych i lokalnych produktów turystycznych, a następnie prezentowanie ich w konkursie, kontynuowanie i upowszechnianie tradycji rodzinnych, środowiskowych, szkolnych oraz regionalnych, integrowanie dzieci i młodzieży z różnych środowisk, wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży poprzez krajoznawstwo, turystykę oraz popularyzację swojej Małej Ojczyzny, a także zapobieganie poprzez konkurs patologiom i przemocy wśród dzieci i młodzieży. W 120-tą rocznicę urodzin Kardynała Stefana Wyszyńskiego i 40-tą rocznicę jego śmierci cele dodatkowo zostały wzbogacone o zadanie przybliżenia dzieciom i młodzieży postaci niezwykłego człowieka, charyzmatycznego sługi Kościoła i Ojczyzny - Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia.

                 Podczas XVIII Wojewódzkiego Konkursu Turystycznego Dzieci i Młodzieży Szkolnej naszą szkołę reprezentowały trzy drużyny, w kategorii klas I – IV - drużyna pod opieką p. Joanny Kubickiej w składzie Weronika Harpula, Kornelia Magoń, Lena Szczepańska, która zajęła II miejsce, w kategorii klas V – VIII – drużyna pod opieką p. Wiolety Drabik – Wąsacz – Zofia Biskupska, Emilia Łukaszów i Tomasz Siupik, która zajęła II miejsce oraz drużyna pod opieką p. Iwony Węglowskiej – Julia Kościńska, Maja Siupik, Zuzanna Trelka, która zajęła III miejsce. 

                 Dyplomy i nagrody dofinansowane z budżetu Powiatu Przeworskiego zostały wręczone laureatom przez Wicestarostę Powiatu Przeworskiego Jacka Kierepkę oraz Wicedyrektora Zespołu Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku Ilonę Sznajder Jabłońską.

                      Jako produkt turystyczny Mojej Małej Ojczyzny – jakiej nie znacie zespół uczennic klasy IV - W. Harpula, K. Magoń, L. Szczepańska - przygotował album, który przedstawia fotografie z czasów pobytu księdza Stefana Wyszyńskiego w Zarzeczu. W opisie produktu turystycznego możemy przeczytać… „Pałac w Zarzeczu jest bliski sercu wszystkim mieszkańcom Gminy Zarzecze, a postać Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, charyzmatycznego sługi Kościoła i Ojczyzny jest szczególnie ważna w roku jego beatyfikacji. Ksiądz Stefan Wyszyński ukrywał się w pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu od 23 kwietnia do 5 czerwca 1942 r.,  pod pseudonimem „Siostra Cecylia”. 20 sierpnia 1942 r. pobłogosławił w miejscowym kościele związek Marii Brzozowskiej  i Jana Dzieduszyckich. Rodzina Dzieduszyckich utrzymywała bliskie relacje z księdzem Prymasem również po wojnie.”

                 Grupa uczniów z kl. V - Zofia Biskupska, Emilia Łukaszów i Tomasz Siupik – na produkt turystyczny wybrała przypadającą na ten rok, 150 lat trwającą historię oświaty oraz 50 lat budynku naszej szkoły w Żurawiczkach. Historię tę uczniowie przedstawili w formie albumu. Na poszczególnych stronach zaprezentowali m.in. hymn szkoły, informacje o patronie szkoły – Świętym Bracie Albercie, opowiadanie związane z patronem, informację o Wojciechu Szczepańskim – żołnierzu, patriocie pochodzącym z Żurawiczek, wspomnienia absolwentów, bogatą historię oświaty w naszej wiosce oraz w postaci rysunków i zdjęć miejsca charakterystyczne dla naszej 50-letniej obecnej szkoły.

                 Zespół z kl. VIII w składzie Julia Kościńska, Maja Siupik i Zuzanna Trelka promował Regionalną Izbę Pamięci znajdującą się w naszej szkole. Uczennice wykorzystały umiejętności pracy z programem graficznym i zaprezentowały w formie folderu historię i okoliczności powstania Izby, jej autorów, zbiory oraz informacje na temat uroczystego otwarcia.

