Jako jeden z ostatnich etapów projektu "Tropiciele z Żurawiczek z misją do Lwowa", realizowanego przez klasę VI, w ramach XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Projektanci Edukacji, w pięknym, zabytkowym Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu, siedzibie Muzeum i Gminnego Centrum Kultury, nasza uczennica Martyna Jarosz jako przedstawicielka grupy projektowej przygotowała do ekspozycji wystawę pt. "Z miłości do polskości... aż do Lwowa".
Jednak z uwagi na pandemię Covid-19, wystawa będzie czekać na zwiedzających Muzeum do momentu zniesienia obostrzeń. Kolejnym zaś miejscem jej ekspozycji będzie Muzeum w Przeworsku, które również zobowiązało się udostępnić sale Pałacu Lubomirskich na ekspozycję uczniowskiej wystawy. Oprócz wystawy objazdowej uczniowie przygotowali również alternatywną formę wycieczki do ośrodków i miejsc kultury polskiej zlokalizowanych pierwotnie we Lwowie, a powołanych z inicjatywy wybitnych postaci związanych z małą ojczyzną.
Po ustaniu pandemii i powrocie do szkoły zakładany jest także wyjazd do Lwowa, na którego potrzeby z pewnością przyda się nagroda finansowa, jaką daje możliwość wygrać konkurs.
Zgodnie z harmonogramem udział w konkursie Projektanci Edukacji i walka o Złoty Grant zakończy się 15 kwietnia 2021 roku. Niezależnie od wyników i decyzji jury projekt udowodnił, że jako niewielka społeczność szkolna i lokalna nie musimy mieć kompleksów, ponieważ historia, którą odkrywamy uczy, że pasja, praca i zaangażowanie jednostek na rzecz rozwoju społeczno-kulturalnego przynosi piękne efekty.
Dziękujemy Centrum Kultury w Zarzeczu na czele z panią Dyrektor Barbarą Szczygieł oraz Muzeum Zespół Pałacowo- Parkowy na czele z panem Dyrektorem Łukaszem Mrozem za pomoc w realizacji założeń projektu i umożliwienie zaprezentowania efektów wielomiesięcznej pracy. Szczególne ukłony kierujemy do pracowników merytorycznych: pani kustosz Małgorzaty Wołoszyn z Muzeum Pałacu Lubomirskich w Przeworsku oraz pana kustosza Piotra Prymona z Muzeum Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu za pomoc w zebraniu niezbędnych informacji.
Iwona Węglowska- opiekun projektu