W dniu 24.02.2021 r. odbyła się lekcja muzealna w ramach projektu "Tropiciele z Żurawiczek z misją do Lwowa". Byli na niej obecni uczniowie klasy VI.
Na zaproszenie Pani Iwony Węglowskiej lekcję prowadziła Pani Paulina Gawrońska, która na co dzień pracuje w filii Ossolineum, jaką jest Muzeum Pana Tadeusza. Głównym tematem spotkania była historia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Lekcja rozpoczęła się od przedstawienia wrocławskiego Ossolineum, podaniu informacji, czym zajmuje się najstarszy ośrodek kultury polskiej. Stąd wiemy, iż Zakład zgromadził wiele zbiorów, które obecnie wystawia oraz udostępnia. W ramach jego działalności organizowane są lekcje muzealne oraz warsztaty historyczne. W chwili obecnej znajduje się tam też wydawnictwo.
Następnie Pani Paulina Gawrońska przedstawiła nam historię Ossolineum, którego pierwsza lokalizacja mieściła się we Lwowie, w dawnym klasztorze i kościele karmelitanek. Założycielem Biblioteki był Józef Maksymilian Ossoliński, który w 1817 r. ufundował budynek oraz zbiory. Jak dowiedzieliśmy się Pan Ossoliński pochodził ze szlacheckiej rodziny, więc nie miał problemu z dostępem do dzieł sztuki czy księgozbiorów. Założyciel dążył, aby Zakład był miejscem najważniejszym dla Polaków, by posiadał zbiory rękopisów i najstarszych druków średniowiecznych. Aby zasoby Biblioteki się powiększały, powstało Towarzystwo Przyjaciół Ossolineum. To jego członkowie byli darczyńcami. Przekazywali oni na rzecz Ossolineum swoje zbiory i dzieła. Wśród nich wymienić możemy: rękopis "Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a także dzieła Juliusza Słowackiego, Jana Kochanowskiego, Ignacego Kraszewskiego, czy Aleksandra Fredry, wiele rysunków oraz map Polski sprzed zaborów. Darczyńcy przekazywali też kolekcje numizmatów.
Wielkim darczyńcą Ossolineum, okazał się być XIX-wieczny właściciel Żurawiczek - Adam Rościszewski, który przekazał Zakładowi cały swój majątek w postaci ksiąg oraz dzieł sztuki.
Pierwszym dyrektorem Ossolineum został ksiądz Franciszek Siarczyński, który aby zachęcić do przekazywania zbiorów do Biblioteki stworzył spis ofiarodawców.
Kiedyś do Zakładu należały: Galeria Obrazów, Muzeum Lubomirskich, Zbrojownia, Czytelnia i Książnica - czyli pomieszczenie do przechowywanie ksiąg. Po wybuchu II wojny światowej, gdy Lwów przechodził pod panowanie zaborców radzieckich, a następnie niemieckich, Ossolineum zostało zniszczone. Zarekwirowano polskie depozyty. Polska straciła swoje zbiory i Bibliotekę. Po wojnie władze polskie zdecydowały się na odtworzenie instytucji na terenie Polski. W roku 1947 sprowadzono ze Lwowa odzyskane w ⅓ dzieła, rękopisy i księgozbiór, które zostały umieszczone w dawnym budynku klasztornym we Wrocławiu. Oprócz Biblioteki zaczęło funkcjonować również Wydawnictwo. Wiele lat później oddziałem Ossolineum zostało Muzeum Książąt Lubomirskich, a współczesnymi dobroczyńcami instytutu byli między innymi: Andrzej Wajda, Władysław Bartoszewski, czy Jan Nowak Jeziorański.
Podsumowując możemy powiedzieć, że Zakład Narodowy Ossolineum we Wrocławiu jest ważnym punktem na mapie Polski, źródłem polskiej kultury i historii, oraz instytucją naukowo-badawczą, do której powstania przyczynił się zamieszkujący niegdyś Żurawiczki- Adam Rościszewski.
Julia Barszczak, kl. VI