                 Praca nad produktem przyniosła uczniom wiele radości, poczucia satysfakcji, że mogą uczyć się w szkole mocno zakorzenionej w wartościach uznawanych 150 lat temu i obecnie, jak patriotyzm, szacunek dla drugiego człowieka, zaangażowanie w sprawy ich dotyczące, chęć do nauki i pracy. Dużą pomocą okazało się wsparcie, jakie otrzymali od osób szczerze zaangażowanych w minionych latach w budowanie oświaty w naszej wiosce. To od  nich mogli usłyszeć – po co jest szkoła, czy warto się uczyć i pielęgnować wartości wpajane przez rodziców i nauczycieli. Oby determinacja i chęć do podejmowania wyzwań prowadziła ich do poszukiwania nowych dróg i sposobów, by nic z bogactwa naszej kultury nie zostało zapomniane.  

            Wioleta Drabik – Wąsacz

            Joanna Kubicka

            Iwona Węglowska

          • 10.11.2021 Narodowe Święto Niepodległości

          • „Dzisiaj wielka jest rocznica

            Jedenasty Listopada

            Tym, co padli za Ojczyznę

            Hołd wdzięczności Polska składa.”

                   Tymi słowami dnia 10.11.2021 r. w sposób uroczysty rozpoczęliśmy program artystyczny z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, by nie tylko złożyć hołd wdzięczności, tym, którzy oddali dla niej życie, ale także, by po raz kolejny obudzić w sobie miłość i troskę o jej losy.

                 Motywem przewodnim tegorocznej uroczystości było wspomnienie tych wybitnych Polaków, którzy w czasach, kiedy państwo  niegdyś  tak  wielkie  i  sławne, przestało istnieć, oni poprzez swoją działalność rozsławiali jego imię i głosili światu, że Polska jest i nie umarła. Wśród nich wymienieni - Józef Wybicki, Fryderyk Chopin, Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz czy Józef Piłsudski, których przedstawione wizerunki stały się elementem scenografii.

                 Patron naszej szkoły - św. Brat Albert kochał Ojczyznę i wierzył w jej powstanie. Wychowując młode pokolenie, które jest spadkobiercą historii, kładziemy nacisk, aby wzrastało w świadomości, że „niepodległość nie jest dana raz na zawsze”, o niepodległość trzeba dbać, bronić i ją strzec, że „niepodległość jest dana i zadana”, jak mówił św. Jan Paweł II. Połączeni więc we wspólnym dbaniu o krzewienie patriotyzmu już od najmłodszych klas, zadbaliśmy, aby uczniowie oprócz udziału w konkursach patriotycznych, mogli także w programie o patriotycznym ładunku usłyszeć piosenki i wiersze - „Myślimy o Polsce”, „Piechota”, „Przybyli ułani”, „Co to jest niepodległość?, „Ja to mam szczęście”, „Jest takie miejsce”, „Co to za dzień?”, „Matejkowice”, „Ojczyzna”, „Polska”, „Co kochać?”, „Polska mowa”, „Ziemia rodzinna”, „Kim też ja będę?”.

                    Realizując zadania szkolnego programu wychowawczego, pracujmy tak, aby ideały, które przyświecały tym, dzięki którym, żyjemy w wolnym kraju, były wciąż aktualne i obecne w życiu młodego pokolenia Polaków.

            Wioleta Drabik - Wąsacz

          • 10.11.2021r. „Szkoła do hymnu” 2021

          •      Tradycją stał się udział naszych uczniów w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Akcja polega na wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego      w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11.11. W ten sposób społeczności szkolne łączą się we wspólnym uczczeniu kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

                 Warto przypomnieć, że „Szkoła do hymnu” to kontynuacja akcji, która rozpoczęła się w 2018 r. i od początku cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Do akcji włączają się także placówki polonijne z całego świata. 

            Wioleta Drabik – Wąsacz

          • 9.11.2021 Wycieczka klas 0 - III do Krosna i Bóbrki

          •      Uczniowie klas 0 – III z plecakami pełnymi dobrego humoru i zaciekawienia, z opiekunkami p. M. Kościńską, p. M. Stępak, p. M. Kocur i p. A. Zawiszą wyruszyli 9 listopada na całodniową, edukacyjno-integracyjną wycieczkę do Krosna i Bóbrki.

               W pierwszej kolejności zwiedzili główny budynek Krośnieńskiego Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie pod czujnym okiem przewodników, uczestnicy wycieczki zostali oprowadzeni po obiekcie i zapoznani z historią krośnieńskiej huty szkła. Zwiedzając obiekt uczniowie bezpośrednio oglądali pracę hutników i podziwiali jak z gorącej szklanej masy powstają przedziwne kształty, oraz jak się je hartuje, graweruje i ozdabia. Wysłuchali również opowiadania na temat historii i technik tworzenia witraży. Niecodziennym miejscem okazały się piwnice przedprożne krośnieńskiego rynku, w których wycieczkowicze mogli podziwiać bogate zbiory wytworów ze szkła, z różnych stron świata. Jednak najciekawsze okazały się warsztaty samodzielnego zdobienia szklanych bombek na choinkę oraz wykonywanie szklanych medali. Własnoręcznie wykonane ozdoby dostarczyły uczniom dużo radości i satysfakcji, dlatego wszyscy zabrali je ze sobą do domu.

              Kolejnym ciekawym miejscem wycieczki była Bóbrka. Uczniowie z przewodnikiem zwiedzali Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. Podążając szlakiem Ignacego Łukasiewicza poznali historię powstania i funkcjonowania najstarszej na świecie kopalni ropy naftowej. Największym zainteresowaniem cieszyły się multimedia i hologramy w tzw. Domu Łukasiewicza, dzięki którym uczniowie mogli lepiej poznać początki epoki płynnego „czarnego złota”. Ciekawym, a zarazem zaskakującym efektem był imitowany wybuch podczas sesji z hologramem słynnego wynalazcy.  Uczniowie mieli też okazję podziwiać największą w Polsce kolekcję lamp użytkowych i dekoracyjnych, w tym prototyp lampy naftowej wykonanej przez Ignacego Łukasiewicza.

                 Po dniu pełnym wrażeń i informacji, zadowoleni wróciliśmy do domu.

            Dziękujemy naszym podopiecznym, za ich samodyscyplinę i wspaniałe zachowanie w czasie zwiedzania i spotkań z przewodnikami.

                 Mamy nadzieję, że wspomnienia z wycieczki na długo pozostaną w ich pamięci.

             

            M. Stępak

          • 9.11.2021 - "Drugie śniadanie na szóstkę" w klasach IV - VIII

          •      Dnia 9 listopada 2021 r. uczniowie klas IV – VIII pod opieką wychowawców: p. J. Kubickiej, p. I. Węglowskiej, p. J. Turek i p. K. Rolskiej – Michno zrealizowali jedno z planowanych działań Szkoły Promującej Zdrowie pod nazwą: „Drugie śniadanie na szóstkę”.

                W tym dniu podczas długiej przerwy wspólnie spożyliśmy drugie śniadanie przygotowane w domu według wcześniejszych ustaleń i zgodnie z zasadami zdrowego żywienia.
            Nadrzędnym celem tego etapu było wyrobienie wśród dzieci i młodzieży właściwych nawyków żywieniowych. Uczniowie powinni zrozumieć, że zbilansowana i zrównoważona dieta wpływa na dobre samopoczucie zarówno fizyczne jak i psychiczne.

                 Nasze działania poprzedziliśmy realizacją tematyki dotyczącej walorów drugich śniadań, rodzajów składników pokarmowych oraz ich znaczenia dla organizmu. Tematyka ta została zrealizowana na lekcjach biologii – zgodnie z podstawą programową oraz na godzinach z wychowawcami. Uczniowie klasy VII opracowali tablice informacyjne ze składnikami pokarmowymi oraz przedstawili argumenty przemawiające za potrzebą spożywania drugich śniadań.
                  Wykorzystując nabytą wiedzę uczniowie klas IV – VIII samodzielnie przygotowali swoje „śniadaniówki”, w których nie zabrakło: pieczywa pełnoziarnistego, produktów białkowych, owoców oraz żółtych i pomarańczowych warzyw – pod postacią sałatek lub przekąsek.
            Na stołach znalazły się również soki owocowe, suszone owoce i orzechy (na poprawę koncentracji i skuteczne zapamiętywanie).

            Czas spędzony w gronie rówieśników upłynął w miłej atmosferze.

            Wspólne drugie śniadania będziemy spożywać cały rok, zgodnie z przyjętym w projekcie harmonogramem, dlatego uczniowie wraz z wychowawcami już planują kolejne tematyczne spotkania przy zdrowych przekąskach.

                                                                                                          

                                                                                                             Katarzyna Rolska-Michno

          • 8.11.2021 - Dzień Zdrowego Śniadania

          •      Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.

                 Z okazji obchodów Dnia Zdrowego Śniadania nasi wychowankowie przedszkola, zerówki oraz klas I- III wraz ze swoimi wychowawcami zasiedli do wspólnego śniadania.
            W zorganizowaniu akcji wsparli nas rodzice naszych uczniów, przygotowując w domu zdrowe i smaczne kanapki, sałatki, przekąski warzywne i owocowe… Dzięki nim na naszych szkolnych stolikach znalazły się śniadaniówki wypełnione po brzegi zdrowymi, kolorowymi i smakowitymi pysznościami.

                Wspólny posiłek został poprzedzony pogadanką, podczas której pani pedagog wyjaśniła dzieciom znaczenie śniadania jako najważniejszego posiłku dnia, który daje nam największą siłę do nauki i zabawy, ale również uświadomiła im, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, aby jeść pięć posiłków w ciągu dnia, o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa oraz ciemny chleb, a także pić wodę zamiast szkodliwych słodkich napojów gazowanych. Wspomniała też o ważnej roli aktywności fizycznej, unikaniu słodyczy i chipsów, które są niezdrowe. Omówione treści zostały podsumowane w formie aktywnego ćwiczenia skierowanego do dzieci, polegającego na odpowiednim pogrupowaniu produktów spożywczych towarzyszących dzieciom na co dzień na: zdrowe i niezdrowe. Z zadaniem wychowankowie poradzili sobie bezbłędnie.

            Wspólne śniadanie, pełne zdrowych przekąsek bogatych w wiele składników odżywczych przebiegało w przyjemnej atmosferze zachęcającej do długiego delektowania się posiłkiem.

            Przeprowadzona akcja była dla dzieci wspaniałą formą wspólnej integracji oraz stworzyła warunki do skutecznej edukacji żywieniowej zwiększając u wychowanków świadomość zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie każdego człowieka. Doskonale wpisała się również w przyjęty na obecny rok szkolny plan działań „Drugie śniadanie na szóstkę” w ramach Szkoły Promującej Zdrowie.

            Dziękujemy serdecznie Wszystkim Rodzicom za wsparcie naszych działań.

          • 5.11.2021r. Gminny Konkurs Patriotyczny pt. „Ojczyzna w poezji, rysunku oraz pieśni i piosence”

          •     W zabytkowym pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu, dnia 5.11.2021 r. miał miejsce Gminny Konkurs Patriotyczny pt. „Ojczyzna w poezji, rysunku oraz pieśni i piosence”. Konkurs, którego organizatorem było Centrum Kultury w Zarzeczu został objęty Honorowym Patronatem Wójta Gminy – p. Tomasza Burego.

                 W konkursie wzięli udział uczniowie wszystkich szkół z gminy Zarzecze. Także nasi uczniowie zachęceni przez nauczycieli do udziału w konkursie, kultywując postawę patriotyczną przygotowali pieśni, piosenki, rysunki oraz wiersze.

                 Celem konkursu było wzmacnianie postaw patriotycznych, popularyzacja poezji, pieśni i piosenek patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie zdolności plastycznych, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów, a także promowanie młodych talentów.

                 Konkurs przeprowadzony został w trzech kategoriach – poezji patriotycznej, pieśni i piosence patriotycznej oraz pracy plastycznej, z podziałem na wiek uczestników. Jurorzy podczas występów uczniów oceniali opanowanie tekstu, walory głosowe, interpretację utworu, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny. W pracy plastycznej zaś zwracano uwagę na temat pracy konkursowej, jej rozmiar i technikę, jak również samodzielne wykonanie.

                 Do konkursu uczniowie zostali przygotowani przez nauczycieli – Bożenę Górską – Ruszałę, Aleksandrę Ulmę, Monikę Kościńską, Małgorzatę Stępak, Małgorzatę Kocur, Wioletę Drabik – Wąsacz oraz Krystynę Drapałę. 

                 Dnia 10 listopada laureaci konkursu wystąpią podczas uroczystego Wieczoru Patriotycznego w Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu.

                 Wszystkim uczniom dziękujemy za wysiłek włożony w przygotowanie się do konkursu, a nagrodzonym – gratulujemy.

            Wioleta Drabik - Wąsacz